UWAGA!

Jak samodzielnie sprzedać nieruchomość?

2014-11-17
13:00
 

Mam zamiar sprzedać swoje mieszkanie, ale zdecydowałem, że nie będę korzystał z usług pośrednika. A i jeszcze ta prowizja, którą trzeba zapłacić! Zaoszczędzę trochę pieniędzy.

Jestem przecież inteligentnym człowiekiem, jak większość osób w tym mieście posiadam dostęp do Internetu, będę sprzedawał swoje mieszkanie sam. A więc :
       - Dowiem się jaką moje mieszkanie ma wartość rynkową, jest tyle ofert w Internecie, że na pewno znajdę podobne albo chociażby spytam sąsiada, on sprzedawał swoje mieszkanie jakiś czas temu. Domyślam się, że na cenę transakcyjną ma wpływ bardzo wiele czynników, ale spróbuję od najwyższej ceny – a co tam.
      
       - Zweryfikuję stan prawny, sprawdzę czy wszystko jest ok, zweryfikuję księgę wieczystą, sprawdzę informacje u Zarządcy, porównam wpisy wieczysto-księgowe i zgodność z dokumentacją geodezyjną. Kilka lat temu przekształcałem mieszkanie z lokatorskiego prawa do lokalu, dowiem się jak wykreślić miejską hipotekę. Sprawdzę, ile muszę zwrócić bonifikaty z tytułu przekształcenia działki z użytkowania wieczystego. Dobrze, że nie sprzedaję nieruchomości nabytej w drodze spadku, bo tutaj nie wiem jakbym sobie poradził.
      
       - Urząd Skarbowy. Sprawdzę w jakiej wysokości muszę zapłacić podatek dochodowy z tytułu sprzedaży, a może już nie muszę? Zweryfikuję przepisy ustawy w zakresie zwolnienia od podatku dochodowego. Na pewno mogę bezpiecznie sprzedawać?
      
       Uff. Sprawy prawne mam za sobą. Rozpoczynam proces przygotowania oferty.
      
       - Przygotowanie mieszkania do sprzedaży – cztery pokoje, kuchnia, łazienka, piętro, ulica, to główne informacje jakie będą zamieszczone w opisie. Zdjęcia będą, każdy zobaczy jak jest lokal urządzony. Dodam, że mam wysoki standard, co jeszcze tutaj dopisać – aha, bez pośredników! Wykonuję zdjęcia, do tego nie potrzeba specjalisty.
      
       - Ogłoszenia. Wybiorę te najpopularniejsze serwisy. Zapłacę sms-em za reklamę na jednym serwisie i przelewem za reklamę na drugim. Hmm, nie bardzo widać tę moją ofertę wśród kilkudziesięciu ogłoszeń. Muszę podbić i zapłacić za ofertę sponsorowaną, na kilka dni to pomoże. Teraz będę pamiętał, aby opłacać te ogłoszenie systematycznie.
      
       - Telefony. Teraz nie będę wyłączał telefonu od rana do późnego wieczora. Na razie telefon nie dzwoni, może jednak za wysoka cena? Po miesiącu zmniejszam cenę. Pierwszy telefon dzwoni już po kilku dniach, czy mogę teraz obejrzeć mieszkanie? Teraz, gdy dzieci kładę spać ? Jutro o 15 – nie może Pani, przykro mi. Podobny telefon w niedzielę o 11, ale właśnie wychodzę do kościoła. W końcu udało się umówić na obejrzenie, musiałem się zerwać wcześniej z pracy. Ciekawe jak szef na to będzie reagował jak trzeba będzie to robić systematycznie?
      
       - Prezentacja. Dzień dobry byłem umówiony. Wie Pan ja szukam właściwie dwóch pokoi, nie te jest za duże chyba, że sprzeda Pan o 20 proc. taniej. Następna prezentacja – podoba nam się zastanowimy się i oddzwonimy… nie zadzwonili. I ponownie prezentacja – pewnie kupimy, ale musimy sprawdzić naszą zdolność kredytową.
      
       I tak dalej, i tak dalej. W końcu po następnej korekcie ceny znaleźliśmy klienta. Teraz pozostaje jeszcze kwestia negocjacji, czy klienci proponują dobrą cenę, z kim mogę się skonsultować w tej sprawie. Kwestia umowy przedwstępnej, czy wzór zamieszczony w Internecie jest odpowiedni, czy zabezpiecza mnie jako uczestnika rynku, czy nie poniosę konsekwencji za błędy w umowie? A to i tak nie koniec transakcji, kontakt z notariuszem, uzgodnienie terminów, kosztów, zgromadzenie dokumentów. Dalej pozostaje kwestia zapłaty, czy ma to nastąpić przed aktem, po nim a może w międzyczasie? Po zapłacie przekazanie mieszkania, protokoły zdawczo odbiorcze, umowy z gestorami mediów. Wyprowadzka i w końcu… finał transakcji.
      
       I właśnie w taki prosty sposób sprzedaje się nieruchomość, można sprzedawać ją samemu poświęcając swój wolny czas, podejmując wysiłek związany z dodatkowymi działaniami, które często wykonujemy tylko raz w życiu.
      
       Decyzja zawsze należy do nas, w każdej chwili możemy również skorzystać z usług pośrednika zrzeszonego w Elbląskiej Korporacji Nieruchomości. Dobrze wybrany pośrednik wyręczy nas we wszystkich przytoczonych powyżej działaniach, oczywiście otrzyma wynagrodzenie, ale będzie musiał wykazać swoją wiedzę i poświęcić czas na wykonanie czynności związanych z przygotowaniem oferty, wykonaniem wszystkich związanych z tym czynności, w końcu ponieść odpowiednie wydatki związane z promocją i reklamą. Ja się nie muszę znać na procedurach sprzedaży – on tak ! Część klientów dopiero po zrealizowanej szczęśliwie transakcji uświadamia sobie, że praca pośrednika to nie tylko ogłoszenie na bezpłatnym serwisie ogłoszeniowym. Członkami Elbląskiej Korporacji Nieruchomości są osoby, które posiadają uprawnienia zawodowe pośrednika w obrocie nieruchomościami nadane jeszcze w trybie Ustawy o Gospodarce Nieruchomościami, osoby z kilkunasto, a nawet kilkudziesięcioletnim doświadczeniem. Niewielu klientów również wie, że korzystając z usług pośrednika EKN jest on dodatkowo ubezpieczony od odpowiedzialności cywilno-prawnej za szkody, które mogłyby wyniknąć w związku z wykonywaniem przez niego czynności. Dodatkowa gwarancja bezpieczeństwa.

 


       Jeżeli podjęliście Państwo już decyzję o skorzystaniu z usług pośrednika wystarczy kliknąć na nazwę firmy wyświetloną poniżej – zostaniecie przeniesieni bezpośrednio na jej stronę, Pojawią się tam również kontakty do wybranych pośredników. A oto lista firm zrzeszonych w Elbląskiej Korporacji Nieruchomości: – BPN z siedzibą przy Al. Grunwaldzkiej, Agencja Baranowski przy ul. 12 Lutego, Investing przy ul. Brzozowej, Stator przy ul. Hetmańskiej, Centrum przy ul. Giermków, Posesja przy ul. Trybunalskiej, De Facto przy ul. Garbary oraz Cargos przy ul. Stary Rynek w Elblągu.
       Zapraszamy
      

----- Reklama -----
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej