UWAGA!

Jakość żywności tematem posiedzenia

Wczoraj (3 listopada) w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyło się posiedzenie Kolegium Doradczego Wojewody. Tematem przewodnim była: „Jakość produktów spożywczych dostępnych w obrocie hurtowym i detalicznym na terenie województwa warmińsko-mazurskiego”. Spotkanie miało na celu określenie działań, jakie należy podjąć w celu poprawy złej jakości produktów spożywczych, stwierdzonej w trakcie wielu kontroli.

Do podjęcia tego tematu przyczyniły się sprawozdania pokontrolne przesyłane do wojewody w tym roku przez:
     - Wojewódzką Inspekcję Handlową
     - Wojewódzką Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno - Spożywczych
     - Wojewódzką Inspekcję Sanitarno – Epidemiologiczną
     Na podstawie kontroli przeprowadzonych w I kwartale 2008r. Inspekcja Handlowa informowała o złej jakości produktów spożywczych, zwłaszcza masła. Produkty zawierające tłuszcze roślinne oznaczane są błędnie jako „masło”
     Inspekcja ta na 60 skontrolowanych sklepów spożywczych w miejscowościach letniskowych województwa, aż w 46 stwierdziła nieprawidłowości, przede wszystkim przeterminowanie artykułów spożywczych. Jednocześnie we wrześniu Wojewódzki Inspektor Sanitarny informował, iż wymierzył 38 mandatów karnych m.in. za przeterminowane produkty spożywcze. W październiku wycofał z obrotu środki spożywcze na kwotę ponad 30 tysięcy złotych w tym : mięso, produkty mięsne, przetwory mleczne, warzywa.
     Również Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno – Spożywczych stwierdził, że produkty mleczne swą jakością znacznie odbiegają od obowiązujących przepisów i deklaracji producentów. Wyniki kontroli wykazały stosowanie praktyk polegających na fałszowaniu produktów i wprowadzaniu konsumentów w błąd poprzez niepoprawne oznakowania. Podczas Kolegium Doradczego Wojewody rozmawiano także o produktach spożywczych, które są w stołówkach szkolnych oraz tych, które mogą kupować uczniowie w szkolnych sklepikach. Jak powiedział wojewoda : „Od tego przecież w pewnej mierze zależy czy wyrośnie nam zdrowe, młode pokolenie. Lekarze przecież alarmują, że towary dostępne w tych sklepikach są przyczyną dużej nadwagi u dzieci”. Jednocześnie wojewoda zaproponował, by Inspekcje Handlowe współpracowały razem z Kuratorem Oświaty. W Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli mają odbywać się szkolenia dla dyrektorów szkół na temat żywienia dzieci i młodzieży.
     Rząd szykuje zmianę ustawy o jakości handlowej artykułów rolno – spożywczych, która pozwoli nakładać znacznie wyższe mandaty. Nowe przepisy mają zdyscyplinować producentów tych artykułów oraz tych wprowadzających klientów w błąd. Oprócz wyższych kar pieniężnych, ustawa będzie m.in. umożliwiała podawanie do publicznej wiadomości w uzasadnionych przypadkach nazwy firmy. Wnioski, które przyjęło Kolegium to:
     - współpraca między Wojewódzką Inspekcją Jakości Handlowej Artykułów Spożywczych i Inspekcję Handlową poprzez prowadzenie skoordynowanych kontroli jednocześnie w obu obszarach (produkcji i detalu), w celu poprawy efektywności działań inspekcji.
     - doprowadzenie do zmiany zapisów ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, poprzez poszerzenie obecnej definicji „środka spożywczego zafałszowanego” o „element zagrożenia bezpieczeństwa ekonomicznego konsumentów i konkurencji” co pozwoliłoby na skuteczniejsze eliminowanie nieuczciwych praktyk producentów.
     - konieczne jest zaproponowanie zmian legislacyjnych mających na celu poszerzenie uprawnień Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Spożywczych do stosowania zaleceń pokontrolnych i nakładanie terminu ich wykonania przez producentów, poszerzą możliwości działania inspekcji i skuteczniejszego egzekwowania prawa.
oprac. Anieze
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama