UWAGA!

Teraz ja - Kładki czy mieszkania, a może żłobki?

 Elbląg, Kładki czy mieszkania, a może żłobki?
fot. AD

Do dyskusji na temat budowy kładek zwodzonych za kwotę prawie 33 mln zł przyłączyła się Pani Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Elblągu. Mimo tak ostrej krytyki pod moim adresem postaram się odpowiedzieć na postawione mi zarzuty w sposób łagodny i nieurażający nikogo.

Pisząc tekst „Kładki czy mieszkania?”, nie sugerowałem, iż należy środki pozyskane na realizację danego projektu przeznaczyć na inną inwestycję. W mojej publikacji również nie pisałem o pozyskaniu środków unijnych na budowę mieszkań socjalnych. Tekst Pani Rzecznik – „Za pieniądze Unii nie można zbudować nawet jednego mieszkania”.
       Artykuł miał na celu zwrócić uwagę, iż wydatek 16 mln zł na mosty zwodzone z budżetu miasta na chwilę obecną jest bezzasadny. Kładki, o których mowa, będą jedynie w połowie sfinansowane z funduszy europejskich – druga połowa – ponad 16 mln zł musi wypłynąć z budżetu miasta. W obecnej sytuacji finansowej Elbląga, który chce wypuścić obligacje na kwotę 45 mln zł, pokrywające między innymi tę inwestycję, należy zadać pytanie: czy teraz takie przedsięwzięcie ma sens? Inwestycja budowy kładek przysłuży się elblążanom, gdy rozpocznie się przebudowa nadbrzeża i odbudowywanie kamieniczek wzdłuż rzeki Elbląg.
       Na chwilę obecną potrzebne są inwestycje, które będą służyły elblążanom. Priorytetem nie jest budowanie 400 mieszkań socjalnych, lecz budowa infrastruktury socjalnej służąca mieszkańcom Elbląga. Chciałem przedstawić, co można wybudować za tak ogromną kwotę, a mieszkania należą do jednych z najbardziej potrzebnych. Przykładem może być również budowa w pełni wyposażonych żłobków (obecnie jest ich zbyt mało). Mówię tu o dwukondygnacyjnym obiekcie, placówka pozbawiona byłaby barier architektonicznych, komunikacja wewnątrz obiektu odbywałaby się za pomocą windy, a placówka przyjęłaby do 80 dzieci. Na terenie wokół żłobka mógłby powstać plac zabaw przeznaczony dla dzieci w różnym wieku. Koszt budowy obiektu to około czterech mln zł. Budowa czterech takich żłobków to koszt 16 mln zł – tyle, ile planuje wydać Urząd Miasta na inwestycję budowy kładek zwodzonych nad rzeką Elbląg. Miejsce w tych czterech placówkach znalazłoby 320 dzieci.
       Przedstawiając, ile kosztują cztery takie obiekty, nie mam zamiaru sugerować, aby miasto budowało od razu cztery takie placówki, ale warto może spróbować na sam początek wybudować chociaż jeden nowoczesny żłobek czy trzy budynki socjalne?
      
      
Autor Teraz Ja
Liczba publikacji: 7
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
3.5 8 22

