UWAGA!

Miliony na pomoc bezrobotnym i przedsiębiorcom

 
Elbląg, W spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu pracodawców
W spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu pracodawców (fot. Anna Dembińska)

W tym roku Powiatowy Urząd Pracy ma do wydania na aktywizację osób bezrobotnych 21 milionów złotych. - Ta suma jeszcze wzrośnie. Planujemy pomóc znaleźć pracę ponad tysiącu bezrobotnych – mówiła dzisiaj podczas spotkania z przedsiębiorcami Marta Kłosińska-Wyżlic z elbląskiego PUP.

Ponad dwanaście tysięcy osób z Elbląga i powiatu elbląskiego jest zarejestrowanych w PUP jako osoby bezrobotne. Ponad 60 procent z nich nie ma pracy od ponad dwóch lat, 30 procent nie ma żadnych kwalifikacji. Jedynie ok. dwóch procent bezrobotnych nie potrzebuje bardziej zaawansowanej pomocy urzędu w poszukiwaniu pracy. - Około 40 procent osób przy rejestracji podało inne przyczyny niż poszukiwanie pracy – mówi Iwona Radej, dyrektor elbląskiego PUP.
       To dowód na to, że wiele osób bezrobotnych rejestruje się w PUP głównie po to, by mieć ubezpieczenie zdrowotne czy uzyskać zaświadczenie niezbędne przy ubieganiu się o pomoc z MOPS lub świadczenie przedemerytalne.
       Aby pomóc tym osobom, które rzeczywiście szukają pracy, PUP przygotował szereg programów, skierowanych zarówno dla osób bezrobotnych, jak i pracodawców. Polegają one na dofinansowaniu przez PUP kosztów zatrudnienia bezrobotnego bądź wyposażenia jego stanowiska pracy. Pomoc przeznaczona jest dla osób do 30. roku życia lub osób po 50. roku życia. Ważnym elementem jest też zakwalifikowanie danej osoby do odpowiedniego tzw. „profilu bezrobotnego”, przez co wydawanie pieniędzy na szkolenie ma być bardziej efektywne. Ze statystyk wynika, iż osoba, która znalazła zatrudnienie, radzi sobie na rynku pracy.
       Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wprowadziła nowe formy pomocy. Ich zdecydowana większość skierowana jest do pracodawców, ale to bezrobotny musi wiedzieć, jakie korzyści może odnieść pracodawca, zatrudniając osobę zarejestrowaną w „pośredniaku”. Jak wyjaśniali urzędnicy z PUP, bezrobotni w listach motywacyjnych powinni zawrzeć informacje na temat programów PUP, z których pracodawca może skorzystać. Wadą programów wynikających z ustawy jest konieczność nawiązania długiego stosunku pracy z bezrobotnym bez możliwości sprawdzenia jego umiejętności w praktyce, czyli brak odpowiednika umowy próbnej.
       PUP proponuje głównie roczne subsydiowanie kosztów pracy bezrobotnego i wymaga zatrudnienia na okres co najmniej sześciu miesięcy po zakończeniu stażu. O tym wszystkim przedstawiciele urzędu opowiadali podczas dzisiejszego spotkania z przedsiębiorcami w Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej.
       - Jesteśmy zainteresowani głównie stażami – powiedziała nam Iwona Orszańska-Orłowska z Domu Pomocy „Niezapominajka”, która uczestniczyła w spotkaniu. – Jeżeli tylko PUP dysponuje wolnymi środkami, to nie ma problemu z uzyskaniem tego typu pomocy.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • od 5 lat chodzę do PUP i pytam o szkolenia i kursy dla podniesienia kwalifikacji a nawet na zmiane zawodu dla potrzeb rynku. Od 5 lat słyszę to samo- Nie ma pieniędzy a po drugie jak były takie kursy to się nie opłacało bo mało kto podejmował prace. Od 5 lat słyszę że mogliby pokryć koszty ale jak najpierw znajdę pracodawcę który mnie zatrudni. Więc tłumacze durniom że pracodawca przy takim bezrobociu ma taki wybór że nie musi czekać aż ktoś wyrobi dodatkowe papiery. Natomiast w Olsztynie kursy wszelkiej maści są dostępne dla bezrobotnych bez wcześniejszego zapewnienia pracy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  1
