UWAGA!

Miejskie spółki: kto stracił, kto zyskał

 
Elbląg, MPO odnotowało w 2013 r. o 2,1 miliona złotych mniejsze przychody niż rok wcześniej
MPO odnotowało w 2013 r. o 2,1 miliona złotych mniejsze przychody niż rok wcześniej (fot. AD, archiwum portEl.pl)

Siedem spośród trzynastu spółek, w których udziały ma Elbląg, osiągnęło w 2013 roku zysk. Największy – Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – 906 tysięcy złotych. Co jeszcze wynika ze sprawozdania z działalności spółek za ubiegły rok?

Najbardziej interesująca jest kondycja komunalnych spółek, w których miasto miało w 2013 roku sto procent udziałów. Jest ich dziewięć: Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Zakład Utylizacji Odpadów, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, Tramwaje Elbląskie, Zarząd Komunikacji Miejskiej, Elbląskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, Zarząd Portu Morskiego oraz Aquapark Elbląg spółka w likwidacji. Łączna wartość udziałów, jakie ma w nich miasto, to 207 milionów złotych.
      
       Przychody: liderem ZUO i EPEC, w ogonie MPO
       Z informacji o działalności spółek za 2013 rok wynika, że tylko dwa miejskie przedsiębiorstwa – ZUO i EPEC – osiągnęły przychody wyższe niż rok wcześniej. ZUO miał przychody o 30 procent wyższe (w sumie 19,2 mln zł). Korzystnie na wynik wpłynął m.in. 10-procentowy wzrost ilości przyjmowanych odpadów, uruchomienie sortowni odpadów i zmiany w gospodarce odpadami wprowadzone przez parlament. Mimo to ZUO nie udało się jednak w stu procentach zrealizować zakładanego planu przychodów. Zabrakło 1,7 miliona złotych.
       EPEC miał przychody wyższe o 8 procent niż rok wcześniej, na co największy wpływ miał wzrost cen ciepła (o ok. 7,2 procent), a także większe zapotrzebowanie na ciepło od odbiorców. Do wykonania planu przychodów zabrakło jednak 1,5 miliona złotych.
       Najsłabiej, porównując rok 2013 do 2012, wypadło pod względem przychodów MPO. Spółka co prawda wykonała założony plan, ale przychody z działalności wyniosły 7,7 mln złotych, o 2,1 miliona mniej niż rok wcześniej. Wpływ na ten wynik miały zmiany w systemie gospodarowania odpadami. Przed wejściem nowych przepisów, MPO zarabiała i na odbiorze odpadów i na ich zagospodarowywaniu. Od 1 lipca 2013 r. zarabia tylko na odbiorze.
      
       Zyski i straty: Problem z wodociągami i komunikacją
       Zysk wypracowały tylko cztery spółki, w których miasto ma 100 procent udziałów. Najlepszy wynik osiągnął EPEC, zysk netto wyniósł 906 tysięcy złotych, o 7 tysięcy więcej niż zakładał plan. 301 tysięcy złotych zysku wykazał EPWiK, ale to o 440 tysięcy złotych mniej niż zakładano i aż cztery razy mniej niż w ubiegłym roku. „Należy przy tym zaznaczyć, że zrealizowany w 2012 roku zysk był wyjątkowo wysoki, najwyższy w okresie ostatnich 10 lat” - czytamy w sprawozdaniu. Wpływ na gorszy wynik EPWiK miała wyższa amortyzacja oraz zmniejszająca się ilość wody, którą spożywają mieszkańcy.
       Z zyskiem 2013 rok zakończył także ETBS (101 tys. zł) i Zarząd Portu (112 tys. zł). Straty poniosły: ZUO (260 tys. zł na minusie, powodem głównie wyższa amortyzacja), MPO (25 tys. zł), Tramwaje Elbląskie (1,7 mln zł) oraz Zarząd Komunikacji Miejskiej (strata aż 19,9 mln zł). Komunikacja miejska od lat jest deficytowa, niepokojące jest jednak to, że z roku na rok rośnie strata i miasto musi coraz więcej do komunikacji dokładać. W 2013 roku było to prawie 20 milionów złotych, o 685 tysięcy więcej niż w 2012 roku. Z pewnością wpływ na to miały remonty dróg nr 503 i 504, które spowodowały komunikacyjny paraliż, choć z drugiej strony trzeba przyznać, że spadek przychodów ZKM, biorąc to pod uwagę, nie jest aż tak wyraźny. Przychody ze sprzedaży biletów spadły z 11,9 mln zł do 11,6 mln, a ze strefy płatnego parkowania – z 1,2 mln zł do 1 mln zł.
       W zestawieniach przychodów i zysków nie była w 2013 roku ujmowana spółka Aquapark, która została postawiona w stan likwidacji i praktycznie nie realizowała przychodów. 17 czerwca 2014 roku została wykreślona z rejestru z Krajowego Rejestru Sądowego.
      
