UWAGA!

Masz firmę? W przyszłym roku kupisz auto bez VAT

Pewnie ucieszy wiele osób prowadzących własne firmy plan wprowadzenia możliwości odpisów pełnego VAT od aut osobowych (w tym m.in. od paliwa i kosztów serwisu) przy deklaracji właściciela, że auto będzie wykorzystywane jedynie do celów działalności gospodarczej.

20 września przedstawiciele Elbląskiej Izby Gospodarczej O.RIGP wzięli udział w spotkaniu z Podsekretarzem Stanu Ministerstwa Finansów Maciejem Grabowskim, które odbyło się w siedzibie Gdańskiego Klubu Biznesu. Podczas spotkania Minister (Podsekretarz Stanu tak jest tytułowany) przedstawił porównanie sytuacji Polski do innych krajów UE.
       Na przestrzeni ostatnich pięciu lat Polska osiągnęła wzrost PKB o 18,1 proc., co jest bardzo dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę, że w tym czasie średnio PKB w UE spadł o 1 proc. (dane z Eurostat 2008-2013). Nie udało się nam poprawić relacji długu do PKB i odnotowaliśmy jego wzrost, jednak dzięki dobremu wzrostowi PKB wzrost długu w ciągu tych pięciu lat o ok 10 proc. jest również jednym z najlepszych wyników w Europie. Koledzy „po fachu” Pana Ministra z krajów ościennych pytają go, jak my to robimy, że mamy takie dobre wyniki i jesteśmy stawiani jako wzór dla innych krajów. My, Polacy, nie doceniamy tego faktu i przyjmujemy naszą sytuację gospodarczą jako stan naturalny i tak gorszy od oczekiwanego.
       Powyższe parametry wzrostu PKB i zadłużenia powodują jednak, że Polska ma relatywnie wysoki rating, co pozwala na finansowanie polskich potrzeb kapitałowych dużo taniej niż w takich krajach, jak Włochy czy Hiszpania. Dzisiaj rentowność polskich papierów dłużnych jest na poziomie 2,5 proc., co jest historycznie najlepszym wynikiem.
       Podczas spotkania Minister opowiedział o dwóch projektach, które w przyszłych latach mają być kolejnymi impulsami do wzrostu gospodarczego. Jednym z najciekawszych projektów jest Program Polskich Inwestycji Rozwojowych (PPIR). Program ten zakłada, że do 2020 roku nawet 400 mld złotych zostanie użyte w celach współfinansowania inwestycji w infrastrukturę transportową, energetykę oraz inne projekty użyteczności publicznej. Program ten z założenia ma współfinansować projekty realizowane wspólnie z kapitałem prywatnym, które będą miały charakter długoterminowy i będą uzasadnione ekonomicznie.
       Uczestników spotkania interesowały również zmiany ustaw związanych m.in. z opodatkowaniem spółek komandytowych oraz np. zwrotu VAT od samochodów osobowych. Minister przedstawił informację, że rzeczywiście spółki komandytowe, mówiąc umownie, będą opodatkowane tak, jak inne spółki prawa handlowego, jednakże dla komplementariusza podatek zapłacony przez spółkę zostanie zaliczony w poczet podatku, który jemu będzie naliczony z tytułu jego zysku (komplementariusz, będąc podmiotem odpowiadającym za działanie spółki, będzie de facto miał niższe obciążenie podatkowe – realnie jednokrotne opodatkowanie, niż komandytariusz, który tylko użycza kapitału). Powyższe informacje wzbudziły szereg negatywnych komentarzy wśród osób zaproszonych. Pojawiły się opinie, że spółki po prostu będą transferować więcej pieniędzy do rajów podatkowych, a komandytariusze, czyli potencjalni inwestorzy, będą mniej chętnie inwestowali w Polsce.
       Niestety, nie uzyskaliśmy odpowiedzi na pytanie przedstawiciela Elbląskiej Izby, czy Ministerstwo sprawdziło, ile spółek skorzysta z możliwość wyprowadzenia dochodów do rajów podatkowych i jaki będzie to miało rzeczywiste przełożenie na wpływy podatku dochodowego do kasy państwa. Zostaliśmy z wrażeniem, że nikt tego nie sprawdził i może mieć miejsce sytuacja podobna, jak w przypadku podatku VAT, kiedy realne wpływy z tytułu VAT spadły po podniesieniu stawek VAT o 1 proc.
       Wiadomość, która pewnie ucieszy wiele osób prowadzących własne firmy, to plan wprowadzenia możliwości odpisów pełnego VAT od aut osobowych (w tym m.in. od paliwa i kosztów serwisu) przy deklaracji właściciela, że auto będzie wykorzystywane jedynie do celów działalności gospodarczej. Gdy właściciel zadeklaruje, że pojazd będzie wykorzystywany również do celów prywatnych, wówczas będzie miał możliwość odliczania 50 proc. VAT. Ministerstwo Finansów nie zakłada żadnych górnych kwot, czyli kupując luksusowe auta, również będzie można stosować takie zasady. Z informacji przedstawionych przez Ministra wynika, że powyższe zmiany mają szanse wejść w życie w pierwszym kwartale 2014 roku.
       Trzymamy kciuki za realizację wszystkich ambitnych planów.
      
      
Elbląska Izba Gospodarcza, Oddział Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • To jest tylko plan!!!!! Proszę redakcję o nie wprowadzanie w błąd czytelników.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  przed_siebiorca(2013-09-22)
 • Nikt nie pofatygował sie powiedzieć o wysokosci kar za wykorzystywanie samochodu słuzbowego do celów prywatnych. Będzie tak jak w Niemczech że udowodnienie uzytkownikowi wykorzystania samochodu niezgodnie z jego przeznaczeniem będzie kosztować tyle że moze doprowadzic do bankructwa. Jedynym ratunkiem jest drugie auto.
 • po co ma być normalnie i przejrzyście, lepiej kręcić i oszukiwać, takie jest polskie państwo i polskie prawo. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  polskikrętacz(2013-09-23)
Reklama