UWAGA!

Teraz ja - Koniec szkoły na Zamkowej?

 Elbląg, Szkoła przy ul. Zamkowej
Szkoła przy ul. Zamkowej (fot. AD).

Projekt przeniesienia siedziby Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 do nowo wyremontowanego budynku Gimnazjum nr 5 został zainicjowany przez Komisję Oświaty Rady Miejskiej. Budzi on ogromny sprzeciw dyrekcji, Rady Rodziców i samych uczniów szkoły.

Jest sprzeczny z ogólnymi założeniami reformy szkolnictwa, mówiącymi o niełączeniu różnych grup wiekowych. Po to zrezygnowano z ośmioletniej podstawówki, by sześcio- i siedmiolatki nie uczyły się w jednej szkole z 15-16-latkami. W Elblągu wiele szkół łączy w sobie podstawówkę z gimnazjum czy gimnazjum z ogólniakiem. Ale pomysł łączenia gimnazjum, czyli np. 13-latków, z uczniami szkoły zawodowej i technikum (20-21 lat) jest kuriozalny.
       ZSZ nr 1 na Zamkowej to szkoła, która w przyszłym roku będzie obchodzić 50-lecie istnienia w tym miejscu. Szkoła się rozwija, zwiększa ilość oddziałów klasowych, powstają nowe profilowane klasy, szuka potencjalnych pracodawców, zaprasza do współpracy firmy i kultywuje kontakty z zakładami zatrudniającymi absolwentów. Placówka ta nie „produkuje” kolejnych klientów Powiatowego Urzędu Pracy, daje solidny fach i otwiera drogę przed młodymi ludźmi, którym udaje się ją ukończyć. Pracują tam nauczyciele zupełnie inni, pasjonaci, jedyni w swoim rodzaju, bo i młodzież jest tu inna i komfort pracy nie taki, jak np. w dobrym liceum.
      

  Elbląg, Gimnazjum nr 5 po remoncie
Gimnazjum nr 5 po remoncie (fot. AD).

Gimnazjum nr 5 cieszy oczy nowością i czystością, a obiekt na Zamkowej z zewnątrz wygląda nie najlepiej, natomiast w środku jest całkiem inaczej – czysto, gabinety odnowione, często własnym sumptem. Tyle siły, energii i miłości ze strony personelu, by ich szkoła tak wyglądała, ma przepaść? Takie łączenie dwóch różnych szkół w jednym miejscu mogłoby doprowadzić do likwidacji ZSZ w przyszłości, a byłoby szkoda. Reforma szkolna doprowadziła do tego, że w Polsce nie ma wielu „starych, dobrych zawodówek” z tradycjami.
       Dziś i tak ze świecą szukać fachowców, więc powinno się hołubić szkoły zawodowe, zapewniające praktyki u czeladników i mistrzów. Szanujmy je i pielęgnujmy, bo życie pokazuje, że kolejne zmiany nie wychodzą nam na dobre.
      
      

beLa50
Liczba publikacji: 4
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
2.9 20 35

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Ta rada i jej pomysły. ..
 • tylko uczyc sie w tym gimnazjum a potem do zawodowki
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  3
  Jestemzmiasta(2013-11-25)
 • No tak miasto szuka oszczędności, ale dlaczego kosztem Naszych dzieci ! ! ! ! !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29
  4
  rodziczsz1(2013-11-25)
 • uczyłem się w ZSZ nr 1 i choć miło wspominam te czasy to też pamiętam co się działo na przerwach, jak starsze klasy żerowały na młodszych, gratulacje pomysłu. A w ZSZ zróbcie 16 Biedronkę !!!
 • Zaraz sie zacznie ćpanie i w krzakach dymanie. Rodzice Gimnazjum nr 5 nie dopuscie do takiej sytuacji.
 • 50 lat bylo dobrze teraz raptem nie pasuje, ŚMIERDZI WAŁKIEM ktoś kupi zabytek jakim jest ZSZ nr 1 za marne grosze (wezcie sie za basen na ul spacerowej !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  1
  dfgtrfh(2013-11-25)
 • Czemu Biedronkę? Przecież już jest ustalone, że tak będzie KFC.
 • chyba KFS
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  5
  elektrykkk(2013-11-25)
 • ręce precz od zamkowej ! ! ! ! ! ona jest nasza od 50 lat
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  2
  uczniowie(2013-11-25)
 • Laczenie szkol... To jakis absurd! Nie dojz ze do ZSZ jest dobry dostep w komunikacji, jest to szkola ponadgimnazjalna, nie rejonowa uczniowie dojezdzaja, z dworca lub tysiaclecia maja blisko, sa tramwaje i autobusy. Komu bd chcialo sie chodzic z dworca zima a nawet wiosna taki kawal do 5?! To moze jeszcze stworzcie nam linie autobusowa i wystawcie opinie ze ZSZ to szkola NORMALNA a nie pijacka i spunska bo ani razu nie doszlo do mnie o jakimkolwiek wybryku stad a o szkole nr 5 tak, chodz sa mlodsi. Mimo tego to jest glupota. Mozna robic remont nadal sie w niej uczac.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  3
  Uczen(2013-11-25)
 • I niech przeniosą, szkoła wcale nie jest taka dobra, sala mała, słabe warunki do rozwoju sportowego, klasy ponure zresztą spójrzmy na szkołę również z zewnątrz : Uczeń patrząc na nią traci ochotę by do niej iść w środku również wcale nie jest tak kolorowo jak napisano wyżej, szkoła ponura, często zimno w niej. W dodatku przeniesienie do szkoły nr. 5 nie jest złym pomysłem, ze względu na to, ze może to zachęcić przyszłe roczniki do pójścia do zsz1 ponieważ szkoła będzie po prostu atrakcyjna, gimnazjum i zawodówka to fakt może przerażać ale w rzeczywistości każdy ma swoje grupy wiekowe, i przecież 13 latki nie będą zadawać się z 21 latkami ani nie będą przez nich poniżane bo spotkałoby się to, z krytyką innych uczniów zamkowej. Wbrew pozorom w zsz1 nie ma w cale takiej patologi w większości są to normalni chłopacy którzy szkolą się na przyszłych fachowców, a nie ludzie którzy migają się od nauki. Pozdrawiam. .
 • w ZSZ uczą się także dziewczyny. I to nie tylko zawodówka ale i technikum. To takze liceum dla dorosłych. Pozdrawiam
Reklama