UWAGA!

Masz pomysł na społeczny biznes? Sięgnij po dotację

2019-08-28
07:00
 

Już we wrześniu OWIES ESWIP rozpocznie kolejny nabór chętnych na bezzwrotne dotacje. Kto może z nich skorzystać? Każdy, kto chce działać w sektorze ekonomii społecznej. Wiesz, czym jest wspomniana ekonomia społeczna? Coś tam słyszałeś, ale nie do końca rozumiesz? Nie przejmuj się, zaraz wszystko stanie się jasne.

Biznes, jaki jest każdy widzi. Musi być sprzedaż i oczywiście zysk materialny. Tak w dużym uproszczeniu działa rynek. Przedsiębiorstwa społeczne funkcjonują w takich samych realiach. Co je wyróżnia? To, że obok zysku ważny jest także człowiek, bo ekonomia społeczna pozwala wrócić na rynek pracy. Przede wszystkim, ale nie tylko. W ekonomii społecznej można spełniać siebie, a także realizować pomysły na społeczny biznes.
      
       Czyli jest to połączenie zysku materialnego z przyjemnością pracy, którą lubimy lub o której marzyliśmy. Może to być m.in. agencja marketingowa, usługi fotograficzne czy wyroby rękodzielnicze. Brzmi to może dość idealistycznie, ale uwierz, że jest to możliwe! Z pewnością słyszałeś o działaniach różnych organizacji pozarządowych lokalnych i ogólnokrajowych. Wiesz, że każda z nich ma swoją misję i realizuje ją poprzez organizację ważnych społecznie przedsięwzięć. Takie działania są właśnie przez nas poszukiwane i wspierane. Dla osób, które w taki sposób chcą się realizować proponujemy m.in.: szkolenia, wsparcie doradców, psychologa, prawnika, księgowego oraz bezzwrotne dotacje.
       Będąc przy narzędziach czas na szczegóły. Elbląg i powiat elbląski są terenem działania Ośrodka Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej (w skrócie OWIES) prowadzonego przez Stowarzyszenie ESWIP. Przy ul. Jaszczurczego 17 można spotkać się z animatorem, który krok po kroku wprowadzi w temat. Do takiego spotkania warto się przygotować. Dlaczego? A to dlatego, że wsparcie finansowe mogą otrzymać stowarzyszenia, fundacje, a także osoby fizyczne i prawne zainteresowane tworzeniem przedsiębiorstw społecznych.
      
       Punktem wyjścia w tym wszystkim jest pomysł na biznes, czyli taką działalność, która będzie opłacalna, a firma utrzyma się na rynku. Cały czas pamiętamy o ludziach, których planujemy zatrudnić. Mogą to być na przykład: matki, które po urodzeniu dziecka chcą wrócić do pracy; osoby z niepełnosprawnościami lub inne, które pozostają poza rynkiem pracy. Przedsiębiorstwa społeczne sprawdzają się w wielu obszarach działalności, m.in. w gastronomii, usługach opiekuńczych, wyrobach rękodzielniczych, a także w usługach związanych z szeroko pojętym sprzątaniem (przykłady znajdziesz również na www.targes.pl). Twój pomysł może dotyczyć zupełnie innej branży. I już. Tyle ode mnie, reszta w Twoich rękach!
       Warto podkreślić, że ekonomia społeczna to nie tylko dotacje na rozwój, to przede wszystkim namacalne korzyści. Jakie? Ludzie, którzy wracają na rynek pracy i rozwój lokalnej gospodarki. Co więcej, gmina czy miasto mogą inicjować powstanie przedsiębiorstw społecznych. Zainteresowany? Nabór chętnych na bezzwrotne dotacje już we wrześniu. Po więcej szczegółów zadzwoń do Infopunktu OWIES (55 236 27 16) i umów się na spotkanie.

       ---- artykuł sponsorowany -----
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej