UWAGA!

Miasto chce sprzedać zabytkową willę 

 Elbląg, Radni zdecydują, czy willa przy ul. Królewieckiej 135 zostanie wystawiona na sprzedaż,
Radni zdecydują, czy willa przy ul. Królewieckiej 135 zostanie wystawiona na sprzedaż, fot. Anna Dembińska

Miasto planuje sprzedać działkę wraz z zabytkową willą przy ulicy Królewieckiej 135. Dotychczas mieścił się tam Ośrodek Wsparcia dla Osób Starszych, który został przeniesiony na ulicę Zamkową.

O sprzedaży działki wraz z zabytkową willą mają zdecydować radni miejscy podczas najbliższej sesji, która odbędzie się 4 listopada. - Miasto jest właścicielem zabudowanej nieruchomości, położonej w Elblągu przy ul. Królewieckiej 135, oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków w obrębie 10 jako działka nr 486 o pow. 0,1058 ha. Przedmiotowa nieruchomość zabudowana jest willą, budynkiem mieszkalnym, dwukondygnacyjnym, podpiwniczonym, z poddaszem nieużytkowym. Budynek willi wzniesiony w latach 20. XX wieku, jako przykład budownictwa willowego, wpisany został do rejestru zabytków pod nr 144/90 i podlega ścisłej ochronie konserwatorskiej - czytamy w projekcie uchwały przygotowanej na tę sesję.

Do 1 września miał tam swoją siedzibę Ośrodek Wsparcia dla Osób Starszych, został on przeniesiony na ulicę Zamkową.

- Nieruchomość została uwolniona i przekazana w administrowanie Zarządowi Budynków Komunalnych w Elblągu. W najbliższym sąsiedztwie nieruchomości zlokalizowane są budynki mieszkalne jedno i wielorodzinne oraz obiekty użyteczności publicznej, w tym szkolnictwa. Na obszarze, na którym znajduje się nieruchomości, brak jest obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Planuje się zbycie przedmiotowej nieruchomości w drodze przetargu. W celu powiększenia miejskiej oferty inwestycyjnej, podjęcie uchwały jest uzasadnione. Wartość rynkowa nieruchomości, ustalona zostanie przez rzeczoznawcę majątkowego w operacie szacunkowym - czytamy w projekcie uchwały.

Willa przy Królewieckiej 135, na rogu z ul. Owocową należała kiedyś do architekta miejskiego Friedricha Lehmanna, który miał tutaj swoją pracownię i mieszkanie, a następnie do inżyniera Bruno Dittmara.

daw

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama