UWAGA!

Ile zarabiają w miejskich spółkach

 Elbląg, Ile zarabiają w miejskich spółkach
(fot. pixabay)

4733 złotych brutto wynosi średnie wynagrodzenie w spółkach komunalnych, w których elbląski samorząd ma większość lub wszystkie udziały. W 2019 roku wzrosło o prawie 2 punkty procentowe. Które spółki najlepiej płacą?

We wtorkowym artykule przywołaliśmy fragmenty raportu o sytuacji w spółkach komunalnych dotyczące ich majątku i sytuacji finansowej, dzisiaj skupiamy się na wskaźnikach zatrudnienia i średnich wynagrodzeniach brutto. Ten ostatni wskaźnik w wielu przypadkach może wprowadzać w błąd, co najlepiej widać w przypadku Tramwajów Elbląskich, gdzie wskutek rozmów podczas ubiegłorocznego strajku dokonano analizy wynagrodzeń na tzw. stanowiskach robotniczych i nierobotniczych. I co się okazało? Średnie wynagrodzenie brutto (licząc z tzw. trzynastką) na stanowiskach robotniczych w TE wyniosło 4145 zł brutto, a na nierobotniczych – 5849 zł brutto. Tymczasem średnia dla całego zakładu to w 2019 roku 4426 zł brutto.

W 2019 roku najwyższe średnie wynagrodzenie wśród spółek miejskich odnotowano w Elbląskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej – 5611 zł brutto (wzrost o 2,4 pkt proc. w porównaniu z 2018 r.), Elbląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji – 5431 zł brutto (wzrost o 5,9 pkt proc.), Zarządzie Portu Morskiego – 6019 zł brutto (wzrost o 4,9 pkt proc.); najniższe – w Zakładzie Utylizacji Odpadów – 4024 zł brutto (wzrost o 0,6 proc.), Elbląskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego – 3197 zł brutto (spadek o 5,7 pkt proc.), Elbląskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej – 3459 zł brutto (spadek o 1,6 pkt proc.) i Zarządzie Komunikacji Miejskiej – 4027 zł brutto (wzrost o 1,6 proc.).

„Wysokie średnie wynagrodzenie w ZPME wynika z faktu, iż przy zatrudnieniu wynoszącym 5 etatów, na jego poziom w istotny wpływ ma wynagrodzenie dyrektora i głównego księgowego spółki. Niski poziom średniego wynagrodzenia w ETBS spowodowany jest brakiem tzw. „trzynastki” i nieobjęciem wynagrodzenia prezesa spółki (kontrakt) przy małej ilości pracowników” - czytamy w raporcie miejskich urzędników. - „Należy zaznaczyć, że kategoria przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto obejmuje praktycznie wszystkie elementy wynagrodzenia wypłacane pracownikom z funduszu osobowego, w tym płace zasadnicze, wszystkie dodatki, nadgodziny, premie, a także odprawy, nagrody jubileuszowe i roczne oraz inne. Szczególnie w spółkach o niższym zatrudnieniu może to zniekształcać zarówno poziom jak i kierunek zmian w wynagrodzeniach ich pracowników”.

Średnie miesięczne wynagrodzenie brutto w spółkach, w których miasto ma większość lub wszystkie udziały wyniosło w 2019 roku 4733 złote i było wyższe od tego z 2018 roku o 1,9 pkt proc. To wskaźnik mniejszy od średniej krajowej w sektorze przedsiębiorstw o 8,4 pkt proc., ale wyższe o 14,2 pkt proc. niż średnia wojewódzka.

We wszystkich spółkach, w których Elbląg ma udziały, istniało w 2019 roku 989 etatów. W tych, w których samorząd ma większość lub wszystkie udziały – etatów było 868 (wzrost o 2,3 pkt proc. w porównaniu z 2018 r.). Najwięcej zatrudniał EPWiK (266 etatów, 8 mniej niż rok wcześniej), EPEC (159 etatów, 6 mniej), Tramwaje Elbląskie – 138 etatów (3 mniej) i ZUO – 133, etaty (o 4 mniej). Najwięcej etatów przybyło w EPGK (z 84 do 126), ale ma m.in. związek z przejęciem pracowników ze zlikwidowanych spółek MPO i PDiM oraz zwiększeniem zakresu działalności.

 

Pełen raport z sytuacji spółek publikujemy tutaj. 

 

 

 

oprac. RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • To wskaźnik mniejszy od średniej krajowej w sektorze przedsiębiorstw o 8,4 pkt proc. , ale wyższe o 14,2 proc. niż średnia wojewódzka. Piękna statystyka- jak mniejsze to podane w punktach procentowych bo mniejsza liczbą tu gdzie wyższe już w procentach aby liczba była wyższa. Pięknie można podawać statystyki. ..
 • @Dobre pytanie - Kolego czyżby twój tekst opierał się na powiedzeniu ludowym: "na złodzieju czapka gore".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3
  1
  A jaka odpowiedź.(2020-09-23)
 • chociaż w jakiejś statystyce mamy się czym pochwalić. A takie EPWiK to dno i dwa metry mułu. Kurkiewicz bez jakiegokolwiek konkursu dociągnie do emerytury. Miasto 100 tys - a takim jest Elbląg zatrudnia na zachodzie ok 100 pracowników u nas prawie 300.Do średnich zarobków, ale nie w spółkach miejskich, mamy najdroższe ciepło i najdroższą wodę w Polsce. Po modernizacji oczyszczalni za ok. 250 mln zł - gdyś na takiej kwocie się skończy - woda jeszcze bardziej podrożeje. Jako nieliczne miasto płacimy podatek od deszczu. Elblążanie - czas na zmiany - w spółkach miejskich też !!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27
  11
  hrabia_George(2020-09-23)
 • W jakim celu powstał twn artykuł? Żeby czytający używali sobie na pracownikach spółek? Placa nie jest probelem do momentu kiedy nie przewyższa zaangażowania i umiejętności pracownika. Na koniec pytanie: czy prawdą jest że wodociagi są szykowane na sprzedaż a trwające inwestycje mają na celu podniesienie wartości spólki? Milego dnia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  13
  Janek z Żulaw(2020-09-23)
 • Te średnie statystyczne bez mediany i dominanty zbyt wiele nie mówią. Np przy wysokich zarobkach prezesów, dyrektorów, kierowników często więcej niż połowa zatrudnionych o średniej może pomarzyć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25
  0
  Tomasz85(2020-09-23)
 • Ta w epecu 4,5 napewno A 2,2tys za szuflowanie węgla na taśmę to kto bierze ja hehe.
 • .. .
 • Zawsze śmieszyło mnie podawanie ŚREDNICH zarobków obojętnie gdzie. Przykład: dyrektor zarabia 20000 zł a robotnik 2000 zł. Średnia zarobków 11000 zł. Śmiech na sali.
 • a wy w portelu ile zganiacie? pochwalcie sie
 • Pandemia to jest własnie odpowiednie czas na STANDARYZACJE w tych spoleczkach. Hashtagi: #referendum2020
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  6
  Referendum2020(2020-09-23)
 • Ja jem kapustę a mój szef mięso. Średnio jemy gołąbki; )
 • Zarząd portu, za co ja się tam nic nie dzieje, chyba ma płatne za przesiedziane godziny 35 zł netto za godzine.Nieźle
Reklama