  Robotny(2015-02-18)
 • A co z ludźmi miedzy 30 tym a 50 tym rokiem zycia ? Dla nich zadnych ofert nie ma a to wiekszosc zarejestrowanych w PUP jest w tym przedziale wiekowym !!!
 • Staże to największa głupota jaką można było wymyślić. Darmowa siła robocza dla cwanych mających układy pseudobiznesmenów. .. .. Tak jak pisze kolega w pierwszym komentarzu: Tylko kursy w zawodach deficytowych na rynku. Nie jakieś pseudo kursy komputerowe, bo to czego się tam nauczyłem potrafi przeciętny gimnazjalista
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  2
  bezrob(2015-02-18)
 • Skopiowałem z portalu niezależna. pl jest to tylko fragment artykułu polecam całość. "Ewa Kopacz postanowiła zadbać o Polaków i zapowiedziała podwyżki. Nagrodzona będzie jednak tylko urzędnicza część społeczeństwa. .. .Zarabiają dużo ponad średnią krajową, mają premie, nagrody, „trzynastki”, dostają bony na święta i mało tego, dostaną jeszcze podwyżki. .. .Ewa Kopacz lekką ręką rozdała swoim urzędnikom 95 mln zł nagród. " Jak się okazuje nie tylko górnicy otrzymują "trzynastki".
 • Po prostu dba o elektorat. Oni plus ich rodziny to gwarancja że PO długo jeszcze nie odda władzy. .. No chyba. .. zrobimy jak Egipcjanie. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  1
  bezrob(2015-02-18)
 • Nie narzekajcie A kto na nich głosuje przez ostatnie osiem lat, kto nie chodzi na wybory bo woli ze szwagrem w tym czasie pic piwo i palic ruskie faje z przemytu. Jakie społeczeństwo taki kraj ch. .. d. .. i kamieni kupa.
 • To lewacka propaganda. Kasa pójdzie na szkolenia z pisania CV czy ze "sposobu zarządzania czasem" i tym podobnych bzdur, żeby zarobiły firemki kolesi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  1
  TylkoKORWIN(2015-02-18)
 • Znowu skok na kasę ! Kolesi trzeba obdarować umowami na szkolenia które NIC TOTALNIE NIC nie dają bezrobotnym a przynoszą profity właścicielom firm szkolących.
 • Taka polityka państwa jest całkowicie nieefektywne. Najpierw opodatkować pracę i zabrać nam spory procent od wynagrodzenia, doprowadzać ludzi do bezrobocia a potem łaskawie przekazywać w postaci fikcyjnej pomocy bezrobotnym. Ostatecznie skończy się jak zawsze - pracy nie będzie a zarobią firmy organizujące szkolenia. O absurdach Państwa zapraszam na FB - Wkurzony elblążanin
 • To dlaczego głosujecie na PO i ludzi popieranych przez tą frakcję ?!?!
 • informacje podawane w prasie o pracy pośredniaka są, jak za Komuny, tylko ci wierzą w te bzdury co nie muszą korzystać z fatalnie pracującej instytucji
 • ponad 12.000 osób jest zarejestrowanych z Elbląga i okolic a 3 razy tyle nie korzysta z PUP a ta łajza śmie łgać że ludzie przychodzą głównie po ubezpieczenie i świadczenia. To ja się pytam gdzie mają mieć te ubezpieczenie i świadczenia jak pracy nie ma ? Żadna to łaska. A po drugie co to za obciążenie świadczenia zdrowotnego skoro bezrobotny nie bierze L4,u lekarza pojawia się tylko w ostateczności bo i tak na leki nie ma a opieka zdrowotna należy sę każdemu jak psu zupa co zapisane jest w KONSTYTUCJI RP ! ! !.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  0
  Pan.na.Żuławach(2015-02-18)
Reklama