UWAGA!

Ile wydają Rosjanie, a ile Polacy

 
Elbląg, Zdjęcie z targów żywności w Kaliningradzie
Zdjęcie z targów żywności w Kaliningradzie (fot. RG)

466 złotych – tyle według wyliczeń urzędu statystycznego wydaje przeciętny Rosjanin podczas pobytu w Polsce. W połowie przypadków korzysta z małego ruchu granicznego, a nie z wiz. Ze statystyk wynika jednak, że słabnące notowania rubla mają duży wpływ na poziom wydatków Rosjan w Polsce, jak i na sam ruch na granicy.

Mały ruch graniczny ożywił kontakty handlowe między Polakami i Rosjanami. Do pierwszego kwartału 2014 roku obroty i liczba wizyt rosły dynamicznie. Lekka zadyszka nastąpiła w drugim kwartale tego roku, a przyczyną jest słabnący kurs rubla, przez co zakupy w Polsce nie są już dla Rosjan tak atrakcyjne cenowo. Widać to wyraźnie w statystykach urzędu statystycznego i Straży Granicznej.
       W pierwszym kwartale 2014 roku przeciętny Rosjanin wydawał w Polsce podczas jednej wizyty 507 złotych (przed rokiem 355 zł), ale już w drugim kwartale (to najnowsze dane) – 466 złotych. Rosną za to wydatki Polaków podczas wizyt w obwodzie kaliningradzkim, czemu sprzyja właśnie mocniejsza złotówka. W pierwszym kwartale było to 275 złotych (przed rokiem 242 zł), ale w drugim wydatki wzrosły już do 304 złotych.
       Licząc od początku roku do końca września, granicę przekroczyło 2,4 miliona Rosjan (połowa z nich w ramach małego ruchu granicznego) i ponad 2,1 miliona Polaków (97 procent w ramach małego ruchu granicznego). Zezwolenia uprawniające do przekraczania granicy w ramach MRG od początku roku uzyskało ponad 32 tys. Rosjan oraz 14,5 tys. Polaków. Od lipca tego roku osoby, którym skończyły się dwuletnie zezwolenia na przekraczanie granicy, mogą występować o pozwolenia 5-letnie.
       Tymczasem we wrześniu, w porównaniu z sierpniem, ruch Rosjan na wszystkich przejściach granicznych, w ramach MRG, wyraźnie zmalał. W Grzechotkach aż o 19 procent, najmniejsze spadki Straż Graniczna odnotowała w Gołdapi i Gronowie (po 11 procent). Przyczyną może być spadający kurs rubla, ale także koniec sezonu wakacyjnego. W lipcu i sierpniu na przejściach odnotowywano kolejne rekordy, bo Rosjanie chętnie przyjeżdżali wypoczywać do Polski w weekendy. Jeśli jednak porównamy statystyki rok do roku, widać że z zasad małego ruchu granicznego skorzystały we wrześniu 2014 roku 143 tysiące osób, rok temu było to 121 tysięcy (wzrost o 18 procent).
       - Przed nami konkretne wyzwania, aby mały ruch graniczny mógł jeszcze lepiej spełniać pokładane w nim nadzieje. Chodzi mi o rozszerzenie strefy o wszystkie powiaty naszego województwa, włączenia do umowy o małym ruchu granicznym przejścia morskiego w Elblągu oraz modernizację linii kolejowej z Olsztyna do Braniewa, która może stać się dobrą alternatywą dla przejazdów samochodem – uważa Jacek Protas, marszałek województwa.
       Na temat dotychczasowych efektów małego ruchu granicznego, jaki i jego przyszłości dyskutowali uczestnicy międzynarodowej konferencji, która kilka dni temu odbyła się koło Bartoszyc.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Polacy wydaja więcej bo paliwo podrożało
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  1
  anime(2014-10-21)
 • Ten kto twierdzi że statystyczny polak wydaje w Rosji 304 zł swoje statystyki chyba sam sobie wymyślił. Do bani te źródła to jak czytanie gazetek od jehowych.
 • Bzdura gdyby nie kretyńskie prawo paliwowe uciskające Polaków to teren małego ruchu granicznego by miał jeden z większych wzrostów gospodarczych. Dla Rosjan robicie wszystko wchodzicie i m w du. .. ę, a swojego trzepiecie za paczkę papierosów i traktujecie jak śmiecia. Bogactwo to ilość pieniędzy w portfelu zwykłego obywatela-on ich nie spali w piecu. On je wyda w regionie. Kiedy młodzi ludzie zaczną mieć głos w polityce-wolny handel strefy to gigantyczna szansa. Niestety tylko dla Rosjan.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26
  1
  ElbląskiPolak(2014-10-21)
 • won rosjanie won z Elbląga!!!!!
 • no i co z tego, że przyjeżdżają i pieniądze wydają, ja nie widzę różnicy, a nawet gorzej wszystko przez nich podrożało,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  9
  braksłów(2014-10-21)
 • ostatnio w markecie Rosjanin płacił rachunek 1200 zł i ogólnie nie widziałam żeby oni płacili mało za zakupy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  1
  niutek71(2014-10-21)
 • rosjanie winduja popyt, ceny wobec tego dla kowalskiego w gore, podatek "taxx free" oddajemy, zakupy w sieciowkach z obcym kapitalem, cypr itp, pytam co ztego za korzysci??? !!!! strzal w kolano dla elzblazan !!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  3
  annty(2014-10-21)
 • Z zakupów Rosjan w Polsce są zyski dla naszej gospodarki (większa sprzedaż, produkcja, podatki). Z zakupów Polaków w Rosji są tylko straty dla naszego budżetu (mniejsze wpływy z akcyzy i podatków).
 • wojna ekonomiczna zbiera "żniwo" kosztem zarówno Polaków jak i Rosjan. Oby historia szła w nas a nie w las panowie politycy! Obecnie prowadzona polityka przeszkadza rozwojowi gospodarki i rodzi szowinizm.
 • nie narzekajcie a papieroski to macie z rosji jak za darmo a u nas je sprzedajecie za 5 razy więcej i panów rżniecie ze macie taki zarobek w jeden dzien co niektórzy w polsce muszą pracowac miesiąc zeby tyle miec co wy z tych sztang w jeden dzien. to nie wyganiajcie rosjan z eg bo jak oni was nie wpuszczą do siebie to skonczy sie wam łatwy zarobek.
 • a państwo traci na was
 • do " ElbląskiPolak "" A niby to jak wiecej paliwa przywożonego z Rosjii i handel nim / nielegalny / spowodowałoby ten cud w postaci wzrostu gospodarczego regionu ??? Wiecej zakładów pracy i inwestycji, wiecej miejsc pracy, dofinansowanie wielu rzeczy w regionie ???? Z czego ? Z braku wpływów z podatku i akcyzy ?
Reklama