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • I tu jest kłopot. Bo jakby nie liczył i kombinował to niestety ale nam nie kładki a tak naprawdę most tzw zwodzony potrzebny, co najmniej jeszcze jeden nie dla portu widma ale dla nas Elblążan. Zamiast kładek szkarad co szpecą obraz miasta i są niebezpieczne, znam paru ludzi co na tym wspaniałym tworze pouszkadzało sobie nogi w zimę. Żłobek i owszem podejrzewam że taka inwestycja jest potrzebna bo w naszym mieście istnieje wielki deficyt na tego typu placówki. Mieszkania socjalne hmm i tu jest następny kłopot bo co z tego że wybudujemy tego typu mieszkania dla nawiasu społeczeństwa, nierobów i pijackich rodzin i w ten sposób stworzymy następne miłe przyjemne bagienko i enklawę przestępczości. Zamiast mieszkań socjalnych, budujmy tanie mieszkania dla uczciwych ludzi, bo tu jest problem. Bez szansy na rozwijanie i na własne M młodzi pouciekają z miasta. Tu jest naprawdę problem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Wk...ny(2010-09-08)
 • Jak czytam czy słyszę pomysły ludzi z PISu, to ręce opadają; ) Czy w tej partii wszyscy tak mają? Po pierwsze pieniądze z UE zaraz się skończą, więc skoro chcą nam zasponsorować te mosty zwodzone to trzeba brać kasę póki jest! Po drugie właśnie wybudowanie tych mostów zwiększy atrakcyjność budowlaną nabrzeży rzeki Elbląg i łatwiej będzie o inwestora, który pobuduje kamienice i „ spichrze” ; ) Przy okazji mam pytanka czy elbląski PIS ma jakieś inne pomysły na miasto oprócz zwiększania wydatków socjalnych? Czy macie jakieś pomysły na rozwój miasta, przyciągnięcie inwestorów? Dlaczego popieracie tzw. „ elbląskich kupców” i jesteście przeciwko powstawaniu Galerii i Centr Handlowych w Elblągu?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  POirytowany(2010-09-08)
 • pieniądze z UE to nie żaden sponsoring du. .. ., to zapłata za to że długie lata będą nas golić
 • Do kitu z tymi nowymi kładkami ani one ładne ani tanie. Zbudowali by nowoczesne i lekkie, ze stali i światła takie jak w Glasgow, kto był ten wie. Będzie taniej i efektowniej. Zaoszczędzone pieniądze wystarczą na żłobek, mieszkania socjalne i nowy basen :) a Ja się pytam dlaczego Mytych nie chce skończyć budowy przy placu słowiańskim? Dlaczego na Modrzewinie nikt nie chce inwestować? Dlaczego komunikacja nie działa w nocy? Dlaczego tramwaj 5 nie jeździ w weekendy? Dlaczego Zatorze bywa odcięte od świata? Dlaczego Olimpia ma taki stadion? Dlaczego kryte lodowisko jest czynne tylko zimą? Dlaczego odwołano imprezę andrzejkową rok temu? Dlaczego chodniki są porozwalane? Dlaczego na ulicach jest taki syf? Dlaczego na kąpielisku nie było AED :( ?!?!? Dlaczego wydajecie 16 milionów na jakieś mostki a nie chcecie 3 tysięcy złotych wydać na AED? Dlaczego łudzicie się że was ponownie wybierzemy? Prezydencie Słonina.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  burżuj(2010-09-09)
 • burżuj. .. ja ci mogę zbudować ze światła pałac, jak chcesz? daj mi tydzień. i natychmiast będzieszz się mógł wprowadzić. .. a jeśli chodzi o pana Traksa, to po raz kolejny udowadnia, że nie jest w temacie, nie czyta ze zrozumieniem i bez zrozumienia czyta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  szarymyszor(2010-09-09)
 • A ja popieram Pana Traksa. Znowu gdy ktoś chce coś zrobić dla mniej bogatych to źle, nie wszystkich stać na nianie więc żłobków powinno być więcej. Cieszy mnie że ktoś myśli o mojej klasie społecznej i wcale nie jestem pijakiem który czeka aż ktoś mu coś da, tu chodzi o minimum cywilizacji dla nas wszystkich.
 • Ciekawski Ja jestem ZA ,by wypier... na zbity pysk towarzyszy komunistów z UM Elblag z preziem na czele .Ci debile nie potrafią zrobić ,postawic nawet głupiej fontanny ,ktora miała stanąc na Placu Dworcowym .Mija 2 lata od obietnic ,kase ktoś wziąl a fontanny nie ma .Pozostaje nam Elblążaniom oglądać piękna grającą fontanne w Malborku www.youtube.com DOŚC SŁONINY !CHCEMY DOBRZE SIĘ "ODŻYWIAĆ "
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ciekawski(2010-09-09)
 • Idąc tym tokiem myślenia co autor tego i poprzedniego artykułu należałoby blokować wszelkie inwestycje byle tylko postawić domy socjalne, żłobki itp Owszem, problem mieszkań socjalnych jak i żłobków jest i nie można tego ukrywać. Jest również wiele pożyteczniejszych rzeczy do zrobienia za te 16 mln złotych, ale jak poprzednik trafnie zauważył. Co ma przyciągnąć inwestorów na wyspę spichrzów? Nabrzeże w beznadziejnym stanie, kiepski stan ulicy, zero atrakcyjności i plac "cyrkowy" zapełniający się może z 4 razy w roku? Skoro Unia chce dołożyć do tej inwestycji to wypadałoby ją zrealizować. Dotacja przepadnie i za rok lub dwa Pan Traks będzie pisał i krzyczał, że starówka przy kanale nie jest atrakcyjna, że odstrasza turystów. Tylko, że wtedy trzeba będzie wyłożyć całą kwotę z budżetu miasta a nie powiedzmy połowę tak jak ma to miejsce teraz. Skoro mogę to zadam podobne 4 pytania - retoryczne pytania. 1.Kładki czy remont Sienkiewicza i Orzeszkowej? 2.Kładki czy wyciąg na górze Chrobrego? 3.Kładki czy remont ulic Mazurska-Browarna-Pocztowa-Rycerska? 4.Kładki czy podwyżki w UM ? Pytania te nie mają jakiegokolwiek sensu, podobnie jak pytania Pana Traksa, ale odpowiedzcie sobie Państwo na nie sami i w myślach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ploterek(2010-09-09)
 • Traks to zwykły karierowicz, który pcha się do władzy po trupach. Nie chodzi mu ani o mieszkania ani o żłobki, tylko chce aby o nim było głośno. Tak samo było w szkole i na studiach, prawda Rafale ? była koleżanka
 • Może być i dziesięć kładek, tylko pod jednym warunkiem, że miasto do tego interesu nie będzie musiało dokładać. Jjak trzeba dołożyć kilka milionów by wybudować kładki bez których Elblążanie sobie radzą to te kilka milionów wydał bym na bardziej potrzebne cele. Przedszkola, mieszkania one więcej przyniosą szczęścia rodzinom elbląskim niż kładki. Jak obserwuję ruch na już istniejących kładkach, to tam dużego ruchu nie ma. Po jakie licho nam nowe kładki, żeby tylko się pochwalić, że uzyskaliśmy pomoc z UE i aby nam to wypominano.
 • A ja znam Rafała około 20 lat i mam o nim bardzo dobre zdanie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kolega1(2010-09-09)
 • Ja tam uważam, że trzeba wydać na Zawadzie 400 tys zł i PObudować wśród obskurnych bloków " ogród Jordanowski " im Pani Prezes, która jak to kiedyś POwiedziała, żebym się utrzymała na stołku musiałam rozPOcząć studia. Bidulka.
Reklama