UWAGA!

Jak deputowany z radnym

Kaliningradczycy szukają nie tylko swojego miejsca w jednoczącej się Europie, ale usiłują także wyjść z impasu w kontaktach z najbliższymi sąsiadami, w tym z Polską. Niektórzy politycy ponowne zainteresowanie kaliningradzkich przedsiębiorców i politycznych działaczy Polską tłumaczą tak naszymi zabiegami do wejścia do Unii Europejskiej, jak i wyraźnymi prorosyjskimi deklaracjami polityków z rządzącej naszym krajem koalicji SLD-UP.

Dzisiaj w Olsztynie pojawi się spora delegacja deputowanych kaliningradzkiej Dumy Obwodowej. Przewodniczyć jej będzie spiker - Władimir Nikitin. Politycy z Kaliningradu w Olsztynie spotkają się z kierownictwem sejmiku wojewódzkiego, którego przedstawiciele, na czele z przewodniczącym Mironem Syczem przebywali w Kaliningradzie w połowie marca. Uczestnicząc w obradach kaliningradzkiej Dumy Obwodowej, przysłuchiwali się dyskusji dotyczącej współpracy samorządowców obwodu i województwa. W trakcie marcowego spotkania wyrażono gotowość ścisłej współpracy pomiędzy Dumą i sejmikiem. Ustalono też zakres tej współpracy, która powinna obejmować zagadnienia związane z funkcjonowaniem samorządu terytorialnego. Deputowani Dumy, jak i radni sejmiku, chcą sprzyjać rozwojowi korzystnych kontaktów sąsiedzkich.
     W trakcie dzisiejszej wizyty delegacji kaliningradzkiej Dumy Obwodowej ma zostać podpisane porozumienie o współpracy. W dokumencie znajdzie się zapis o wzmożeniu współpracy, stałej wymianie informacjami o lokalnym prawodawstwie, z nastawieniem na wszelkie uregulowania związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, w tym z wymianą handlową, o warunkach prowadzenia inwestycji. Deputowani Dumy i radni sejmiku zamierzają wspólnie dążyć do stworzenia na swoim terenie społeczeństwa obywatelskiego.
     Podobne porozumienie kaliningradzka Duma Obwodowa podpisała wcześniej z sejmikiem województwa pomorskiego.
     Wzmożoną aktywność w ostatnim czasie przejawiają także kaliningradzcy biznesmeni i przedsiębiorcy.
     W trakcie niedawnej wizyty w Kaliningradzie premiera Leszka Millera podpisana została umowa o współpracy gospodarczej pomiędzy Kaliningradem i Łodzią. Umowa przewiduje tworzenie nowych miejsc pracy i uruchamianie produkcji, która zastąpi import wielu towarów z innych państw. Kilkanaście dni później biznesmeni kaliningradzcy udali się do Łodzi. Wzięli oni udział w VIII Międzynarodowej Wystawie " Na styku kultur". Również grupa olsztyńskich przedsiębiorców, zainteresowanych robieniem interesów u naszych rosyjskich sąsiadów, odwiedziła kilkanaście dni temu Kaliningrad Wczoraj zaś do najbardziej na zachód wysuniętego miasta obwodowego Rosji przybyła delegacja przedsiębiorców z... Piły. Liczą oni na sprzyjający klimat do inwestowania w kaliningradzką gospodarkę.
MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama