UWAGA!

Jezdnie do końca roku

 
Elbląg, Jezdnie do końca roku
(fot. AD)

Jezdnie ul. 12 Lutego mają być gotowe do końca tego roku, chodniki i inne urządzenia do czerwca 2014 – deklaruje prezydent Jerzy Wilk. Jego zdaniem modernizacja tej ulicy jest błędem poprzednich elbląskich władz, dlatego że niemal w całości płaci za to budżet miasta, obecnie już 18,5 mln zł.

Przebudowa ul. 12 Lutego, która jest częścią drogi wojewódzkiej 504, bez wsparcia unijnymi pieniędzmi, jest jedną z tych inwestycji, o które prezydent Jerzy Wilk ma pretensje do poprzednich władz. Dlatego, że niemal w całości koszty inwestycji obciążają budżet miasta.
       Przypomnijmy, poprzednie władze postanowiły o modernizacji ul. 12 Lutego po decyzji duńskiej firmy Sjaelso o budowie na rogu ulic Nowowiejskiej i Królewieckiej dużego centrum handlowego (miało się nazywać Porto 55). Zdecydowały przebudować tę ulicę bez wspomagania pieniędzmi unijnymi. Ul. 12 Lutego kosztuje już 21,5 mln zł, z tego 18,5 mln zł to pieniądze miasta. Miasto pozyskało jedynie 3 mln zł unijnego dofinansowania.
       – Tymi unijnymi pieniędzmi dofinansowany był tylko rozjazd przy byłym Feniksie, w Armii Krajowej i Grota Roweckiego – mówi Jerzy Wilk. – Natomiast miasto podjęło się budowy z własnych środków całej tej części 12 Lutego aż do skrzyżowania z Nowowiejską i Teatralną. Gdybyśmy zrobili wtedy tylko to, co trzeba było, czyli zrobili rozjazdy i prawoskręty przy Grota Roweckiego i na tym zakończyli, bo 12 Lutego była w niezłym stanie technicznym w porównaniu z wielu innymi elbląskimi ulicami, to moglibyśmy te pieniądze wykorzystać na inwestycje, na które nam teraz brakuje pieniędzy.
       Decyzja o przebudowie 12 Lutego z miejskich środków byłaby dziś oceniana pewnie inaczej, gdyby Sjaelso nie upadło i kończyłoby teraz budowę Porto 55.
      

 

– Zgodnie z umową firma Sjaelso miała współfinansować remont skrzyżowania i ulicy Nowowiejskiej kwotą 2 mln zł netto – przyznaje Jerzy Wilk.
       Ale Sjaelso upadło i wszystkie koszty przebudowy ulic spadły na miasto. Przynajmniej na razie. Miasto będzie pewnie próbowało odzyskać przynajmniej część z tych 2 milionów zł w postępowaniu upadłościowym Sjaelso, ale z jakim skutkiem, trudno przewidzieć.
       Na ul. 12 Lutego przebudowa drogi krajowej 504 pewnie na razie się zakończy, przynajmniej do uruchomienia środków w ramach nowej perspektywy finansowej Unii. Albo pojawienia się nowego inwestora w miejsce Sjaelso.
      
      

PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Do autora. Nie wstydzisz się człowieku tak pisać z błędami?
 • Pan Wilk jak zawsze narzeka i krytykuje, ale wstęgę chętnie przetnie.
 • błędem poprzednich władz, czyli prezydenta Słoniny, bo prezydent Nowaczyk tylko się przyglądał. Specjalnością prezydenta Słoniny było wielokrotne remontowanie tego samego co parę lat, lub uporczywe forsowanie nieuzasadnionych ekonomicznie inwestycji, jak Modrzewina, hala na Grunwaldzkiej, Ratusz Staromiejski, nie biorąc pod uwagę sytuacji finansowej Elbląga. To wszystko spowodowało zapaść finansów naszego miasta.
 • czy cała kadencja p. Prezydenta będzie opierała się na mówieniu, co złego zrobili poprzednicy? My naprawdę to wiemy. Jeżeli został Pan wybrany przez większość, to myślę że ta większość chciałaby w końcu wiedzieć: co dalej?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  8
  elefanty(2013-09-15)
 • a można gdzieś zobaczyć szczegółowy kosztorys? zawsze mnie ciekawiło dlaczego to liczy się w milionach
 • Czyli czeka nas 3 zima przy przebudowie kilkuset metrów ulicy. .. .litości !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26
  0
  Trzyzimy.(2013-09-15)
 • Wilk, specjalista od zwracania funduszy europejskich. Nawet grosza uni nie zdobędzie . To jak ty byś budował wilku?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  13
  Czytelnik_MOBI_93106(2013-09-15)
 • Pewnie przetnie, ale mam nadzieję, że będzie to jego ostatnia wstęga jako prezydenta Elbląga. Albo jedna z ostatnich. Gonić jak najdalej.
 • błedem wilk to jest mianowanie ciebie na prezydenta. .. .. gdzie są pieniądze które oddałeś do olsztyna zeby sie przypodobac protasowi. .. zrezygnowac z takiego kompleksu boisk mając dofinansowanie z uni i warmi i mazur. .. .zobaczymy co zrobisz w kierunku obiecanej modernizacji agrykola i nowego basenu. .. a ulice dobrze że robią to nie jest żaden błąd nowaczyka już ludzie żałują ze go odwołali nawet nie wasz sie startowac w nastepnych wyborach
 • Można w urzędzie.
 • Durnowaci kibole dalej draza temat stadionu, widac nie zalezy im na rozwoju miasta Oni chca miec tylko miejsce do zrobienia zadymy i rozwalenia czegos. A prawda jest taka ze ten zeapolik olimpia to jest najwiekszy nieudacznik ktoremu nalezy zabrac to co juz maja
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  5
  Czytelnik_MOBI_75572(2013-09-16)
 • Mnie to żal za serce ściska, bo jak mozna było przez serce Elbląga zrobic drogę szybkiego ruchu. 12Lutego to powinna być ulica spacerowa, najwyżej tramwaj mógłby jeżdzić, a tak droga wchodzi ludziom pod same okna, aż żal. We wszystkich większych miast wyprowadza sie ruch z centrum miasta tylko u Nas dwupasmówki.
Reklama