UWAGA!

GE Power zwalnia grupowo

 Elbląg, GE Power zwalnia grupowo
(fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

Nawet 100 osób może zostać zwolnionych z GE Power w Elblągu. Spółka poinformowała Powiatowy Urząd Pracy o grupowych zwolnieniach, które mają być przeprowadzone do końca 2022 roku.

W całym kraju GE Power sp. z o.o. w Warszawie planuje zwolnić prawie 200 osób, głównie pracowników administracji.

- Program wsparcia w poszukiwaniu i zdobyciu nowej pracy będzie prowadzony za pośrednictwem firmy zewnętrznej. PUP w Elblągu złożył propozycję współpracy i udzielenie pomocy zwalnianym w zakresie rejestracji, pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego. Przedstawiciel firmy będzie się kontaktował ze wskazanymi pracownikami urzędu – poinformowała nas Katarzyna Piasecka z Powiatowego Urzędu Pracy w Elblągu.

W Elblągu zwolnienia dotkną nie tylko pracowników administracji, ale i produkcji. Z naszych informacji wynika, że zamknięta będzie odlewnia żeliwa, co oznacza utratę pracy dla 32 osób. W sumie w Elblągu pracę w GE może stracić nawet 100 osób.

- Ustaliliśmy z przedstawicielem firmy, że ta liczba może być znacznie mniejsza ze względu na możliwość podjęcia przez pracowników pracy w innym projekcie spółki lub innej firmie – dodaje Katarzyna Piasecka z PUP w Elblągu.

„Konieczność dokonania zwolnień dodatkowych 32 pracowników spowodowana jest spadkiem popytu na turbiny parowe do elektrowni węglowych oraz mniejsze zapotrzebowanie na kadłuby żeliwne NP i brak zapotrzebowania na kadłuby SP." - czytamy w uzasadnieniu zwolnień przesłanym do PUP.

Zwolnienia w Elblągu, jak i w innych oddziałach GE Power, mają być przeprowadzone do końca 2022 roku.

- W drodze negocjacji z pracodawcą przygotowaliśmy program osłonowy dla zwalnianych pracowników. Składa się z części finansowej i logistycznej. Odchodzący z pracy otrzymują odprawy wyższe niż te wynikające z kodeksu pracy, ich wysokość jest uzależniona m.in. od stażu pracy. Jedna z firm szkolących pomoże im też przygotować się do znalezienia nowego pracodawcy – powiedział nam Mirosław Pietruszka, przewodniczący Związku Zawodowego Inżynierów i Techników w GE Power w Elblągu. - W pierwszej kolejności zwolnienia obejmują osoby, które zgodzą się odejść z pracy za odszkodowaniem czy zgodzą się przejść na świadczenie przedemerytalne lub mają nabyte prawa do emerytury – dodaje. - Jeśli chodzi o odlewnię żeliwa, to zwolnienia są efektem decyzji o jej zamknięciu z powodu braku zamówień.

Wysłaliśmy pytania do biura prasowego GE Power na temat zwolnień grupowych. Odpowiedzi nie otrzymaliśmy...

RG

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • akurat zwalnia- znajomi znajomych - całe rodzinki się trzymają od lat - mężusie z żonkami, gachowie itp. .. A dla wykwalifikowanych z miasta nawet nie ma najmniejszej szansy.
 • Przeciez port bedzie sie preznie rozwijał d, ieki przekopowi, a tu zamiast zatrudniac, to zwalniaja?Dobra zmiana
 • @misiek778 - Czyli sitwa i kolesiostwo jak zwykle zostaje, a reszta won.
 • No i co panie Olechnowicz, odlewnia żeliwa będzie zamkniěta, historia lubi sie powtarzać, raz zamòwienia na wyroby odlewni są, raz ich nie ma, ale nikt z GE nie będzie sprzedawał za grosze coś co wpadło mu jak wygrana w totka. Dzisiejsze aktywa GE są warte setki milionòw i nie dlatego, że ktoś to aż tak pomnożył, są warte tyle, że ktoś taki jak pan opędzlował to prawie za darmo. Pozornie niby tak samo. .wtedy ludzie stracili robotę, ale też i własną firmę. .. teraz ludzie stacili robotę, ale firma jest, tylko, że nie nasza, ale zawsze możemy sobie popatrzeć na okazałe budynki i firmę ktora jest nie nasza, ot takie najlepsze rozwiązanie jakie mogło spotkać Zamech wg. p. Olechnowicza
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  98
  35
  Dobrze.. dla kogo?(2021-10-07)
 • I jak zwykle zostają osławione elbląskie stolarnie gdzie ludzi ma się za nic oprócz paru brązoworękich, upadłe miasto beż przyszłości.
 • Kto tam nie miał pewnej posady, to już dawno stamtąd uciekł. Być może zostali ci z zasiedzenia, czy pewnych stołków po znajomych i rodzinach. To, że siedzą tam ludzie po układach, koleżeństwach i rodzinach, to wie akurat wielu. Dostać się z zewnątrz nie jest łatwo.
 • Odlewnia niedługo też zostanie zamknięta, pracowałem tam jakiś czas temu i to co się tam dzieje to jakaś parodia. Pracownika nie szanują a ludzie sami się zwalniaja. Mistrzowie i kierownicy to dno i to oni są odpowiedzialni za to wszystko co tam się wyprawia. A jakość produkcji? A szkoda gadać. .. Banda złodzieji co ciągną kasę ze Stanów
 • Dzisiaj żeliwo. .. .pytanie kiedy Staliwo? Stoczniowa też nie jest bezpieczna. .. Taka to amerykańska polityka, nic się opłaca, a zwykły człowiek i tak prawdy się nie dowie w tej całej "kreatywnej księgowości".
 • A to nie jest polityczna decyzja Amerykanów, tak jak Unii Europejskiej? Zostali nam już tylko Węgrzy i San Escobar?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  43
  20
  sygnalistka s parafji(2021-10-07)
 • Bardzo zła wiadomość, te 100 osób to nie wszystko, co z firmami współpracującymi?
 • @Dobrze.. dla kogo? - Ile jest warta firma, do której trzeba dopłacać, bo nie realizuje żadnych zamówień ? To prawda, ma majątek, ale też utrzymanie majątku KOSZTUJE ! Podatek od nieruchomości, dozór i ochrona, bieżące naprawy i konserwacja. Taki majątek ma sens jedynie w przypadku jego produktywności, bądź perspektyw korzystnego zbycia. Jak zbyć odlewnię, która zbankrutowała z braku zamówień. .. ? Nooo, pozyskać zamówienia, których poprzednio nie pozyskano. .. To proste. Wystarczy obniżyć ludziom pensje do poziomu dalekowschodniego, Wietnam, Bangladesz, Indonezja, Sri Lanka i konkurencyjność cenowa jak ta lala. .. również dzięki oszczędnościom na transporcie gotowych wyrobów. Micha ryżu pana premiera Morawieckiego ciągle żywa. ..
 • Wielozawodowosc. .. Jeden pracownik na cztery stanowiska= jakość a raczej jej brak.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25
  3
  Pissdu(2021-10-07)
Reklama