UWAGA!

Europa jak wieżowiec

Elbląg, Władze powiatu elbląskiego podpisały umowę o współpracy z niemieckim Steinburg
Władze powiatu elbląskiego podpisały umowę o współpracy z niemieckim Steinburg

- Polska i niemiecka historia ma wiele punktów zbieżnych - tych chwalebnych i tych bardzo tragicznych, ale wierzę, że nasza współpraca pozwoli zapomnieć o tym, co było złe - powiedział podczas pobytu w Elblągu Klaus-Peter Wenzlaff, przewodniczący Rady Powiatu Steinburg. Podpisał on, w imieniu strony niemieckiej, umowę partnerską z elbląskim starostwem powiatowym.

Współpraca z niemieckim powiatem Steinburg prowadzona jest od dziesięciu lat. Ograniczała się dotąd jednak do kontaktów z władzami Pasłęka (współpraca z niemieckim miastem Itzehoe). Umowa, którą podpisało starostwo powiatu elbląskiego, pozwoli na rozszerzenie współpracy na całą ziemię elbląską.
     - Europa jest jak budynek wielopiętrowy, w którym miejsce znaleźli zarówno Polacy jak i Niemcy - mówi Klaus-Peter Wenzlaff, przewodniczący Rady Powiatu Steinburg. - Historia naszych narodów jest spleciona od czasów Mieszka I. Potem cesarz Otto zaprzyjaźnił się z królem Polski Bolesławem Chrobrym. Współpraca między państwem niemieckim i polskim była bardzo owocna. Jedynym rysem na kartach historii jest zapis II wojny światowej. Jest to zapis cierpienia, na które naród polski sobie nie zasłużył. Wierzę jednak, że mimo tych przykrych doświadczeń współpraca między powiatem elbląskim a powiatem Steinburg będzie układała się wzorcowo.
     Strony polska i niemiecka podpisały umowę partnerską, w której zobowiązały się, m.in. "dążyć do pokojowego współżycia wszystkich narodów i poszanowania zasad demokracji. (...) Strony wyraziły wolę wspierania spotkań ludzi z obu powiatów, przede wszystkim młodzieży w celu umożliwienia dobrosąsiedzkich stosunków i przyjaźni".
     - Nasze porozumienie dotyczy kontaktów na płaszczyźnie gospodarczej i turystycznej pomiędzy przedsiębiorstwami, organizacjami rzemieślników, handlowców, rolników - wyjaśnia Sławomir Jezierski, starosta powiatu elbląskiego. - Partnerstwo będzie w dużej mierze zależało od stopnia zaangażowania społeczeństwa. Dlatego też będziemy dążyć, aby powstawały i rozwijały się kontakty między społeczeństwami lokalnymi obu powiatów.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama