UWAGA!

Kanał przez Mierzeję testowany, trwają odbiory

Trwają ostatnie roboty na budowie Kanału Żeglugowego na Mierzei Wiślanej. Prawie wszystko gotowe jest już w części lądowej tej inwestycji, gdzie obecnie odbywają się głównie testy i odbiory techniczne. Coraz mniej do zrobienia pozostało również w rejonie obu falochronów w porcie osłonowym na Zatoce Gdańskiej oraz przy sztucznej wyspie na Zalewie Wiślanym. Zobacz zdjęcia i film z przelotu dronem.

- Oficjalna inauguracja działalności Kanału Żeglugowego nastąpi 17 września. Docelowe parametry uzyska on w przyszłym roku - powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Nowy kanał żeglugowy ma kilometr długości i pięć metrów głębokości, sama śluza ma 200 metrów długości, 25 metrów szerokości i 6,5 metra głębokości. Dzięki kanałowi do portu w Elblągu mają wpływać jednostki o zanurzeniu do 4,5 metra, długości do 100 metrów oraz szerokości do 20 metrów. W zakres wykańczanego właśnie pierwszego etapu tej inwestycji wchodzi budowa portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej i kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego. Do zrobienia był także nowy układ drogowy z ruchomymi stalowymi mostami o pionowej osi obrotu, które już umożliwiają przejazd nad kanałem. Dodatkowo zaplanowano budowę sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym, która już jest rajem dla ptaków.

 

Faza odbiorów

Inwestorem dla tego przedsięwzięcia jest Urząd Morski w Gdyni, a generalnym wykonawcą konsorcjum złożone z sopockiej firmy NDI i belgijskiej Besix.

- Etap pierwszy budowy przekopu już jest na ukończeniu, z czego bardzo się cieszymy. Jesteśmy w fazie odbiorów technicznych, przed odbiorem końcowym. Natomiast wiele obiektów ma już pozwolenie na użytkowanie. Są to oba mosty – południowy i północny, śluza, budynek Kapitanatu, który Urząd Morski już przejął oraz część toru wodnego w kierunku Zalewu Wiślanego o długości około dwóch kilometrów – wylicza Andrzej Małkiewcz, naczelnik Wydziału Realizacji Inwestycji w Urzędzie Morskim w Gdyni. .

Dotąd największą część prac zrealizowano na lądzie, czyli w rejonie kanału, śluzy i układu drogowego. Trwa tam teraz m.in. uruchamianie nadrzędnego systemu sterowania NSS oraz jego integracja z systemem automatyki mostu północnego, bram śluz oraz zewnętrznymi systemami instalowanymi na terenie przeprawy. Montowane są też kamery systemu telewizji dozorowej (poza falochronami), głośniki ostrzegania w rejonie mostów, oświetlenie drogowe czy tablice zmiennej treści toru wodnego.

  Elbląg, Kanał przez Mierzeję testowany, trwają odbiory
(fot. materiały prasowe NDI/Besix)

 

98 procent za nami

- Zaawansowanie naszej budowy zbliża się do 98 procent całego stanu prac do wykonania. Na części lądowej w większości pozostały prace wykończeniowe, nasadzenia, zieleń, jak równie zakończenie testów i prób związanych z obrotem mostów i ruchem śluzy – mówi Marcin Janczewski, kierownik budowy z konsorcjum NDI/Besix. - Jeżeli chodzi o port osłonowy na Zatoce Gdańskiej, to tam prowadzone są jeszcze roboty związane z realizacją falochronu zachodniego i wschodniego. Na falochronie zachodnim pozostały ostatnie prace przy odwodnieniu linowym, kanalizacji deszczowej, wykonaniu nawierzchni z kostki oraz zakończeniu części głowicy w zakresie robót żelbetowych i ułożenia prefabrykowanych elementów typu x-block. Na falochronie wschodnim również pozostały do zrobienie jedynie części nadwodne. Realizacja części podwodnych falochronów już została zakończona.

Zdecydowaną większość zadań zrealizowano już także w rejonie sztucznej wyspy, gdzie obecnie trwa profilowanie kamienia hydrotechnicznego zgodnie z przekrojem docelowym. A wszystko to oznacza, że termin ostatecznego oddania inwestycji do użytkowania zbliża się wielkimi krokami. Pierwsze oficjalne przepłynięcie jednostki przez nowy kanał na Mierzei Wiślanej ma nastąpić już we wrześniu tego roku.

inf. Urzędu Morskiego w Gdyni, oprac. red.

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Brawo Prawo i Sprawiedliwość
 • Pierwsze oficjalne przepłynięcie jednostki przez nowy kanał na Mierzei Wiślanej ma nastąpić już we wrześniu tego roku. Ponieważ będzie to 17 września to zapewne w płynie do poru jakaś korweta lub stawiacz min. Oby tylko kaczor wpław nie próbował.
 • W Tolkmicku i Fromborku są rozbudowywane porty. A władze Elbląga nie chcą niczego robić, aby port w Elblągu został rozbudowany
 • Ciekawe czy Putin skierował już rakiety na ten przekop; ) mimo wszystko mam nadzieję że miasto Elbląg dzięki tej inwestycji zacznie się chociaż trochę rozwijać, nie tak jak przez ostatnie 30lat
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  50
  11
  Z braku laku(2022-07-26)
 • Słychać wycie! Znakomicie!
 • Nie jestem fanem PiSu, ponieważ kradną jak poprzednie ekipy. Jednak jak coś mówią, że coś zrobią to jest to realizowane. Jest do kolosalna różnica w porównaniu do poprzednich lat.
 • Proszę wybudowac ploty wzdłuż falochronów na plaży no dzicz już obecnie na kamienie wchodzi.
 • Teraz tylko Elblaske wladze beda skutecznie blokowac jego uzytkowanie ruchami typu kontrola nad portem placzem lamentem bembenskim jak to im nie dali innic nie robili bo. tylko na wyplaty im starcza ledwo dla dzieci dzieci znajomych i ich rodzin. Nie wiaza sie juz do drzew, w Nowakowie nie udal sie budowy przyblokowac to mamy ostatni bastion. Zobaczymy. Cyrku ciag dalszy. Po co. przekop jak maja byc plaze teznie solankowe drogi rowerowe i piekarczyki ma kazdym rogu pewnie za pol banki od sztuki dla kolegi kolegi. Miasto w waszym wykonaniu przypomina duzy park geriatryczny. Duzo wyborcow zyskaliscie tez przez usprawnienie komunikacji miejskiej, oraz pobieranie oplat za wszystko za co sie da od waszych mieszkancow. Sami stawiacie samochody glownie na parkingu wspolnoty mieszkaniowej na kosynierow gdynskich blokujac czesto parking i niszczac trawniki w tym miejscu panowie urzednicy i panie moze sobie wy stawiajcie na swoich platnych miejscach.
 • we wrzesniu czyli na zime, kolejny rok w piach...
 • A teraz zastanówcie się jakby to było jakby wykonywała ten przekop Partia Obłudy? Po pierwsze nigdy by nie powstał....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  46
  30
  Fan_Gargamela_z_PO(2022-07-26)
 • @Fan_Gargamela_z_PO - Na razie to nikt nie wie po co jest ten kanał więc nikt nie pyta. Jak w Misiu.
 • @Fan_Gargamela_z_PO - CPK czeka buahahahahahaha. Jak dotad za pilnowanie pastwiska 500 osob bierze miliony za wynagrodzenia.
Reklama