UWAGA!

Jeszcze będzie przepięknie?

 
Elbląg, Tak amfiteatr wygląda obecnie
Tak amfiteatr wygląda obecnie (fot. WS)

Ten wybudowany w latach 80. obiekt nigdy nie przechodził gruntownego remontu. W 2010 r. pojawił się projekt odnowy tego miejsca i …właściwie na tym się skończyło. Temat wciąż pozostaje otwarty, a amfiteatru w Parku Dolinka jak nie było, tak nie ma. Zobacz jak obecnie wygląda obiekt.

Dla wielu elblążan miejsce to niesie wiele wspomnień, wielu pamięta imprezy, które się tam odbywały.
       – Koncerty w amfiteatrze w Parku Dolinka, wcześniej zwanym Parkiem 25-lecia PRL, w których uczestniczyłem w latach 1996-1999, zawsze przyciągały liczną widownię. To miejsce żyło muzyką, włączając w to cały okoliczny folklor! Ciekawie wypadły koncerty takich grup, jak np. Jafia Namuel, Joker, Lafayn, Immemorial, Peaceful Cooperation, Pure Flight, Shadow’s Mind, Closterkeller, które w większości gromadziły liczną widownię – wspomina Krzysztof Bidziński, założyciel elbląskiej encyklopedii muzycznej Muzyczny Elbląg. – Trudno mi precyzyjnie określić, kiedy zakończono definitywnie organizować tam masowe koncerty, bowiem pojedyncze występy miały ciągle miejsce. Na przykład Festyn Parafialny, zorganizowany przez księży Marianów z parafii Wszystkich Świętych, na którym zagrały grupy Chili My, Yes Kiez Sirumem, odbył się jeszcze w 2007 r. Myślę, że dopóki obiekt nie ulegnie całkowitej degradacji, można organizować w nim koncerty, bowiem wielu mieszkańców darzy amfiteatr sentymentem oraz jest to ważne miejsce na mapie obiektów kulturalnych Elbląga. Powinno ono zostać odrestaurowane, bo z pewnością znajdzie zastosowanie do masowych i kameralnych imprez.
       Konkretne plany modernizacji obiektu pojawiły się na początku 2010 r.

  Elbląg, Na zdjęciu „Moczo” wokalista grupy Peaceful Cooperation. Zdjęcie pochodzi z archiwum www.muzycznyelblag.pl, dzięki uprzejmości grupy.
Na zdjęciu „Moczo” wokalista grupy Peaceful Cooperation. Zdjęcie pochodzi z archiwum www.muzycznyelblag.pl, dzięki uprzejmości grupy.

 – Jako naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego namawiałam ówczesnego prezydenta Henryka Słoninę, abyśmy zrobili coś z tym amfiteatrem – opowiada Bożena Sielewicz. – Były plany, że amfiteatr pojawi się w okolicy Góry Chrobrego albo na Wyspie Spichrzów, odbywały się spotkania i narady. Mówiłam wtedy, że to są odległe plany, nam potrzeba amfiteatru na dziś, na teraz. Iława, Ostróda czy Wejherowo mają taki obiekt, a my, miasto 130- tysięczne, go nie mamy. Przekonałam więc prezydenta, abyśmy przygotowali projekt. 
       Zakładał on m.in. utworzenie ok. 1900 miejsc, obniżenie konstrukcji o 4 metry, nowe zadaszenie sceny, ogrodzenie obiektu, zaplecze sanitarne czy ekrany akustyczne, które odgrodziłyby pobliskie budynki mieszkalne. Jak wyjaśnia Bożena Sielewicz, całkowity koszt projektu wyniósłby ok. 4 mln zł, natomiast Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego dodaje, że na tamtym etapie można było pozyskać środki unijne, które pokryłyby ok. 50 proc. kosztów.
       – Byłaby to infrastruktura stała, nie trzeba byłoby ponosić tych kosztów, które ponosi miasto, organizując scenę czy zadaszenie – mówi Bożena Sielewicz. – Za te pieniądze byłoby minimum 15 imprez w sezonie, bez zwiększania budżetu.
       Jesienią 2010 r. nadeszły wybory samorządowe, w których zwyciężył Grzegorz Nowaczyk. Bożena Sielewicz, która funkcję dyrektora Elbląskiej Orkiestry Kameralnej objęła w 2011 r., do tematu chciała powrócić tuż po wyborze nowego prezydenta, kiedy to jeszcze pełniła funkcję naczelnika. Jak opowiada, w owym czasie pojawiło się dużo możliwości dofinansowania z różnych programów unijnych, ponadto udało się zainteresować pomysłem odnowy amfiteatru Rosjan z Kaliningradu, można było złożyć wspólny projekt, gdzie 90 proc. kosztów pokryłyby środki unijne, a miasto musiałoby dołożyć 10 proc.
       Ostatecznie projekt został wycofany przez miasto z dalszych procedur oceny wniosków, ze względu na zbyt duży wkład własny miasta. Jednakże projekt wciąż istnieje, wymagałby jedynie aktualizacji.
       – Szanse na jego wznowienie są duże. Jednak zbyt wcześnie, by o tym teraz mówić konkretnie, gdyż przygotowania do nowej perspektywy unijnej są jeszcze w toku – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego. – Obecnie wiemy na pewno, że działania związane z rewitalizacją będą mogły być dofinansowywane i to prawdopodobnie na dużo wyższym poziomie, środkami unijnymi. Zapewne jeśli pojawi się taka szansa, miasto będzie chciało ją wykorzystać, jednak to zależy od wielu czynników.
      

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • panie Balbuza wzywam pana do apelu, bardzo proszę aby w ramach jakiegoś czegoś czy to EKO czy to FRE czy jakies inne cos, wystosował pan list otwarty do władz miasta z apelem o wybudowanie amfiteatru
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  2
  mieszkaniecccc(2013-07-19)
 • Znam w Elblagu obiekty zbudowane w 60 latach i nie widziały remontu do dzisiaj(stadion) Takze sie nie dziwic. Najbardziej winnym tego stanu rzeczy był prezydent Słonina. Miał tyle czasu 16 lat przy korycie i nic nie zrobił. Oj przepraszam Modrzewine stworzył za 100 czy za 150 milionów złotych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  5
  santafe(2013-07-19)
 • Stadion to lata 50-te
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  gwoliscislosci(2013-07-19)
 • Niedawno pierwszy raz odwiedziłem Braniewo. Byłem, widziałem, zaniemówiłem. Amfiteatr. Piękny! Pomyślałem: a może by tak u nas. .. 2 tyg. temu odwiedziłem Morąg. Amfiteatr. Bez komentarza. Czyli jednak MOŻNA! Czy tu potrzeba budżetu obywatelskiego?
 • mam doskonały plan. Rozbudujmy ten obiekt, tak żeby zmieścić tu wszystkich kibiców Olimpii (200 miejsc wystarczy) i postawmy wielki telebim. Natomiast na stadionie zróbmy całkowicie nową płytę i to wystarczy. Wszyscy będą szczęśliwi - kibice bo będą mieli nowe miejsca, stadion będzie wyremontowany bo będzie nowa płyta boiskowa, społeczeństwo bo będzie miało piękny nowy obiekt. Jest też druga, a może i trzecia zaleta - ponieważ odległości amfiteatru od stadionu są nieduże w związku z czym niech się piłkarze nie martwią kiedy strzelą gola, bo będą spokojnie słyszeli głośne JEEEEEST:):) taki oto mój złoty plan. Kto za kciuk w górę; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  2
  nadworny-projektant(2013-07-19)
 • bardzo dobre i sentymentalne miejsce, szkoda, że sie go nie wykorzystuje, warto coś z nim zrobic; pamietam tam koncert O. N. A. sprzed bodajże kilkunastu już lat. .
 • teraz pomyslcie kogo wybieraliscie przez ostatnie lata do rzadzenia maistem. Zobaczcie co ekipa sloniny i ekipa nowaczyka zrobila z tym miastem!! tyotalny burdel i chaos. Zaniedbany i zdewastowany basen, zaniedbany i zdewastyowany amfiteatr, zaniedbane linie tramwajowe, zaniedbany park modrzewie zaneidbana bazantarnia, zllikwidowana kolej nadzalewowa, itd. Oczywiscie ci likwidatorzy nie zostali rozliczeni i pociagnieci do odpowiedzialnosci. A nowaczyk, slonina i wrobel juz dawno powinni za to siedziec w pierdlu. Dziwne ze 100 lat temu przy technice konia i kilofa mozna bylo zbudowac niemal wszystko a dzis przy sprzecie takim jak koparki, wiertarki, dzwigow pneumatycznych narzedzi, betoniarek i innych maszyn budowlanych nie potrafia wybodowac ani wyremontowac doslownie niczego. Dwa male mosty budowali 3 lata!!!!szok! slonina, nowaczyk, na pregierz!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  1
  turban(2013-07-19)
 • bardzo potrzebny jest ten remont, uwielbiamy tam się bawić :)
 • też pamiętam, pamiętam też Bajm, który występował tam w 1997 roku
 • Jestem ZA, żeby amfiterat wrócił do dawnej, a może i lepszej świetności i żeby pozostał na swoim miejscu, nigdzie go nie przenosić ani nie budowaćnowego. Teren dobry, niedaleko plac zabaw dla dzieci i jest to miejsce spacerów wielu elblązan, potrzebne tylko dobre chęci i wola prezydenta, ktory na pewno z rodziną kiedyyś też tam chodził. Panu prezydentowi zależy chyba żeby dac coś dla mieszkanców, a nie tylko dla kibiców stadion. Kibice na stadion a ich rodziny do amfiteatru są niedaleko od siebie. i wszyscy są szczęśliwi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  0
  janina(2013-07-19)
 • A przecież to takie proste. W ramach resocjalizacji odremontowaliby ten amfiteatr. .. osadzeni w elbląskim areszcie. Zamiast leżeć na pryczach i oglądać telewizję, by popracowali trochę na rzecz miats.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  0
  Pomysło-dawca(2013-07-19)
 • "jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie. .. " ???
Reklama