UWAGA!

Jest chętny do budowy farmy fotowoltaicznej na Terkawce

 Elbląg, Kadr z flmu promocyjnego Elbląga
Kadr z flmu promocyjnego Elbląga (fot. Urząd Miejski)

Władze Elbląga wydzierżawią tereny na Terkawce pod budowę farmy fotowoltaicznej. Przetarg wygrała warszawska firma, która jest przedstawicielem koreańskiego inwestora na terenie Polski.

Przetarg dotyczył dzierżawy prawie 150 hektarów gruntów przy ul. Dąbrowskiego i al. Grunwaldzkiej, niedaleko drogi S22. To 13 nieuzbrojonych działek, leżących na tzw. Terkawce, które wcześniej władze miasta chciały przeznaczyć pod centra logistyczne, ale okazało się, że na tym terenie ze względu na korytarz powietrzny dotyczący podejścia do lotniska nie jest możliwe budowanie takich obiektów. Terenem zainteresowały się za to firmy inwestujące w farmy fotowoltaiczne, w przetargu udział wzięło udział dwóch oferentów z tej branży.

Po licytacji roczny czynsz dzierżawy, która ma obowiązywać przez 29 lat, wzrósł z 1,5 mln do 2,5 mln zł, a przetarg wygrała firma Ipsolar Farma4 z Warszawy, która jest częścią Ipsolar Group, odpowiadającej na koreańskie inwestycje w Polsce.

- Naszą misją jest stworzenie ’’eco miast’’, które skupią się na pozyskiwaniu energii ze słońca. Jesteśmy bezpośrednim przedstawicielem CoPrism Partners Co. Ltd na terenie Polski – informuje Ipsolar Group na swojej stronie na Facebooku.

- CoPrism Partners Co. Ltd została zweryfikowana 6 kwietnia 2021 roku przez zagraniczne biuro Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) w Seulu w Republice Korei na prośbę Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów z Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. W spisie HomeTax, czyli w systemie Koreańskiego Krajowego Urzędu Podatkowego widnieje jako aktywna, działająca legalnie i odprowadzająca podatki – czytamy na stronie internetowej Ipsolar Group. - CoPrism Partners Co. Ltd działa na rzecz HMS (Hyundai Motors Security), Morgan Stanley Korea (bank inwestycyjny), True Friend Korea Investment & Securities Co. Ltd., Hana Financial Investment.

Prezesem Ipsolar Group jest 35-letni Patryk Piasecki, pochodzący z Mrągowa, były polski żeglarz, który w 2008 roku startował na igrzyskach olimpijskich w Pekinie w regatach klasy 470. Zdobył 10 medali na mistrzostwach świata i Europy w żeglarstwie, odnosił też sukcesy w bojerach i... kolarstwie MTB.

Teren na Terkawce, na którym ma powstać farma fotowoltaiczna, nie jest objęty planem zagospodarowania przestrzennego. Inwestor będzie musiał uzyskać decyzję o tzw. warunkach zabudowy. Zwycięzca będzie musiał na własny koszt uzyskać wszelkie decyzje i pozwolenia umożliwiające montaż i uruchomienie farmy fotowoltaicznej oraz wykonać dojazd i drogi wewnętrzne na tym terenie. Dokona też wszelkich niezbędnych uzgodnień z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad.

- Bardzo dziękujemy za artykuł i zainteresowanie. Z chęcią odpowiemy na Pana pytania, tylko prosimy o chwilę cierpliwości. Wszelkie komunikaty co do dalszych planów będziemy publikować, gdy ustalimy szczegóły. W tym momencie nie chcemy podawać niepełnych informacji. Będziemy bardzo wdzięczni za wyrozumiałość - napisała w odpowiedzi na nasze pytania o szczegóły inwestycji Iwona Piasecka, przedstawicielka firmy Ipsolar Group.

Farmę fotowoltaiczną ma zbudować również na Terkawce Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Powstanie obok terenu, wystawionego w przetargu. EPEC otrzyma od miasta działkę pod farmę fotowoltaiczną w drodze bezprzetargowej o powierzchni 3,3 hektara.

RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • W takim miejscu ferma fotowoltaiczną? A co ona? Wymaga dobrego skomunikowania? Fotowoltaika będzie rano do roboty jechać z domu, skąd bliskość położenia s22? LUDZIE! Rzadzacy tym miastem to są ludzie totalnie, ale to absolutnie oderwani od rzeczywistości i nie maja bladego pojęcia o biznesie i rozwoju miasta!
 • Czyli co jedyny tak duży teren idealny na centru logistyczne i lotnisko dla awionetek pójdzie pod bzdurna rzecz?! Dramat i kompromitacji końca nie widać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  47
  12
  Kat_Na_Idiotów(2021-11-26)
 • Gratuluję pomysłu wybudowania fermy w miejscu, gdzie idealnie pasuje np centrum logistyczne. Ale co ja tam wiem…fotowoltaika przy ekspresówce, a firmy logistyczne w polu z dała od dróg szybkiego ruchu. Bareja w grobie się śmieje!
 • Mam nadzieję, że te zaspane, leniwe i spasłe koty podczas głosowania będą wiedzieli jak postąpić?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  32
  4
  Wyborca_Świadomy(2021-11-26)
 • RAZ JESZCZE gratuluje Elblążanom wybory władzy, która robi, co robi z tym miastem! Brawo! Następnym ich pomysłem, będzie zasłużenie miasta na miliard zł i wybudowanie wieżowca w Markusach. A co! Niech stoi pusty, niech się wali na wsi!
 • "korytarz powietrzny dotyczący podejścia do lotniska ". Ha ha ha.
 • To wycinamy?
 • Miejmy nadzieję, że światło odbijające się mimo wszystko od farmy paneli nie będzie oslepia pilotów :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  30
  2
  Co ja tam wiem(2021-11-26)
 • Referendum natychmiast!!! Przez lata UM szukał inwestorów na Terkawkę, wydawał pieniądze na promocję tego terenu, a na koniec dowiedział się, że ma lotnisko przy Grunwaldzkiej i bach, farma w związku z tym. Referendum to nawet mało, odpowiedzialność karna pod zarzutem niegospodarności.
 • Kolejna skończona głupota ratusza - nie wydaje Wam się, że oni przed wyborami, w których ewidentnie urwie im się ratuszowe koryto, to próbują wyprzedać dziś wszystko i to jak leci, bez względu na nic, a już na pewno nie rozum, bo świetnie wiedzą, że drugiej takiej okazji najumać się z publicznego, to już nie będzie? Bo ja mam takie nieodparte wrażenie graniczące z pewnością właśnie. PS. Pytanie takie z gatunku technicznych jest - tego żeglarza z Mrągowa, to ktoś z PO może POlecił miejskim mędrcom i spec-organizatorom? Hashtagi: #samorzad, #nieudolnosc, #marnotrawstwo, #slupy
 • No to juž idą na maxa NIE kryją się już, Bo I chyba nie wiedzą, że dziecko ma więcej rozumu, talkie miejsce na fotowoltanikę, przecież ją można wcisnąć wszędzie na dachu, na cmentarzu na wyeksploatowanych kopalniach, na pustyni na morzu, jeziorze, wszedzie. .wymogi pod tą inwestycję Panie Prezydencie to 2-3 zĺ za m2,jesteście specami od pędzlowania działek, to Dlaczego działkę przy ponad 100 000 mieście przy świetnie skomunikowanej drodze S22 wartej 150- 200 zł za m2 chcece oddac firmie, która Wam przecież NIE da tych pieniedzy, wydaje mi się że jeśli to nie głupota to w innym wypadku biuro antykorubcyjne będzie miało co robić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31
  5
  No no mają tupet(2021-11-26)
 • Mówcie co chcecie ale 2.5 mln rocznie to konkretne pieniądze.
Reklama