UWAGA!

Komisja proponuje obniżenie cen za odpady

 Elbląg, Komisja proponuje obniżenie cen za odpady
(fot. WS)

Stwierdzono niedoskonałości w organizacji „systemu” oraz zawyżone w stosunku do potrzeb opłaty wnoszone przez mieszkańców i instytucje – to stanowisko Komisji Doraźnej Rady Miejskiej do oceny funkcjonowania i zmian w zapisach uchwał dotyczących systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w Elblągu.

Zmiany powinny zostać uchwalone na najbliższej Sesji Rady Miejskiej i obowiązywać od 1 kwietnia 2014 r.
      
       „Komunikat o efektach prac Komisji Doraźnej Rady Miejskiej w Elblągu
       Komisja Doraźna Rady Miejskiej w Elblągu do oceny funkcjonowania i zmian w dotychczasowych zapisach uchwał dotyczących systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w Elblągu została powołana, z inicjatywy przewodniczącego Rady Miejskiej Janusza Nowaka, podczas sesji RM 30 grudnia 2013 r. W skład Komisji weszli przedstawiciele wszystkich klubów Rady Miejskiej: radny Adam Basiukiewicz – przewodniczący, radny Zenon Lecyk – zastępca przewodniczącego, radni Ryszard Klim i Robert Turlej – członkowie.
       Komisja odbyła cztery posiedzenia z udziałem przedstawicieli kierunkowych departamentów Urzędu Miasta. Na posiedzeniach poddano analizie obowiązujące przepisy i wynikające z nich rozwiązania „systemu odpadowego” funkcjonujące w naszym mieście w 2013 roku. Stwierdzono niedoskonałości w organizacji „systemu” oraz zawyżone w stosunku do potrzeb opłaty wnoszone przez mieszkańców i instytucje.
       Komisja w swym sprawozdaniu opisuje dostrzeżone niedociągnięcia i szczegółowo wylicza nadwyżkę wpłat nad kosztami, które narastająco wyniosą 1 511 314,86 zł tj. 22,8 proc. rocznego kosztu systemu. Składają się na nią:
       – różnica między wpłatami, a kosztami w roku 2013 – 962 751,69 zł
       – podwójnie naliczone koszty (faktycznie poniesione przez UM) – 246 300,20 zł
       – nadwyżka wpłat w roku 2014 (nowe stawki wejdą w życie dopiero od kwietnia br.) – 302 262,97 zł.
       Realizując zasadę „non profit”, która obowiązuje samorządy w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi, Komisja zaproponowała zmiany w opłatach wnoszonych przez mieszkańców i osoby prawne i skierowała je do zaopiniowania Komisjom Stałym Rady Miejskiej. Zmiany powinny być uchwalone na najbliższej Sesji i obowiązywać od 1 kwietnia 2014 r.
       Propozycje Komisji:
       – Gospodarstwo od 1 do 4 osób, odpady segregowane, obecnie 10,50 zł, stawka proponowana przez Komisję 8 zł od osoby
       – Gospodarstwo od 5 do 10 osób, odpady segregowane, obecnie 6 zł, stawka proponowana przez Komisję 5 zł
       – Gospodarstwo powyżej 11 osób, odpady segregowane, obecnie 1 zł, stawka proponowana przez Komisję 50 gr
       – Gospodarstwo od 1 do 4 osób, odpady niesegregowane, obecnie 14,50 zł, stawka proponowana przez Komisję 13,50 zł
       – Gospodarstwo od 5 do 10 osób, odpady niesegregowane, obecnie 8,40 zł, stawka proponowana przez Komisję 7,50 zł
       – Gospodarstwo powyżej 11 osób, odpady niesegregowane, obecnie 1,40 zł, stawka proponowana przez Komisję 1 zł.
       Ponadto Komisja proponuje zmniejszenie o kilkanaście procent opłaty za wywóz odpadów z nieruchomości niezamieszkałych.
       Proponuje się, że w ramach uiszczanej przez właścicieli każdej nieruchomości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dezynfekowane i myte są wszystkie pojemniki na odpady i kosze uliczne: jednokrotnie w okresie od października do kwietnia każdego roku i dwukrotnie w okresie od maja do września każdego roku, według ustalonego harmonogramu.
       Komisja proponuje również zwiększenie częstotliwości wywozów odpadów wielkogabarytowych.
       Szczegółowe ustalenia z prac Komisji Doraźnej ujęte są w sprawozdaniu.
      
       Adam Basiukiewicz – przewodniczący
       Zenon Lecyk – zastępca przewodniczącego
       Ryszard Klim – członek
       Robert Turlej – członek”
      
      

