UWAGA!

GE oszczędza, co z odlewnią?

 Elbląg, Elbląska odlewnia jest jedną z najnowocześniejszych na świecie
Elbląska odlewnia jest jedną z najnowocześniejszych na świecie (fot. Michał Skroboszewski)

General Electric nie chce zdradzać swoich planów związanych z zakładem w Elblągu. Według nieoficjalnych informacji pod uwagę brana jest nawet sprzedaż nowoczesnej odlewni inwestorowi z Korei Południowej. - Zmiany, które zostaną wdrożone w Polsce mogą dotyczyć ok. 5 proc. wszystkich zatrudnionych tutaj przez GE osób – informuje w lakonicznym komunikacie Marta Kosińska, odpowiedzialna za kontakty z mediami.

O zapowiadanych zwolnieniach w polskich zakładach General Electric pisaliśmy w piątek. Mają dotknąć w całym kraju ok. 300 osób. Ile w Elblągu? Tego nikt nie chce nam potwierdzić, ale z oświadczenia, które otrzymaliśmy od Marty Kosińskiej, odpowiedzialnej za kontakty z mediami, wynika, że dotkną one 5 procent załogi. W przypadku Elblągu byłoby to więc ok. 60 osób.
       Z nieoficjalnych informacji wynika, że to nie wszystkie zmiany dotyczące Elbląga. GE ma rozważać sprzedaż nowoczesnej odlewni inwestorowi z Korei Południowej. Miałby nim być koncern Doosan, który zajmuje 471. miejsce w rankingu najbogatszych firm na świecie. Niestety, na nasze pytania o przyszłość elbląskiej odlewni, nie dostaliśmy żadnej konkretnej odpowiedzi. Marta Kosińska przesłała jedynie do naszej redakcji oświadczenie koncernu GE, które poniżej publikujemy w całości.
      
       Oświadczenie GE
      
„W obliczu wyzwań w branży energetycznej, GE Power podejmuje należyte działania zmierzające do eliminacji kosztów, które mają na celu zrealizowanie planu na 2017 rok, utrzymanie pozycji konkurencyjnego gracza na odnotowującym tendencje zniżkowe globalnym rynku energii oraz przygotowanie planu działania na 2018 rok i kolejne lata. Dążąc do optymalizacji organizacji pracy GE Power, proponujemy wprowadzenie wielu zmian dotyczących m.in. poprawy wydajności, zasięgu działań i organizacji w kontekście obecnych i prognozowanych na przyszłość trudnych i wymagających realiów rynkowych. Proponowane przekształcenia zwiększą konkurencyjność, dzięki czemu będziemy mogli pełniej odpowiedzieć na oczekiwania klientów i wymagania rynku.
       Działania zaproponowane w Polsce są częścią globalnego planu, który ma stworzyć solidne podstawy do przyszłego rozwoju i wzrostu konkurencyjności. Zmiany, które zostaną wdrożone w Polsce mogą dotyczyć ok. 5 proc. wszystkich zatrudnionych tutaj przez GE osób. Mamy świadomość, że dla naszych pracowników jest to trudna sytuacja. W trakcie konsultacji będziemy ściśle współpracować z naszymi partnerami społecznymi, by osoby dotknięte reorganizacją w jak najmniejszym stopniu odczuły jej skutki.
       Firma GE pozostaje w pełni zaangażowana w strategię skupiającą się na lokalności działań oraz dążeniu do bycia partnerem pierwszego wyboru dla Polski w zakresie infrastruktury energetycznej. W kontekście inwestycji i dalszego rozwoju Polska niezmiennie jest dla nas ważnym miejscem. Inwestując 250 mln euro w XEOS – naszą spółkę joint venture zawiązaną z firmą Lufthansa Technik – do 2022 roku planujemy utworzenie w Polsce ponad 500 miejsc pracy”.
       - Na tę chwilę jest to oficjalny komunikat firmy. Kolejne informacje będą przedstawiane wraz z rozwojem wypadków – dodała Marta Kosińska, gdy domagaliśmy się bardziej konkretnych odpowiedzi.
      
       Odlewnia: najnowocześniejsza na świecie
      
Przypomnijmy, że elbląska odlewnia żeliwa należy do najnowocześniejszych na świecie. Koncern Alstom (GE przejął część Alstomu) w 2009 roku zainwestował w nią 133 mln złotych, powstaje tutaj rocznie ok. 6 tysięcy odlewów, które są podstawowymi komponentami turbin eksploatowanych w Polsce i na świecie.
       Warto dodać, że GE zapowiedziało także zwolnienie 1600 osób w Niemczech. Jak podaje portal morgenweb.de, w odlewni w Mannheim pracę straciło już tysiąc osób. Pracownicy obawiają się dalszych zwolnień i przeniesienia zakładu do innego kraju. Dzisiaj przeciwko zwolnieniom przed fabryką protestowało około 400 osób. GE – jak pisze niemiecki portal - argumentuje, że powodem decyzji o redukcji zatrudnienia jest załamanie na rynku konwencjonalnych elektrowni.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama