UWAGA!

Krok EPEC w stronę nowej elektrociepłowni

 Elbląg, Kotłownia EPEC przy ul. Dojazdowej
Kotłownia EPEC przy ul. Dojazdowej (fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

Przy ul. Dojazdowej ma powstać do końca 2025 roku nowa miejska elektrociepłownia. Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Elblągu wystąpiło do prezydenta o wydanie tzw. decyzji środowiskowej. Podobny wniosek dotyczy także budowy farmy fotowoltaicznej na Terkawce.

- EPEC planuje budowę elektrociepłowni zasilanej gazem w miejsce ciepłowni opalanej węglem. Moc, o którą firma wnioskuje to 14,4 MW - cieplna i 13,4 MW – elektryczna. To pozwoli ogrzać i dostarczyć ciepłą wodę np. do całego osiedla „Zawada” lub „Nad Jarem”, energia elektryczna natomiast pozwoli zasilić w ciągu roku ok. 37 000 odbiorców gospodarstw domowych, przyjmując, że przeciętne gospodarstwo zużywa ok. 2 MWh rocznie. Inwestycja ma być zakończona do końca grudnia 2025 r. – informuje w odpowiedzi na nasze pytania Alina Geniusz-Siuchnińska z firmy Inntu, która pełni rolę biura prasowego EPEC.

Zanim EPEC wystąpi o pozwolenie na budowę, niezbędna jest wydanie tzw. decyzji środowiskowej. Wniosek w tej sprawie wpłynął do ratusza, a prezydent wszczął postępowanie administracyjne. Co wynika z wniosku EPEC?

- Planowane przedsięwzięcie obejmuje rozbudowę ciepłowni przy ul. Dojazdowej w Elblągu o budowę nowych źródeł wytwórczych, w której skład wchodzi m. in. kotłownia opalana gazem ziemnym, instalacje kogeneracji z turbinami, obiekty kubaturowe oraz infrastruktura towarzysząca – informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.

W sumie nowe budynki, jakie powstaną przy u. Dojazdowej, zajmą powierzchnię do 1,9 tys. m kw.. Powstanie tu nowa instalacja do produkcji ciepła i energii elektrycznej, a także magazyn energii. - Nie wyklucza się również budowy zbiornika przeciwpożarowego. Przedsięwzięcie obejmować będzie także budowę niezbędnych utwardzeń terenu, zjazdu z drogi, chodników, ogrodzenia, urządzeń i instalacji wod.-kan., gazowych, ppoż., niezbędnych instalacji i urządzeń elektroenergetycznych w tym stacji transformatorowej, oraz infrastruktury towarzyszącej – wynika z informacji przekazanych nam przez urzędników ratusza.

W pierwszym etapie inwestycji w skład elektrociepłowni wejdą trzy silniki kogeneracyjne o mocy cieplnej do 5 MW każdy, kocioł gazowy o mocy nominalnej do 6,5 MW i magazyn ciepła o pojemności ok. 1200 metrów sześć.

- Przez pierwsze lata funkcjonowania nowej elektrociepłowni, ciepłownia węglowa o zmniejszonej mocy stanowić będzie źródło awaryjne i ewentualne uzupełnienie nowego źródła, a docelowo planuje się całkowite odejście od węgla w tym zakładzie – dodaje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.

EPEC złożył także wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla budowy farmy fotowoltaicznej na Terkawce (między drogą S22 a osiedlem przy ul. Augustowskiej, blisko Węzła Wschód). Ma powstać na działce o powierzchni ok. 3,5 ha i będzie sąsiadować z gigantyczną farmą fotowoltaiczną o powierzchni ok. 150 ha, którą ma tu zbudować warszawska firma - przedstawiciel koreańskiego inwestora na terenie Polski.

- Planuje się, iż instalacja EPEC będzie miała moc do 2,05 MWp. Planowana instalacja będzie bezobsługowa, niewymagająca budowy zaplecza socjalnego ani infrastruktury wodno-kanalizacyjnej – informuje Joanna Urbaniak. - Planowane przedsięwzięcie polegać będzie na budowie i montażu modułów fotowoltaicznych, konstrukcji wsporczej, stacji transformatorowej, kontenera technicznego, infrastruktury naziemnej i podziemnej (linie kablowe, przyłącza elektroenergetyczne, falowniki, ogrodzenie, oświetlenie, system monitorujący, system alarmowy) oraz niezbędnej infrastruktury towarzyszącej – wylicza rzecznik prezydenta.

Utwardzona zostanie także droga dojazdowa, pożarowa oraz plac manewrowy. Niezbędne może się też okazać zniwelowanie terenu.

RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • No i co można wielka Koalicjo z PO i ty prezesie od ciepłego stołka wieczny dyrektorze przez którego odwołali Nowaczyka?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  11
  Kat_Na_Idiotów(2021-12-08)
 • gaz coraz tańszy tylko budować i obniżać ceny, brawo dla władz,
 • Wielka embloska polityka i wielcy embloscy politycy i ich Dyzmy
 • @Yujn - W rachunkach zapłacimy za dwie elektrociepłownie dwa zarządy i ich fanaberie. Dalej będą nas mamić obniżeniem cen które przy gazie i kredytach będą bajką którą wciskał prezydent spełniający obietnice wyłącznie w układach partyjnych.
 • No trzeba było na starówce to lepiej miasto by zatruwało. Elbląg zostanie bez ogrzewania i zniszczony urbanistycznie i bez pieniędzy.
 • Nowe przetargi nowe budowy NOWE PRZEWAŁY. I mieszkańcy głosowali dwukrotnie na niego --ZAISTE GENIUSZE SAMOZAGŁADY
 • Ten skromny zwiastun budowy pokazuje jak dużym błędem było zaniechanie budowy własnej elektrociepłowni o dużej mocy. Jeżeli takie bzdzidło będzie w stanie oprócz ciepła wyprodukować energię elektryczną umożliwiającą zasilenie 37 000tys. odbiorców to elektrociepłownia o dużo większej mocy umożliwiła by zasilanie wszystkich mieszkańców. Ciepło miejskie i miejski prąd dla ludzi. Ale EKO mogło by pójść z torbami. Zwolnić to można z dnia na dzień 200 osób w szwalni ale budżet i Skarb Państwa jest pod ochroną. EKO na zawsze w Elblągu i to oni kasują za wyprodukowany prąd i ciepło.
 • W tym mieście nie ma żadnej polityki ciepłowniczej. Kto rano wstaje, ten podpuszcza elbląski lud. EKO, EPEC, farmy, doradcy z Gdańska, co się stało z "projektami"ILF po ponad 100 tys. każdy- już zmielone ? Z każdej strony haracz na elblążan. I tolerancja właścicieli. Prezesie spółki lub ta pani z gdańska, prawdopodobnie za 15 tys. miesięcznie; jaki jest stan finansów na dzisiaj, ile będą kosztowały "inwestycje", ile odłożono na nie, ile przewidywane dotacje, ile i skąd kredyty? Jakie są przewidywania paliwowe? A na końcu, o ile wzrośnie cena ciepła. 120-130 złotych w 2025 za GJ to pewne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  4
  Ściema(2021-12-08)
 • Nie dla elektrociepłowni przy Dojazdowej. Wszystko będzie szło na stare miasto !
 • Proszę zobaczyć co wyprawia Tiboj i jego krótki komin na Dojazdowej. Niektórym można więcej.
 • To kiedy sie spodziewac podwyzek oplat za cieplo?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  1
  ????1(2021-12-08)
 • @Mvccc - Tak. Lepiej niech idzie na Zawadę i Jar gdzie żyje 40% Elblążan, a ten 1% żyjący na Starym Mieście niech cieszy się świeżym powietrzem cały rok :(P. S. Zresztą może smród z elektrowni skutecznie przykryje smród z wysypiska śmieci i będzie qui pro quo!!!
Reklama