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • wiele opłat jest z księżyca, warto było by się im przyjrzeć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  SPACEROWICZ(2014-02-07)
 • Szanowny Panie Radny Klim-może zamiast oszczędzać ktoś w końcu zrobi porządek przy elbląskich śmietnikach, nie Pan i Pana Koledzy przejadą się przez miasto i zobaczą ten burdel, szczególnie miejsca zarządzane przez miasto a szczególnie przez Zarządcę z Krzyżanowskiego 8 to jest skandal. .. ..
 • może szanowna komisja sprawdzi jaki porządek jest przy śmietnikach i zmusi szanownych zarządców wspólnot do zrobienia porządków, może straż miejska ruszy szanowne tyłki i zacznie robić to do czego jest przeznaczona. .. ..
 • W sprawozdaniu Komisji jest jasno napisane, że problem " dzikich wysypisk" ma się skończyć raz na zawsze. Straż Miejska musi działać skutecznie i " wyłapywać" miejsca w których jest bałagan. To po pierwsze. Po drugie komisja proponuje zwiększenie częstotliwości wywozu odpadów wielkogabarytowych, aby nie zalegały one przy obudowach. Po trzecie pojemniki muszą być myte i dezynfekowane na koszt gminy (właśnie z tej opłaty) tak, aby nie obciążać dodatkowymi kosztami mieszkańców. Pozdrawiam
 • Chcą obniżyć ceny - fajnie. Tylko co z tego? Zakrzewo od kwietnia albo maja będzie ściągać po 1,50 zł/osobę na dzierżawę i utrzymanie czystości kontenerów. Czy to przypadkiem nie powinno być " w cenie" ? I tak dużo płacimy za wywóz śmieci. ..
 • Całkowicie zgadzam się z oceną " dzikich wysypisk" . Funkcjonują one miesiącami w obrębie pojemników, i nikt nie poczuwa się do ich likwidacji. Zarządcy odpowiadają, że nie wiadomo, kto odpady " podrzucił" , a teren faktycznie nie zawsze jest ich. Wielokrotnie " znajomościowo" interweniowałewm Problem musi być kompleksowo rozwiązany, bo mieszkańcy poprzez ogląd takiego stanu rzeczy, negatywnie oceniają cały system odpadowy. Rozwiązanie jest w Sprawozdaniu, tutaj tylko Komunikat. Wspomina o tym Kolega Robert poniżej. Uważamy, że po udokumentowaniu " wysypiska" musi ono pilnie być usunięte, a do organów nadzoru I Straży M. należy dalsze działanie. Uzupełniając Komunikat: zaproponowaliśmy także rozwiązanie korzystne dla działkowców. Pozdrawiam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  0
  RyszardKlim(2014-02-07)
 • Spokojnie SM Zakrzewo nie powinna wprowadzić od maja podwyżki w wysokości 1,5 zł ponieważ w ramach proponowanej przez nas opłaty 8 zł - segregowane, 13,5 zł - niesegregowane) wliczone jest mycie i dezynfekcja pojemników a także wywóz gabarytów przez cały rok (3 razy w miesiącu). Tych kosztów nie będzie dodatkowo ponosił mieszkaniec. Pozdrawiam RT
 • Panie Radny Klim. Doceniając Wasze starania w tej materii chciałbym rzec, że Wasza filozofia dotycząca tej materii jest błędna gdyż kłóci się z duchem ustawy oraz zasadami logiki, zdrowego rozsądku i praktyki życiowej. Po pierwsze - ustawodawca nałożył na gminy obowiązek kompleksowego odbioru (zagospodarowania) wszystkich odpadów komunalnych wytworzonych przez mieszkańców gminy, w tym wielkogabarytowych i niebezpiecznych. Z tego obowiązku Gmina Miasto Elbląg wywiązuje się połowicznie gdyż praktycznie nie ma gdzie wyrzucić styropianu, świetlówek, sprzętu elektronicznego oraz odpadów wielkogabarytowych. itp. Pańskie dywagacje zwalające rozwiązanie problemu na zarządców są rodem z PRL-u kiedy to kelner mawiał to nie mój rewir to kolega. Od dociekania kto te śmieci wyrzucił ich nie ubędzie ani same nie znikną. Ktoś je musi uprzątnąć. Musi zrobić to gmina bo je wytworzyli mieszkańcy gminy a nie kosmici. Po drugie. Gdyby szanowne gremium radnych w przekonaniu swojej nieomylności nie obradowało po kryjomu a przeprowadziło konsultacje z mieszkańcami konsultacje to korzystając z mądrości społecznej już dawno rozwiązano by śmieciowy dylemat. Pozdrawiam i miłego dnia życzę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  2
  wyborca(2014-02-07)
 • Mieszkam na Zawadzie już dostałam pismo, że taka podwyżka będzie. Jak to w końcu działa? Na kim ciąży obowiązek dbania o pojemniki i wywóz gabarytów? A spóldzielnia nie popuści i kasę ściągnie.
 • Tak jak pisałem wcześniej spokojnie. W piśmie od Zakrzewa jest wspomniane, że w wypadku poniesienia tych opłat przez gminę to stawka zostanie zmieniona. Tak też będzie jeśli 20 lutego Rada Miejska przyjmie propozycje komisji. W chwili obecnej SM Zakrzewo musiało z własnych środków opłacać mycie pojemników a także częstszy wywóz gabarytów. Pozdrawiam RT
 • spoldzielnia zakrzewo to i od kosmitow i nisko latajacych spodkow pobierze oplate dodajac nam jako nastepna pozycja do oplat
 • Jak tu nie zgodzić się z szanownym Wyborcą. Podkreślaliśmy podczas prac Komisji, że to właśnie Miasto jest odpowiedzialne za całość systemu, właśnie na przykładzie anonimowych " dzikich wysypisk" . Obowiązuje jednocześnie zasada, że kto wytworzył odpady, to za nie płaci. Uwagi przyjmujemy, bo jeszcze trochę czasu do decyzji podczas sesji. Zajęliśmy się zasadniczymi sprawami ( stawki) i jeszcze innymi; chcielibyśmy pracować dalej. Państwo nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa, co do w znacznej części ułomnej Ustawie " śmieciowej" . Naturalnie obowiązuje ona, ale -ma Pan rację w tym-powinna obowiązywać też logika. Pozdrawiam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  1
  RyszardKlim(2014-02-07)
Reklama