UWAGA!

Losowanie nowych, komunalnych

W piątek 4 lipca grupa 32 najemców będzie losowała mieszkania komunalne w nowym budynku przy ul. Browarnej. W budynku trwają jeszcze prace wykończeniowe, a odbiór techniczny tej miejskiej inwestycji ma nastąpić do końca lipca.

Budowa domu przy ul. Browarnej z 32 mieszkaniami i 12 garażami rozpoczęła się przed rokiem. Inwestycja o wartości 5 milionów zł powstała ze środków z budżetu miasta. Procedura uzyskania takiego mieszkania od miasta wymaga spełnienia określonych warunków. Żeby otrzymać nowe lokum, trzeba złożyć wniosek o zamianę lokalu komunalnego na lokal o pełnym standardzie w nowo budowanym budynku. Ponadto konieczne jest posiadanie tytułu prawnego do lokalu komunalnego, czyli umowy najmu lub decyzji o przydziale lokalu. Wszystkie opłaty w zajmowanym przed złożeniem wniosku lokalu muszą być regulowane na bieżąco, a najemca winien osiągać dochód (wysokość zmienia się co roku) gwarantujący regularne opłacanie czynszu. O przydziale nowego lokalu decydowała też data złożenia wniosku i oczywiście spełnienie wszystkich kryteriów.
     Radość z wyniku losowania może przyćmić fakt, że przed zasiedleniem lokali ich przyszli najemcy są zobowiązani do wpłaty kaucji (12-krotność miesięcznego czynszu za dany lokal) i dokonanie wpłaty w wysokości 10 procent wartości nowego mieszkania. Sporo, ale znacznie mniej niż wykupienie nowego lokalu na wolnym rynku.
     W budynku przy ul. Browarnej zasiedleni zostali najemcy zamieniający dotychczas użytkowane lokale na te o wyższym standardzie, a także najemcy z budynków komunalnych rozebranych ze względu na ich zły stan techniczny. W obiekcie są dwa lokale mieszkalne przystosowane dla osób niepełnosprawnych.
     Władze Elbląga realizują od 2003 r. Program Zamiany Mieszkań. Zapowiedziano, że co roku w mieście będzie powstawało 30 mieszkań komunalnych. To kropla w morzu potrzeb, bo w ratuszu zarejestrowano ponad 550 wniosków osób spełniających kryteria do przydziału mieszkania komunalnego. O ilości budowanych rocznie lokali komunalnych decydują, niestety, możliwości budżetowe miasta.
M
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama