UWAGA!

Teraz ja - Kładki czy mieszkania?

 Elbląg, Kładki czy mieszkania?

Urząd Miejski 24 sierpnia na łamach elbląskich mediów przedstawił projekt inwestycji polegającej na modernizacji wschodniego nabrzeża rzeki Elbląg przy Bulwarze Zygmunta Augusta, połączonej z przebudową istniejących kładek przez rzekę. Moim zdaniem to nie jest najważniejsza inwestycja w mieście, a jej wykonanie to koszt prawie 33 mln zł.

Na inwestycję składa się również wykonanie dróg połączonych z nowo zaprojektowanymi mostami zwodzonymi oraz rozbiórkę i przebudowę fragmentów istniejących nawierzchni ulic krzyżujących się z ul. Warszawską (budowa nowych, utwardzonych dróg, chodników, zjazdów z niezbędnymi robotami ziemnymi).
       Jak chwali się Urząd Miejski, celem tej inwestycji jest poprawa infrastruktury elbląskiego Portu Morskiego w zakresie obsługi żeglugi pasażerskiej i turystycznej. Realizacja mostów zwodzonych w miejscu istniejących kładek pieszych ma umożliwić dostęp do wszystkich akwenów i nabrzeży portowych, także tych zlokalizowanych wzdłuż rzeki Elbląg powyżej mostu drogowego w ciągu Alei Tysiąclecia dla dużych jednostek pływających. Łącznie całe zadanie, wraz z pracami budowlanymi, pochłonie ponad 32,7 mln zł, z czego 16 mln zł zostanie dofinansowanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach „Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko”.
       Moim zdaniem to nie jest najważniejsza inwestycja w mieście, a jej wykonanie to koszt aż 33 mln zł. Z tego, co cię orientuję, na chwilę obecną kanał żeglugowy od Cieśniny Pilawskiej (dalej niestety zamkniętej dla statków bander trzecich) do portu w Elblągu jest zbyt płytki i słabo udrożniony, aby mogły do nas zawitać statki o szerokości 15 m i długości 100 m. Należy również wspomnieć o moście pontonowym w Nowakowie, który również utrudnia żeglugę. W jaki sposób tak duże statki mają pokonać te utrudnienia żeglugowe?
       Za 35 mln zł można by przecież wybudować 21 budynków z mieszkaniami socjalnymi, takich jak ten, który został dopiero co postawiony przy ulicy Łęczyckiej, w których swój przysłowiowy kąt znalazłoby 378 rodzin. Koszt jednego budynku socjalnego to około 1,7 mln zł. W piętrowym budynku przy ul. Łęczyckiej znajduje się 18 mieszkań, 11 lokali jednopokojowych powierzchni 28,9 m2 oraz 8 lokali dwupokojowych o powierzchni 41 m2. Każde z mieszkań ma oddzielne wejście. Obiekt wyposażony jest w instalacje wewnętrzne: wody zimnej, kanalizacji sanitarnej, elektrycznej, gniazd wtykowych, oświetleniowej, siłowej i grzewczej. Inwestycja ta oprócz postawienia budynku socjalnego o powierzchni zabudowy 477,6 m2, obejmuje również budowę parkingów i dróg, śmietnika, placu zabaw dla dzieci, oświetlenia zewnętrznego, niwelację terenu oraz przyłączy: wodociągowego, kanalizacji sanitarnej wraz ze zbiornikami bezodpływowymi i energetyki. Poza tym w zakresie budownictwa mieszkaniowego można również ubiegać się o dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego.
       Teraz po porównaniu tych dwóch inwestycji należy odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest bardziej potrzebne elblążanom? Kładki zwodzone, które można zmodernizować w przyszłości i to nie takim kosztem, czy w tej samej cenie budowa prawie 400 mieszkań. Zapraszam do dyskusji.
      
      
Autor Teraz Ja
Liczba publikacji: 7
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
3.0 3 48

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Po cholerę 400 mieszkań jak ludzi nie stać na nie w tym mieście ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Grubasińki(2010-09-05)
 • moim zdanie wazniejsza jest inwestycja ktore spowoduje rozwoj elblaga niz przejadanie pieniedzy. Autor jest niestety krótkowzroczny jak wiekszosc w naszym krau
 • Kładki zwodzone hmm o ile mnie skleroza nie zjadła to x latek temu była extra zabytkowa i nie kładka tylko most zwodzony koło Dawnego Zamechu. Pytam się kto zniszczył ten zabytek to była extra zabytkowa atrakcja. Potem postawiono szkarade zamiast mostu, a teraz Kładka zwodzona hmm ktoś tu nas zwodzi i robi w balona. Mieszkania hmm a kto zamieszka w tym extra mieszkaniu za np 300 tys zł, mając 700>900 zł na mc ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Wk...ny(2010-09-05)
 • no tak i jedno jest potrzebne i drugie jest bardzo potrzebne, tylko nasówaja się pytania kto ma tam mieszkac i czy osoby zamieszkujące tam będzie stać na czynsz? ale napewno byłabym za tym żeby wybudowac mieszkania ale o takim czynszu aby osoby tam zamieszkujące stać byłoo na nie, dużo osób w naszym mieście czeka na swoje M i to im pomoże doczekac się.
 • Ta, wybudować mieszkania socjalne i oddać za darmo. Niech przedsiębiorczy zasuwają na nieudaczników, pewnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  julkas(2010-09-06)
 • @Wk. .. ny: nie kładki zwodzone, a rekonstrukcje zabytkowych postów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  alejandroooo, twooj staroooo(2010-09-06)
 • co panie Traks lansik na portelu przed wyboprami? a gdzie pan byles 4 lata ostatnio? 33 mln zlotych chcesz jeszcze wywalic dla nierobow? to juz lepiej zbudowac porzadny stadion
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ArnoldUPR(2010-09-06)
 • Most pontonowy w Nowakowie to pikuś (powiedziałbym nawet Pan Pikuś) w porównaniu z mostem kolejowym, że o moście Unii nie wspomnę. Most pontonowy można rozczepić i statki przepłyną, pozostałych już nie pokonają. Chciałbym zobaczyć te duże morskie jachty jak wpływają na Stare Miasto, byłby to fajny widok. Ale się nie da niestety. Można te kładki wybudować, dodadzą temu miejscu uroku, ale na Boga, niech tego nie tłumaczą tym, że chcą aby statki i jachty wpływały do centrum. NIE DA SIĘ !!!
 • na te kładki jest kasa z unii i jak tego nie wykorzystamy to przepadną, więc lepiej niech to zrobią chociaż uważam to za strate kasy i czasu.
 • Kolejne drzwi do lasu nie przysporzą Elblągowi nic poza żenującym wrażeniem kompletnej radosnej twórczości w dziele tworzenia czegoś nie mając ku temu żadnych realnych przesłanek. Sądzę, że miasta już nie stać na kolejny pomnik ignorancji. Port jachtowy lub w ogóle port ?? Przecież nie ma ku temu obecnie żadnych praktycznie możliwości i nie funkcjonuje żadna infrastruktura z tym związana. mam tu na myśli prawdziwą marinę lub choć namiastkę tego zjawiska w obrębie centralnej lokalizacji miasta. Nie twórzcie państwo nowego bzdurnego i pozbawionego racji stanu i uzasadnienia ekonomicznego przedsięwzięcia dla potrzeb wyborów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2010-09-06)
 • zapraszam do dyskusji na powyższy temat na stronie www. pomyslynaelblag. pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  www.pomyslynaelblag.pl(2010-09-06)
 • Niech lepiej zrobią most w Nowakowie, największą przeszkodę w naszym porcie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  żeglarz(2010-09-06)
Reklama