UWAGA!

Góra śmieci już zamknięta

W 1995 roku wykopano tu ogromny dół o powierzchni 4 hektarów i głębokości 2,5 metra. W 1998 roku wsypywane do tego dołu odpady zrównały się z powierzchnią gruntu, więc zaczęto budować kopiec. Obecnie kopiec jest już zamknięty. Złożono w nim 960 tysięcy ton odpadów.

Tak Zakład Utylizacji Odpadów wyglądał dwa i pół roku temu. A tak wygląda teraz.
       Składowisko odpadów w Rubnie powstało, gdy zapełnił się wcześniej wykorzystywany do tego celu przez miasto Elbląg teren w Gronowie Górnym. Początkowo było tylko składowiskiem odpadów, ale w ciągu czterech ostatnich lat Zakład Utylizacji Odpadów wybudował tu w zasadzie fabrykę przetwarzania odpadów na surowce. Wcześniej prawie 90 procent przywożonych do ZUO odpadów było po prosu składowanych, teraz składowanych jest ok. 28 procent odpadów, reszta przetwarzana do ponownego wykorzystania.
       Pierwszy, zamknięty już kopiec w Rubnie, zdążył obrosnąć roślinnością. Dla niewtajemniczonych wygląda jak góra, może o zbyt regularnych kształtach. Fachowcy nazywają to coś kopcem.

 


       – Ten kopiec siada, w zależności od tego, gdzie są jakie odpady, 30 do 80 cm rocznie – wyjaśnia dyrektor ZUO Marian Wojtkowski.
       Osiadanie kiedyś jednak ustanie, już teraz kopiec z każdym rokiem osiada mniej. Pozostanie kopcem (lub wzniesieniem). Można będzie zasadzić na nim drzewa, w jakiś sposób go ukształtować.
       – Ale nie zdecydowałbym się na jego rozbiórkę – mówi dyrektor Wojtkowski – z uwagi na gazy, które w nim są i które w tym momencie by się uwolniły. Nie ma potrzeby, żeby ten zapach uwalniać.
       Na zamkniętym w latach 90. wysypisku w Gronowie Górnym wciąż prowadzony jest monitoring. Po niespełna dwudziestu latach gazów wydobywa się stamtąd bardzo niewiele. Za dwadzieścia lat tak samo będzie z tym kopcem w Rubnie.
      
      

PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Skoro mamy Zakład Utylizacji Odpadów, jeden z nowocześniejszych w Polsce, to po jakiego groma, my Elblązanie, mamy płacić dwa razy za segregację i utylizację odpadów, skoro jest zakład, który to robi i ludzie, którym UM płaci?Od dziś wywalam śmieci pod Urzędem Miejskim w Elblągu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  0
  Niedamsieoszukać(2013-10-01)
 • Przykro mi, ale artykuł jest napisany niczym przez gimnazjaliste na lekcji języka polskiego.
 • ,, Tak Zakład Utylizacji Odpadów wyglądał dwa i pół roku temu" ale jak?gdzie jest zdjęcie?
 • Gimnazjaliści mają jeszcze proste rozwiązania i zdrowy rozsądek nie jak my starsi wypaczony. Idzie oto że do segregacji odpadów potrzebne jest większe zatrudnienie a co z tym idzie koszty, których władze nie chcą przenosić na mieszkańców. Pełne rozwiązanie tego problemu nie jest w stanie nikt wytłumaczyć na forum. Z tego tematu można śmiało pisać pracę doktorską
 • Jak wyglądał dwa i pół roku temu zakład to zobacz na filmie
 • gołym okiem widać, że to zakład publiczny. .. ..
 • Pamiętam, jak wybierano to rozwiązanie odpadów, Miało być tak, że góra miała topnieć i dzięki temu można było w tym samym miejscu tworzyć nową. Miało być coś w rodzaju peripetum. Znałem specjalistów którzy się z tego śmiali. Ale ci co sprzedali tą technologię już pieniądze wzięli i nawet je wydali. Nawiasem mówiąc - gaz miał być zbierany i spalany w agregatach do tego celu wybudowanych w oczyszczalni. Działa to? Ile gazu/energii uzyskano?Czy też publiczne pieniądze zmarnowano? A jak w Gronowie? Ile energii z gazu uzyskano z podobnej instalacji? Rozumiem, że władze zamiatają pod dywan. Ale mnie to naprawdę interesuje więc może ktoś z czytelników jest uświadomiony i wyjaśni.
 • fajne odróbki są w zuo. można trochę leków pod... np. klony, morfine :) ale trzeba uważać
 • masz głąbie tutaj linka o gazie i agregatach www.portel.pl
 • Ale jak zawieje to na Modrzewinie śmierdzi okropnie
 • Szanowny Panie "podsądny". Jako GŁĄB wiedziałem już wszystko o czym mówi wskazany przez szanownego Pana link. No za wyjątkiem tego, że przestawiono agregaty z pobliskiej oczyszczalni na wysypisko. Jednak 3 agregaty po 175kW teoretycznie mogą wyprodukować 3x 175 x 8000h = 4,2 mln kWh. W cenach giełdowych to ok, 840 tys zł, w cenach odbiorcy przemysłowego to jakieś 1,5 mln zł. Ale ważne niekoniecznie pieniądze. Ważne to, czy ta inwestycja jest użytecznie wykorzystywana. Czy też jest radosną marketingową twórczością polityków. Zatem ile rocznie produkuje się energii z gazu z wysypiska. Jak również, czy odzyskuje się gaz z oczyszczalni i ile energii z tego gazu się uzyskuje. I jeszcze raz, co z wykorzystywaniem gazu z wysypiska w Gronowie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  sceptyk(2013-10-05)
Reklama