UWAGA!

Kamienie z portu już płyną na wyspę

 Elbląg, Kamienie z portu już płyną na wyspę
(fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

Pierwsze barki z kamieniem składowanym w elbląskim porcie wyruszyły już na Zalew Wiślany. Kamień posłuży do budowy wyspy, która powstaje jako kompensata przyrodnicza związana z budową przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Zobacz zdjęcia.

Przypomnijmy, że Zarząd Portu Morskiego w Elblągu podpisał umowę na składowanie i załadunek kamienia z wykonawcą przekopu – konsorcjum NDI/Besix. Została zawarta na 15 miesięcy, dotyczy 140 tys. ton kamienia i opiewa na kilkaset tysięcy złotych.

Kamień przyjeżdza do Elbląga pociągami, jest rozładowywany m.in. na rampie przy ul. Mazurskiej i Grunwaldzkiej (port nie ma jeszcze własnej bocznicy). Stamtąd jest przewożony do portu, skąd trafi drogą wodną na budowę wyspy.

Pierwsze cztery barki z kamiennym ładunkiem już wypłynęły na Zalew Wiślany. Kolejne transporty będą kursować w zależności od potrzeb wykonawcy.

Jak informuje wykonawca przekopu, wyspa (nazwana Estyjską), o powierzchni ok. 181 ha oraz objętości ok. 9,2 mln m3 zagospodarowana będzie w sposób, który wzbogaci siedliska obszarów Natura 2000.

- W otoczeniu Zalewu Wiślanego w okresie ostatnich 20 lat nastąpił zanik użytków zielonych, stanowiących miejsce lęgowe wielu gatunków ptaków. Dlatego wyspa może w przyszłości stanowić takie miejsce, a także służyć do odpoczynku i żerowania ptakom wodno-błotnym w okresie migracji (gatunki jak: krakwa, płaskonos, świstun, krzyżówka, rożeniec, cyranka, cyraneczka i inne), jak również gatunkom chronionym (gęsi białoczelne i zbożowe) - informuje Piotr Zięcik, ornitolog, jeden ze współautorów raportu środowiskowego dla inwestycji.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama