UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Łudzę się, że może teraz (opinia)

Elbląg, Łudzę się, że może teraz (opinia)
(fot. PS)

Wciąż jesteśmy jedynym miastem w województwie bez Orlika, niedługo będziemy jedynym miastem bez nowoczesnej, krytej pływalni – swoją zaczyna budować Olecko. Doświadczenia sąsiadów, które chcą Orliki i pływalnie budować, pokazują, że bardziej jest to kwestia priorytetów niż pieniędzy.

Pływalnia w Olecku ma kosztować ponad 36 mln zł, z czego ponad 13 mln zł pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury 2007-2013, osi priorytetowej: Turystyka, działania 2.1.: Wzrost potencjału turystycznego, poddziałania: 2.1.3. Infrastruktura sportowo-rekreacyjna).
       Prace ruszają w tym miesiącu, a zakończą się w 2012 r. W hali – prócz boiska i pływalni – znajdą się także m.in. siłownia, sala fitness, sala do gry w squasha, ścianka wspinaczkowa oraz kompleks SPA.
       Elbląg mógłby się ubiegać o dofinansowanie z tego samego źródła, ale wciąż ma inne priorytety niż „wzrost potencjału turystycznego” i rozwój „infrastruktury sportowo-rekreacyjnej”. O tym, że turystyka jest gałęzią gospodarki wcale nie gorszą niż przemysł ciężki, od lat świadczą przykłady ze świata, a od kilku lat – działania miast w naszym województwie i sąsiednich – podlaskim i pomorskim. W Elblągu myśl ta jeszcze się nie przebiła.
       O turystyce mówi się wprawdzie na konferencjach, ale wszystkie zamierzenia podejmowanie w tej dziedzinie w ostatnim dziesięcioleciu to raczej pozorowanie działań – bardziej po to, by nie zostać ostatnią białą plamą na mapie regionu, niż w celu ścigania się z liderami. Turystyka elbląskim władzom wciąż bardziej kojarzy się z Funduszem Wczasów Pracowniczych, czyli działalnością socjalną, niż z przemysłem turystycznym – wiodącą gałęzią gospodarki wielu regionów Europy, nie tylko tych szczycących się śródziemnomorskim klimatem.
       Piszę to, bo władze miasta przygotowują właśnie teraz strategię rozwoju Elbląga do roku 2020. Łudzę się, że może w niej zmiana sposobu myślenia o turystyce znajdzie swój wyraz.
      
      
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • a orlika nie ma wcale
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  tylda(2010-03-06)
 • urzednicy Sloniny wola starac sie o dofinansowanie budowy nowego ratusza czy remontow drog wokol starego ratusza niz na naprawde potrzebne inwestycje. Elblag jest miastem w ktorym ma byc dobrze tylko emerytom i urzednikom. wszelkie inwestycje robi sie wlasnie pod nich.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ArnoldUPR(2010-03-06)
 • brak dobrej strategii rozwoju dla miasta, brak koncepcji, pozostajemy w tyle nawet za mniejszymi ośrodkami !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-03-06)
 • ważniejsze jest przeniesienie ruiny cegła po cegle z którego cała Polska się śmieje niż zorganizowanie młodzieży boisk i miejsc do aktywnego spędzenia czasu. To samo z Modrzewiną za którą sobie cenią drożej niż w Gdańsku i zdziwieni że inwestorzy ich o...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Edek Gierek(2010-03-06)
 • Pamiętajcie ino Elblążanie, że taki stan rzeczy zawdzięczamy wszystkim opcjom politycznym tej i poprzednich kadencji, których radni zasiadali w Ratuszu oraz tu uwaga wszystkim dziennikarzom, którzy nie zawsze są obiektywnym obserwatorem poprawnym politycznie! Żal, że czas tak szybko płynie i żal, że wielu jest odpornych na wiedze urzędników, którym mam wrażenie kłody rzucano pod nogi w drodze do szkoły. Mam nadzieje, ze wejdzie Nowa Jakość do Ratusza i nastapi odpolitycznienie Rady Miasta! wowka
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-03-06)
 • Przepraszam bardzo, a kto wybrał Słoninę na Prezydenta naszego miasta? Trzeba było kogoś innego, chociaż założę się, że żaden prezydent nie dogodzi wszystkim. Pod koniec 2010 r. odbędą się kolejne wybory samorządowe i wybory Prezydenta Elbląga. Pewnie znowu wygra Słonina, bo niby kto? Nie oszukujmy się - nikt świeży spoza układu nie przebije się. Ehhhh. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Elbląszczak(2010-03-06)
 • a moim zdaniem i tak Słonina zostanie prezydentem ew. jego wafel. Po prosty my elblązanie nie mamy w sobie nic z postawy obywatelskiej. Ja osobiście mam tego dosyc i zagłosuję przeciwko układom które są w UM w Elblągu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  obywatel A.M.(2010-03-06)
 • Orliki, to z innych pieniędzy są budowane, a Elbląg miał zaklepane pieniądze na budowę orlika, ale HS nie wziął.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-03-06)
 • Przeciez prace na skrzydlatej gtrwaja już od miesięcy postanie tam boisko na, którym mogłaby trenowac FC Barcelona
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-03-06)
 • Komentarze typu: a kto wybrał Słoninę?, to pójście na łatwiznę i próba zwalenia całej winy na wyborców. Kto zagwarantuje, że inny prezydent obrałby lepszą drogę rozwoju miasta? Nie mam najmniejszego zamiaru bronić miejskich władz, bo też uważam ich za złych gospodarzy naszego grodu (to i tak łagodne określenie), ale spychologia i zrzucanie winy na nic nie mogących elblążan zakrawa na hipokryzję. To władze miasta należy rozliczać. Dlaczego mają ciągle poparcie? Dlatego, bo są kontynuatorami komunistycznej taktyki omamiania ludu. Robi się nie to, co potrzebne, ale to, co widać, co rzuca się w oczy. Nikt wtedy nie powie, że się nic nie robi. Robi się, a że są to inwestycje mało przydatne, to już inna sprawa. W Elblągu niestety jest przyzwolenie na uprawianie takiej polityki. Nikt nikogo nie rozlicza i nie ma żadnego nacisku na władze miasta. A jeśli ktoś się wychyli, to zostaje zmieszany z błotem np. na portalach internetowych. Tym samym władza ma się dobrze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  mimo wszystko optymista(2010-03-06)
 • trzeba wymienić doradców na bardziej światłych !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-03-06)
 • mimo wszystko optymista - jeżeli w ramach wywalczonej demokracji mieszkańcy mogą wybrać swoich przedstawicieli do sprawowania władzy, to kto według Ciebie ponosi odpowiedzialność za skład osobowy Rady i Zarządu Miasta Elbląga? Komuniści?!? Ja upieram się jednak, że to właśnie mieszkańcy - zarówno Ci, którzy głosowali, jak i Ci, którzy nie pofatygowali się do urn wyborczych. I to są według Ciebie "nic nie mogący Elblążanie"? A ja Ci mówię, że Elblążanie mogą wszystko pod warunkiem, że będzie im się chciało. Czy zechcą więc rozliczyć obecne władze? Czas pokaże.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Elbląszczak(2010-03-06)
Reklama