UWAGA!

Marszałków zbliża Zalew i Żuławy

 
Elbląg, Jacek Protas i Mieczysław Struk
Jacek Protas i Mieczysław Struk (fot. AD).

Żuławy, żegluga na Zalewie Wiślanym i połączenie kolejowe Elbląg – Gdańsk. Takie dziedziny współpracy w nowej, unijnej perspektywie budżetowej wymienili dziś (2 października) marszałkowie województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego Jacek Protas i Mieczysław Struk podczas spotkania w Elblągu.

– Po raz kolejny spotykamy się z panem marszałkiem Mieczysławem Strukiem i jego współpracownikami właśnie w Elblągu, żeby rozmawiać o konkretnych aspektach współpracy między naszymi regionami [poprzednie spotkanie było w lipcu – red.]. Po kolei omawiamy tematy naszych wspólnych przedsięwzięć na kolejne lata.
       Poruszono m.in. kwestie drugiego etapu programu ochrony przeciwpowodziowej Żuław realizowanego na terenie dwóch województw oraz drugiego etapu programu „Pętla Żuławska”. Ale nie tylko.
       – Województwa warmińsko-mazurskie i pomorskie chcą wspólnie zrealizować cały szereg projektów w różnych dziedzin życia społecznego – deklarował Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Program „Żuławy” definiujemy na poziomie 1 miliarda złotych – taka byłaby wartość zadań realizowanych na terenie Żuław Elbląskich, Żuław Wielkich i Żuław Gdańskich. Oczywiście poszukujemy źródeł finansowania tego projektu także poza regionalnymi programami operacyjnym.
       Marszałkowie są przekonani, że kontynuowany będzie również projekt „Pętli Żuławskiej”.
       – Przypomnę tylko, że „Pętla Żuławska” to był jeden z najlepiej ocenianych projektów turystycznych w Polsce ze względu na jego ponadregionalny charakter – powiedział marszałek Struk. – Przewidujemy również zacieśnienie bliskiej współpracy przy realizacji zadań związanych ze wzmocnieniem i usprawnieniem komunikacji między Gdańskim i Elblągiem. Będziemy to możliwe po modernizacji linii kolejowej L 65. Dzisiaj napotykamy na problemy komunikacyjne na tej linii w rejonie Malborka, dlatego obecnie zwiększenie ilości pociągów nie byłoby efektywne.
       Mieczysław Struk mówił też, że przygotowywany jest wspólny projekt woj. pomorskiego i warmińsko-mazurskiego dotyczący ochrony domów podcieniowych na Żuławach oraz zabytków kultury technicznej – mostów, mostów zwodzonych, kanałów, śluz itp.
       Podczas dzisiejszego spotkania marszałkowie mają powołać zespoły urzędników, które będą wspólnie pracowały nad wymienionymi wcześniej projektami, ale ta współpraca województw już trwa.
       – Strategie rozwoju dla obu województw były przygotowywane wspólnie. Nasi urzędnicy sformułowali wprost obszary ponadregionalnego znaczenia, takie jak obszar Żuław – mówi Mieczysław Struk. – Obie strategie były wzajemnie uzgadniane, ten poziom współpracy jest wyjątkowy w Polsce. Chcielibyśmy, obaj z marszałkiem Jackiem Protasem, przełożyć to teraz na język praktyki. Nie język zapisów o charakterze strategicznym, ale realizację konkretnych projektów.
       Marszałkowie Jacek Protas i Mieczysław Struk mają się spotykać w tym celu raz na kwartał.
      
      
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama