UWAGA!

Firmy zapowiadają zwolnienia

 Elbląg, Do PUP w Elblągu spływają pierwsze zawiadomienia o zwolnieniach grupowych
Do PUP w Elblągu spływają pierwsze zawiadomienia o zwolnieniach grupowych (fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

Do Powiatowego Urzędu Pracy w Elblągu wpłynęły w marcu dwa zawiadomienia firm o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych. Specjaliści zapowiadają, że epidemia koronawirusa może spowodować wzrost bezrobocia nawet do poziomu ponad 10 procent w skali krajowej.

W marcu do elbląskiego wpłynęły zawiadomienia o zwolnieniach grupowych w Gino Rossi SA i Santander Consumer Bank.

- Poinformowano, że w Elblągu zostanie zlikwidowany sklep Gino Rossi w CH Ogrody i zwolnionych zostanie do 4 pracowników, natomiast zwolnienia nie dotyczą zakładu produkcyjnego w Elblągu. W całym kraju zwolnienia mają dotyczyć do 190 pracowników, a firma planuje przeprowadzić je do końca czerwca 2020 r. - informuje Katarzyna Piasecka, kierownik Działu Pośrednictwa i Poradnictwa Zawodowego w PUP Elbląg. - Z kolei Santander Consumer Bank zawiadomił o planowanych zwolnieniach w całym kraju, które mają się odbywać do 31 marca 2021 r. Nie określono czy na terenie PUP Elbląg będą grupowe zwolnienia w placówkach banku. Firma planuje zwolnienia: w II kwartale 2020 r. -205 osób, w III kwartale 2020 r. - 43 osoby, w IV kwartale 2020 r. - 143 osoby i w I kwartale 2021 r. - 39 osób – dodaje urzędniczka. Do tej pory (30 marca – red.) więcej zgłoszeń nie wpłynęło. Wiele małych firm z branży usługowej: fryzjerskiej, kosmetycznej, gastronomicznej czy handlowej w związku z sytuacją związaną z panującą pandemią mocno ogranicza lub zawiesza obsługę klientów, jednak nie informuje jeszcze urzędu o zwolnieniach pracowników czy likwidacji działalności.

Gino Rossi zapewnia, że zachowa miejsca pracy w zakładzie przy ul. Warszawskiej.

- Z końcem ubiegłego roku zakończyliśmy proces zmiany profilu zakładu Gino Rossi w Elblągu z produkcji galanterii skórzanej na szwalnię obuwniczą. Równolegle pracownicy zostali odpowiednio przeszkoleni i przekwalifikowani, co pozwoliło zachować miejsca pracy. Obecne zawiadomienie do PUP w Elblągu dotyczy jedynie naszego sklepu. Na chwilę obecną nie planujemy redukcji zatrudnienia w zakładzie produkcyjnym przy ulicy Warszawskiej – informuje Daria Sulgotowska, rzecznik prasowy firmy CCC, do której należy Gino Rossi.

Wysłaliśmy także pytania do Santander Consumer Bank w sprawie redukcji zatrudnienia w regionie elbląskim, w którym funkcjonuje kilka placówek banku. Czekamy na odpowiedzi.

Kryzys gospodarczy spowodowany pandemią z pewnością spowoduje wzrost bezrobocia. Trudno ocenić dzisiaj, jak duży. W styczniu (to ostatnie dane, jakimi dysponuje PUP) bezrobocie w Elblągu wynosiło 6,3 procent, w powiecie elbląskim – 14,1. W kraju było to 5,5 proc., w województwie warmińsko-mazurskim – 9,6 proc.

"Minister pracy Marlena Maląg w rozmowie dla Polskiego Radia 24 potwierdziła, że bezrobotnych zacznie w szybkim tempie przybywać pod koniec kwietnia i w maju. Prognozuje, że przed końcem roku liczba bezrobotnych z 920 tys. może wzrosnąć do 1,4 mln. Eksperci mówią nawet o 2 mln. Z kolei Piotr Kalisz, główny ekonomista CitiHandlowego szacuje, że między majem a lipcem rejestry w pośredniakach będą puchły po 200 tys. osób miesięcznie. Do końca roku przybędzie ich prawie 1 mln, a stopa bezrobocia sięgnie 11 proc., czyli podwoi się z obecnego poziomu 5,5 proc." - informuje "Gazeta Wyborcza". 

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama