UWAGA!

Foteliki w porządku

Foteliki, w których maluchy podróżują samochodem są bezpieczne - tak wynika z raportu inspektorów elbląskiej delegatury Inspekcji Handlowej, którzy sprawdzili trzy partie towaru w jednym ze sklepów w Elblągu.

Ustawa "Prawo o ruchu drogowym" nałożyła na kierowców obowiązek przewożenia dzieci w wieku do 12 lat, które nie mają więcej niż 150 cm wzrostu, w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu odpowiadającym wadze i wzrostowi małego pasażera. Producent lub importer jest zobowiązany uzyskać dla każdego nowego typu urządzenia świadectwo homologacji wydane przez ministra do spraw transportu. Świadectwo takie potwierdza spełnienie przez wyrób określonych kryteriów dotyczących wymagań technicznych oraz bezpieczeństwa.
     Inspektorzy PIH skontrolowali przestrzeganie powyższych przepisów w jednym z elbląskich sklepów oferujących do sprzedaży foteliki samochodowe.
     Kontrolerzy sprawdzili trzy partie urządzeń przytrzymujących dzieci w samochodach o wartości 1.039 zł. (w tym 2 partie z importu: Francja i Włochy oraz jedną partię produkcji krajowej). Wszystkie badane foteliki dla dzieci uzyskały homologację. Na każdym urządzeniu znajdował się znak homologacji międzynarodowej, numer identyfikacyjny kraju, który udzielił homologacji, jej numer oraz dodatkowe symbole określające kategorię urządzenia, masę dziecka dla jakiego zostało skonstruowane. Oznaczenie znakiem homologacji było czytelne i nieścieralne, umieszczone na nalepkach lub naniesione bezpośrednio na urządzenie. Ponadto każdy fotelik, był oznakowany w sposób czytelny nazwą wytwórcy i marką handlową.
     Inspektorzy stwierdzili przede wszystkim, że foteliki są bezpieczne dla małych pasażerów. Nie posiadają np. ostrych krawędzi, o które dziecko może się skaleczyć albo mogą spowodować przetarcie się pasów mocujących urządzenie, a zamki (klamry) służące do utrzymania dziecka w foteliku są sprawne i działają bez zarzutu. Każde urządzenie posiadało instrukcję użytkowania napisaną w języku polskim, zawierającą dane wymagane w tym zakresie, a do każdego fotelika była dołączona instrukcja montażu oraz niezbędne ostrzeżenia.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama