UWAGA!

Mała rewolucja mieszkaniowa

 Elbląg, W zasobach komunalnych znajduje się 1278 budynków z ponad 12 tysiącami mieszkań
W zasobach komunalnych znajduje się 1278 budynków z ponad 12 tysiącami mieszkań

W czwartek elbląscy radni głosować będą nad "zasadami polityki czynszowej na lata 2002 - 2006". Docelowo czynsz za 1 metr kwadratowy mieszkania ma wynosić 3 procent tzw. wartości odtworzeniowej.

W dokumencie ustalono, że polityka czynszowa w stosunku do lokali, których najem nastąpił do chwili uchwalenia "zasad..." będzie przebiegać nieco inaczej, niż w stosunku do lokali, które miasto wynajmie po tym terminie. Osobne zasady dotyczyć będą także lokali socjalnych, lokali znajdujących się w budynkach wspólnot mieszkaniowych i lokali o powierzchni użytkowej wyższej niż 80 metrów.
     
     Trzy procent wartości
     I tak, podwyżki czynszów mają następować raz w roku i będą bezpośrednio uzależnione od tzw. wartości odtworzeniowej danego lokalu - czyli aktualnej, co pół roku publikowanej w Dzienniku Urzędowym województwa ceny jednego metra kwadratowego nowego mieszkania w danym powiecie. Dziś np. 1 metr wyceniany jest na 2 tysiące 215 złotych. W latach 1998 - 2000 stawka wynosiła 1333 złote i naliczana na tej podstawie wysokość czynszu za jeden metr kwadratowy wynosiła w Elblągu 1,80 złotego czyli 1,62 procenta wartości odtworzeniowej; dziś stawka ta wynosi także 1,80 złotego, ale w związku ze wzrostem ceny mieszkań - spadła ona do 1,38 procenta wartości odtworzeniowej. Docelowo miesięczny czynsz ma mieć wysokość 3 procent wartości odtworzeniowej.
     Jak wyjaśnia naczelnik wydziału spraw mieszkaniowych Urzędu Miejskiego, Bożena Malz, ustalenie zasad polityki czynszowej na najbliższe kilka lat jest próbą uporządkowania sytuacji mieszkaniowej tak, by czynsze zaczęły bardziej, choć - jak zastrzega Bożena Malz - nie do końca odzwierciedlać rzeczywiste koszty utrzymania gminnych zasobów mieszkaniowych, których stan nie jest dobry.
     
     Podwyżki, podwyżki…
     W odniesieniu do lokali wynajętych przez miasto przed podjęciem uchwały o nowych zasadach polityki czynszowej w dokumencie ustalono, że jeśli dziś nasz czynsz: - wynosi mniej niż 1 procent wartości odtworzeniowej, roczna podwyżka wynosić będzie 150 procent wskaźnika inflacji za poprzedni rok; - wynosi od 1 do 2 procentów wartości odtworzeniowej, podwyżka wynosić będzie 125 procent wymienionego wskaźnika; - jeśli przekracza 2 procenty wartości odtworzeniowej, w każdym roku czynsz wzrastać będzie o 115 procent wartości inflacji.
     
     Za te zapłacimy mniej
     Przy ustalaniu wysokości czynszu brane także będą pod uwagę czynniki podnoszące lub obniżające wartość mieszkania. Na liście tych czynników znalazły się: położenie lokalu (w suterenie - obniżka stawki o 10 procent), w budynku przeznaczonym do rozbiórki - obniżka o 25 procent), brak gazu z miejskiej sieci (za metr zapłacimy o 15 procent mniej), brak centralnego ogrzewania (obniżka o 10 procent), brak ciepłej wody podgrzewanej centralnie (obniżka o 5 procent), brak instalacji wodociągowej czy brak wc (w każdym przypadku - mniej o 15 procent), brak łazienki (- 10 procent), ciemna kuchnia (- 10 procent), lokal z "pokojami przejściowymi" (obniżka o 10 procent). Na takie obniżki będą także mogli liczyć ci, którzy na własny koszt doposażą mieszkanie w wymienione instalacje i nie otrzymali za to zwrotu pieniędzy.
     
     Za wygody drożej
     Mieszkańcy dużych liczących ponad 80 metrów lokali zapłacą z kolei o 10 procent więcej, niż wynika z naliczonych standardowo stawek.
     Jeśli natomiast mieszkanie zostanie wynajęte po wejściu w życie uchwały i jeśli budynek, w którym się ono znajduje, powstał przed 1995 rokiem, stawką bazową czynszu będzie 2 procent wartości odtworzeniowej po uwzględnieniu wspomnianych już czynników. Wysokości bonifikat są podobne, z tym, że oprócz dodatku za większe mieszkanie, więcej płacić się będzie także za lokal w budynku mającym nie więcej, niż trzy kondygnacje.
     Jeśli budynek powstał po roku 1995, stawką bazową czynszu będzie 3 procent wartości odtworzeniowej. Podobnie będzie w przypadku, jeśli lokator nabył prawa do lokalu w wyniku tzw. zasiedzenia (z chwilą wejścia w życie ustawy o ochronie praw lokatorów zajmował mieszkanie od co najmniej 10 lat – przyp. autora) oraz w przypadku wynajętych po wejściu w życie elbląskiej uchwały o polityce czynszowej mieszkań liczących więcej niż 80 metrów. Natomiast czynsz w mieszkaniach gminnych znajdujących się w budynkach spółdzielni mieszkaniowej wynosić będzie tyle, ile wynoszą rzeczywiste koszty ich eksploatacji.
     Czynsze w lokalach socjalnych mają być o połowę niższe od najniższych stawek obowiązujących w mieszkaniach komunalnych (dziś jest to 88 groszy).
     
