UWAGA!

Jak za unijne pieniądze nie zrobić z Elbląga bankruta?

 
Elbląg, Jak za unijne pieniądze nie zrobić z Elbląga bankruta?
fot. arch. portEl

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas i prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk zaprezentowali wspólnie priorytety inwestycyjne na lata 2014-2020 współfinansowane z pieniędzy unijnych. Znalazło się tam wiele kosztownych inwestycji – pisze Stefan Rembelski i proponuje inną inwestycję…

Wśród tych priorytetów inwestycyjnych znalazły się m.in. tak kosztowne pozycje, jak budowa mostu łączącego Modrzewinę z drogą ekspresową nr 7, rozbudowa nabrzeża przy ul. Radomskiej, uzbrojenie terenów inwestycyjnych na Terkawce i rozbudowa Elbląskiego Parku Technologicznego o nowe skrzydło – pisze Stefan Rembelski. – Rozumiem, że taki układ listy ważnych inwestycji wynika z ogromnego zainteresowania inwestorów, których listy intencyjne, dotyczące przyszłych projektów inwestycyjnych, nie mieszczą się już w szafach prezydenckich gabinetów.
       Zadłużony do granic możliwości Elbląg nie może sobie pozwolić na kolejne nietrafione bardzo kosztowne inwestycje, po skończeniu których budżet miasta – czytaj elblążanie – będzie dopłacał miliony złotych, tak jak to ma już miejsce w przypadku Elbląskiego Parku Technologicznego. Po rozbudowie o kolejne skrzydło strata będzie dwukrotnie większa plus wieloletnia spłata wkładu własnego wniesionego zapewne z kredytu. Jako, że doradza marszałkowi pan prezydent Henryk Słonina, istnieje duże prawdopodobieństwo, że z braku nadmiaru własnych środków inwestycyjnych most może być zaprojektowany trochę za wąski, jak to ma miejsce w przypadku mostu Unii Europejskiej, gdzie zabrakło miejsca na ścieżkę dla pieszych, a skrzyżowania z innymi ciągami komunikacyjnymi trzeba będzie po paru latach ponownie przebudowywać. To nie uszczypliwość z mojej strony, ale troska o kompleksowe analizy na etapie założeń wstępnych do planowanych projektów.
      
       Połowę mniejszy Konin może, a Elbląg ?
      
Elbląg jako ośrodek subregionalny ma szanse na koordynację dużego projektu, robionego wspólnie z powiatami ościennymi, z którego z racji bliskości położenia mogłyby również korzystać powiaty malborski i nowodworski. To projekt, który będzie mógł być realizowany w partnerstwie publiczno-prywatnym, a jego realizacja przyniesie miastu i regionowi wymierne korzyści w postaci tańszej energii, miejsc pracy i tańszą gospodarkę odpadami. Projekt, który sam się docelowo sfinansuje, bez obciążania budżetów miast i gmin. Ten projekt to termiczna utylizacja odpadów, krótko mówiąc, spalarnia śmieci. To projekt trudniejszy od ścieżek rowerowych, asystenta bezrobotnego czy nadania imion elbląskim tramwajom, ale warty wysiłku i będący w zasięgu miasta Elbląga. Połowę mniejszy od Elbląga Konin właśnie rozpoczyna realizację takiego projektu. W tym celu powołano Związek Międzygminny „Koniński Region Komunalny”, do którego należy 36 gmin subregionu konińskiego. W zakładzie będzie spalanych 94 tysiące ton śmieci rocznie z zachowaniem najbardziej wymagających norm oczyszczania spalin. Całkowity koszt budowy spalarni to ponad 380 mln zł (brutto), z czego prawie 155 mln zł będzie pochodziło z funduszy unijnych. Ponad 145 mln zł (netto) to pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a ponad 10 mln zł (netto) to wkład własny. Prawda, że to imponująca inwestycja, tworząca miejsca pracy i wpisująca się w dyrektywy płynące z Brukseli? Nie będę zanudzał czytelników szczegółami technicznymi, różnego rodzaju normami czy analizami środowiskowymi, będzie na to czas. Wspomnę tylko, że sakramencko zadłużony Gdańsk rozpoczyna taką inwestycję, Bydgoszcz i Białystok się przymierza. Nie ma innego kierunku – za kilkanaście lat składowiska odpadów znikną, bo będą prawnie zakazane, ale znikną też ogromne pieniądze, jakie w tej perspektywie 2014-2020 będą dostępne w województwie warmińsko-mazurskim.
      