       W kolejnych artykułach przyjrzymy się majątkowi, zatrudnieniu i zadłużeniu miejskich spółek.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Największy zysk – 906 tysięcy złotych?
 • pytam się dlaczego wygenerowały wyższy ZYSK ? dlatego że te spółki wyciągnęły większe pieniądze od klientów i odbiorców podwyższając ceny za swoje usługi - nie ma się czym chwalić !
 • skoro zkm miał az 19,9 mln pln straty to zgodnie z prawem a dokładnie z ksh powien ogłosic upadłosc. .. no chyba ze pan wilk znowu bedzie ratował tego kolosa na glinianych nogach. .. jak mogły byc tak buze straty skoro najdrozsze w komunukacji tramwaje prawie wogóle nie woziły pasazerów a trzeba jeszcze dodac ze prezio wilk chcac sie przypodobac obniżył ceny biletów --za to powinien być wniosek do prokuratury o niegospodarność. .. .pierwesze objawy likwidacji elbląga
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  2
  EKONOM(2014-09-17)
 • Wszyscy do Pdim 5 tys.w 5 m-cy m-cy
 • 3XP prywtapublicznoprokuratorska!
 • to gdzie giną przychody, w czarnej dziurze? a fuj jaka niegospodarność, to i podatków się nie płaci? przykład idzie z góry!
 • Pytam w jaki sposób spółki komunalne mogą generować zyski ? Przecież powołane są one do służby ludności, więc skoro EPEC nazbierał 906 tys. to znaczy że zawyżył ceny swoich usług. Jeżeli EPEWiK miał zysk to znaczy że woda była za droga. Te spółki nie są do osiągania zysków ona mają się bilansować. Zostały utworzone ze środków publicznych i jako takie nie mogą z założenia być dochodowe to niezgodne z zasadami konkurencji.
 • Bardzo łatwo jest zbilansować takie spółki - wypłacasz odpowienio wysokie nagrody pracownikom i masz zero - ZADOWOLONY? Ale jeżeli zysk wygenerowany przez te spółki przeznaczymy na budowę dróg, placów zabaw, szkolnictwo, komunikację miejską, czy rozdamy potrzebującym, to chyba dobrze?
 • Przecież jak miejska spółka ma zysk to te pieniądze trafiają do miasta i dostajecie je z powrotem w formie chociażby chodników, - ale co niektórzy chcieliby te spółki sprywatyzować - wtedy miasto nie dostanie złamanego grosza, pozwalniaja ludzi i jeszcze na dokładkę ceny i tak wam podniosą, bo te spółki akurat działaja prawie że monopolistycznie na rynku - studni sobie w mieście przecież nie wykopiesz jak też pieca na węgiel do bloku na zawadzie nie wsadzisz - więc proszę o myślenie przy komentarzach
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  mietek1967(2014-09-19)
Reklama