     W Elblągu czynsze są niskie…
     Zdaniem Bożeny Malz, podwyżki najbardziej odczują lokatorzy dużych mieszkań, w których czynsz co rok będzie wzrastać o około 8 procent. Pozostali lokatorzy będą płacić o 6-7 procent więcej.
     Czy da się uniknąć podwyżek? Zdaniem Urzędu Miejskiego - nie.
     - Elbląg należy do miast o stosunkowo niskich czynszach - mówi Bożena Malz. - Nowa ustawa o dodatkach mieszkaniowych zobligowała samorząd do tego, by dojść do progu, w którym czynsze stanowić będą 3 procent wartości nowego lokalu, jeśli tak się nie stanie stracimy sporo pieniędzy z puli na dodatki mieszkaniowe.
     Dokument, nad którym będą dyskutować radni, będzie częścią "Wieloletniego Programu Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Gminy" na ten sam okres. Ma w nim znaleźć rozwiązanie m.in. sprawa istnienia lub zmian w Zarządzie Budynków Komunalnych. Do dziś niewyjaśniona pozostaje także sprawa kilkunastu milionów złotych, które nie wpłynęły do firm zarządzającym budynkami, w których powstały wspólnoty mieszkaniowe.
     
     ***
     
     W zasobach komunalnych znajduje się dziś 1278 budynków z ponad 12 tysiącami mieszkań. 100-procentowo gminnych jest wśród nich 416 budynków, a w 862 powstały już wspólnoty mieszkaniowe. O stanie technicznym miejskich zasobów wymownie mówią dane o wieku budynków: 11 z nich powstało po 1970 roku, 3 - w latach 1961 - 1970, 4 - między rokiem 1946 a 1960 i aż 398 - przed rokiem 1945.
AJ

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Jeżeli rasi bezradni radni poddadzą się temu dyktatowi lewicy - zaniesie się na jawny protest najemców, którzy płacą obecnie nie tak już mało. Po tak drastycznych podwyżkach zabraknie w Elblągu mostów, pod którym będzie koczować połowa dotychczasowych najemcow. Kogo będzi stać na płacenie takiego czynszu - rządzącą różową nomenklaturkę. No, może radni zaradzą i stworzą kilka tysięcy nowych i naprawdę dobrze opłacanych miejsc pracy. Amerykanie znad Jeniseju mówią " pożywiom uwidim". Wybory samorządowe już jesienią. Na tych czynszach komuś może pośliznąć się noga.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    MającyNamiot(2002-04-09)
  • Dwie informacje : ten cały program jest potrzebny Prezydentowi aby mógł sam zatwierdzać stawki czynszu, a jednocześnie zatuszować AFERĘ z ZBK-iem (10milionów dlugu) oraz wycofać się z pewnych dobrych zmian, które mogły dojść do skutku (np w postaci likwidacji z zarządzania kosztownego pośrednika jakim był 129 osobowy ZBK). Jeszcze jedna dobra informacja GRATIS - pomoc społeczna NIE MA PRAWA zajmować się przyznawaniem dodatków mieszkaniowych (jest w tej sprawie wyrok NSA). Szczegóły wkrótce !
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    zatroskany(2002-04-10)
  • Zaległości poprzednich lat ( po 1990 roku ) i brak rzeczywistej oceny sytuacji poparty niegospodarnością oraz beztroską lokalówki, władz odpowiedzialnych ZA tą działkę, doprowadził do tego co mamy. Dziwne, że powstałe wspólnoty takich problemów nie tworzą. Łatwo brać wysokie pensje, ale do tego dobrze zarządzać !? Lepiej przenieść to na lokatorów , mieszkańców grodu gdzie ok. 25% jest bez pracy. Wydajemy podatki na szpitale, które potem prywatyzujemy ( ciekawe kiedy tak doinwestowana ruina jak ZEROMSKI przejdzie w ręce prywatnych KUMPLI ?), remontujemy drogi przebiegające obok WŁADNYCH, ukrywamy braki przy pomocy uchwał ????????????!!!!!!!!!!!!!!!! TAk!! POLAK potrafi ! :)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    oBSERWATOR(2002-04-10)
  • ZUPEŁNIE ZGADZAM SIE Z ZATROSKANYM !!!!
  • ....Z oBSERWATOREM TEŻ !!!!
  • C.d informacji gratis (dla wszystkich zainteresowanych, w tym jednej pani AGNIESZKI - zamiast faksu ) - o niedopuszczalności przekazania spraw dodatków mieszkaniowych do właściwości ośrodka pomocy społecznej wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 29 marca 1997 r.(sygn. akt SA/Ka2816/95, niepublikowany) uznając takie działanie za nie mające podstawy prawnej. W takim razie kto ma sie tym zajmować ? C.d nastąpi ......
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    zatroskany(2002-04-10)
  • Ja bym juz na miejscu Rady Miasta wystapil do Unii Europejskiej o bezzwrotne dotacje na zakup namiotow. Scenariusz juz jest widoczny. Pisalem o tym wielokrotnie na lamach portElu. Abordygentku Miejscowy - chciales tematow oto nastepny. Eksmisja najemcow (rencistow i emerytow) do namiotow, gdyz lokali zastepczych o niskim standardzie juz nie ma.
  • A jak głosowali radni?
  • Z tego co słyszałem był tylko jeden głos sprzeciwu.
  • czemu tutaj sie nie wypowiadasz Aborygenie przeciez to twoj temat?
  • Bo mnie to znudziło. Jaki jest obraz finansów miasta i jego kondycja każdy widzi - chyba, że jest ślepcem (sic).
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    AborygenMiejscowy(2002-04-12)
Reklama