UWAGA!

Kto ocali Willę Grunau’a?

 
Elbląg, Kto ocali Willę Grunau’a?
(fot. WS)

Ocali, a więc kupi od miasta i wyremontuje. XIX-wieczny, zabytkowy budynek przy ul. Pułaskiego 10 jest w tak złym stanie technicznym, że miasto wykwaterowuje jego lokatorów, na razie do hotelowca przy ul. Związku Jaszczurczego.

– Rzeczywiście nastąpiło tam tąpnięcie – mówi wiceprezydent Elbląga Janusz Hajdukowski. – Mieszkańcy tego budynku są wykwaterowywani, miasto przeznaczy budynek do zbycia. Mamy mieszkania zastępcze w hotelowcu przy ul. Związku Jaszczurczego i do czasu propozycji docelowych mieszkań z Pułaskiego przeniosą się na Związku Jaszczurczego.
       W budynku mieści się pięć mieszkań.
      
       Ignatz Grunau był elbląskim przedsiębiorcą. Urodził się w 1795 r. w Braniewie, szybko przeprowadził się jednak do Elbląga, gdzie rozpoczął działalność początkowo jako handlowiec, potem jako przemysłowiec. Był właścicielem młynów i spichlerzy, olejarni i browarów, prekursorem stosowania maszyn parowych, jednym z inicjatorów elbląskiej żeglugi parowej. Był też prekursorem pracowniczych kas chorych w Prusach, pierwszą kasę założył w Elblągu już w 1836 r. W Prusach kasy chorych wprowadzono obowiązkowo w 1881 r., a w Anglii i Francji dopiero na początku XX w.
      

 

Tzw. willa Grunau'a pochodzi z końca XIX wieku i jest wpisana do rejestru zabytków. Należy do zasobów Zarządu Budynków Komunalnych, a jej stan pogarszał się od wielu lat. W 2011 r. Wojciech Paczkowski, wówczas radny, na jednej z sesji Rady Miejskiej zwracał uwagę na opłakany stan budynku i konieczny remont. Konieczność remontu dostrzegał też miejski konserwator zabytków, ale według niego nie istniało wtedy zagrożenie konstrukcji budynku. Wiceprezydent Hajdukowski podejrzewa, że mogło się coś zmienić w układzie wód gruntowych w sąsiedztwie budynku.
      
      

PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • może Lewandowski zakupi, on lubi takie stare budynki. Jeden już sobie zawłaszczył za pól darmo. Ma w tym wprawę.
 • Tak lewy tak dla ciotecznej bratanicy to załatwi wszystko jaki on rodzinny
 • To na co szedł czynsz płacony przez lokatorów? A może nie płacili?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29
  1
  Bogdan_(2013-08-30)
 • Jak konserwator narzuci warunki remontu to odechce się każdemu inwestorowi.
 • Zmiana warunków wodnych, bez żartów. Wieloletnie zaniedbania właściciela budynku i tyle.
 • ja rozumiem że w Elblągu zabytków mało ale taki sobie dom uznawać za zabytek to przesada - rozwalić i postawić w tym miejscu gustowny domek dla przedstawicieli klasy średniej albo jakiś taniutki dom dla ludzi co uważają że państwo jest od tego aby dawać mieszkania. Hero.
 • A stojące "fury" niczego sobie.
 • a kto chce stac sie wlascicielem tego budynku? jesli nagle taka troska o mieszkanców?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  3
  kjkjkjk(2013-08-30)
 • Hero- ty sie lepiej nie wypowiadaj bo ty na zabytkach sie znasz jak swinia na futrach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29
  1
  bynio199(2013-08-30)
 • A ja uważam, że budynek ma potencjał, gdyby nie ta lokalizacja [daleko od centrum] byłby z tego fajny nieduży hotel, czy pensjonat. Ewentualnie można go wykorzystać do stworzenia tam jakiegoś domu kultury dla dzieciaków, młodzieży a nawet dorosłych i seniorów.
 • Ja wierzę, że willę ocali prezydent Wilk i jego ekipa. Pierwszy krok już zrobiony. , Jeżeli nie będzie chętnego powinien tam powstać obiekt tzw. użyteczności publicznej, siedziba partii, stowarzyszeń, organizacji, III filia Mlodzieżowego Domu Kultury, może na siedzibę Mniejszośc Niemiecka, może Rosjanie z Kaliningradu, elbląski miłośnik zabytkowych budynków, byle nie tacy którzy chomikują od lat dzialki w centrum Elbląga w oczekiwaniu na kupca, ktory kupi je za wielokrotną wartość rynkową.
 • jak to jest, jednym się należy mieszkanie a inni mają je sobie kupić, czy to nie jest zwykła arogancja, każdy mieszkaniec Elbląga sponsoruje takim lokatorom mieszkanie a oni je wykupują za 10% wartości, paradoks.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  7
  elbing(2013-08-30)
Reklama