       Zanim wylejecie na moją głowę wiadro pomyj…
      
Zapewne larum podniosą obrońcy środowiska i zwyczajowo wszyscy, którzy odmawiają mi udziału w jakiejkolwiek merytorycznej debacie. Tym wszystkim dedykuję informacje podstawowe o już pracujących spalarniach w Wiedniu i małym duńskim mieście Roskilde, gdzie spalarnie zlokalizowano w centrum miasta w sąsiedztwie Mac Donalda, a jej architektura bardziej przypomina centrum sztuki współczesnej niż obiekt przemysłowy.
       Nasze uprzedzenia do energetyki atomowej odchodzą powoli do lamusa i wiele gmin wręcz zabiega o lokalizację. Nie ma najmniejszej racjonalnej przesłanki, byśmy bez debaty odrzucili możliwość pozyskania inwestycji wartej 400 milionów złotych przy wkładzie własnym rzędu pięciu procent.
      
       Stefan Rembelski*
      
       *Stefan Rembelski kandydował w ostatnich wyborach na prezydenta Elbląga z ramienia Partii Demokratycznej.
      
      
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Jestem za :) Mi się ten pomysł podoba. To jest inwestowanie w przyszłość. Mając taką spalarnie, wcześniej czy później inni będą musieli z niej korzystać i płacić za to. Kto pierwszy w budowie, ten lepszy :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czahary(2013-02-15)
 • O czym oni deliberują ? Za trzy miesiące po Nowaczyku śladu nie będzie ino smród zostanie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Gąsiorek(2013-02-15)
 • szadółki? nie, dziękuję. Nawet w Sim City się tego nie budowało. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  będziemy patrzeć(2013-02-15)
 • Ciekawy pomysł!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Lolelb(2013-02-15)
 • Jestem za. To mądre słowa i taka jest prawda w Hamburgu od30 lat palone są śmieci przy kompleksie sportowym i stadionie HSV, hali sportowej Coliaarena na 25000 osób jak do tej pory nikomu nikomu to nie przeszkadza a normy w niemczech są wyśrubowane
 • I znowu Pan Rembelski pokazał całkowitą ignorancję, tym razem w temacie zagospodarowani odpadów. To jakie śmieci, kto i gdzie składuje (lub spala) regulują wojewódzkie plany gospodarki odpadami tworzone pod dyktando nowej "niechlubnej" ustawy śmieciowej, której zapisy będzie musiał czy się z nimi zgadza czy nie wprowadzić elbląski samorząd. W tych planach są zapisy dotyczące tzw. rejonów i instalacji regionalnych, czyli miejsc do których gminy będą musiały odwozić odpady komunalne. I tak Malbork czy Nowy Dwór Gdański są w innym województwie i muszą zasilać tamtejsze instalacje /spalarnie w Szadółkach/, a dla Elbląga, Braniewo, Pasłęka i kilka innych gmin taką instalacją jest elbląskie ZUO. Każda taka inwestycja, żeby miała racje bytu musi być zasilana odpowiednią ilością śmieci, a dla spalarni ta ilość jest znacząco większa niż dla instalacji istniejących w naszym regionie. Dochodzi do tego jeszcze aspekt unijny, bo instalacje te były budowane przy użyciu środków unijnych i mówią wprost muszą spełniać odpowiednie parametry, żeby gminy nie musiały oddawać środków unijnych. Temat jest szeroki i na tym zakończę. Kolejny niestety raz stosowana jest demagogia podszyta ignorancją w temacie, której jak zawsze przoduje Pan Rembelski.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zorientowany(2013-02-15)
 • Panie Rembelski, tak szczerze i po męsku co jest grane ? Bo każdy wie, jak kosztowne jest wybudowanie nowoczesnej spalarni. Ale załóżmy, wybudujemy spalarnię i czym będziemy w niej palić ? Elbląg to nie Kraków, skąd źródło opału ? Śmieci elbląskie, nie wystarczą. Będzie trzeba je zwozić, skąd i za ile ? Pomysł dobry, tylko nierealny.
 • Tak szczerze panie Rembelski to zajmij sie pan reformowaniem swojej roboty. Tam niech sie pan spożytkuje energie.
 • Wilk i lokalni palikoty są gorsi od Sloniny, to po co ja sie wpisywalem na tych listach w tej Biedroce. .:( teraz jak Slonina jest z Nowaczykiem to ja nie ide tez chyba na te referendum. .. jak ci co zbierali podpisy chcieli mnie przekonac to ze " o moze slonina " i co Slonina z Nowaczykiem. .jestem rozczarowany Grupa Referendalna zbierajaca podpisy. NIE DLA REFERENDUM ruchu palikota ! :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  bosski(2013-02-15)
 • Poznaj-Sekrety-Referendum-od-kuchni na Fejsbuku
 • Potwierdzam, dobra strona, trzeba wpisac na fejsie w ramce " Poznaj Sekrety Referendum Od Kuchni " Lajkuj jak nie chce palikociarzzyy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Misioo(2013-02-15)
 • A kto odpowiada za to że tir nie dojedzie do Parku Technologicznego bo nie zmieści się na rondach Modrzewiny? Jakie technologie chcą tam rozwijać i innowacje skoro dojazdu dla long vehicle nie ma?
Reklama