UWAGA!

Teraz ja - Modrzewie woła o pomoc

 Elbląg, Modrzewie woła o pomoc

W artykule „Experimentarium – niewykorzystany produkt turystyczny” zwróciłem uwagę na niedostateczne wykorzystanie do celów turystycznych elbląskiej pracowni eksperymentu. Niestety, jak wszyscy dobrze wiemy, promocja naszego miasta kuleje, jest prowadzona ad hoc, bez żadnej przemyślanej strategii. Władze miasta chyba zapomniały, że promocja to nie tylko rozdawanie broszur informacyjnych czy wyjazdy na targi, to również dbanie o swoich mieszkańców, którzy niejednokrotnie promują nasze miasto lepiej niż tysiące ulotek.

Wiele razy słyszałem od znajomych, że Elbląg ma spory potencjał, który, niestety, nie jest w pełni wykorzystany. W tym miejscu chciałbym zwrócić szczególną uwagę na parki miejskie mogące stać się wspaniałą wizytówką Elbląga. Tereny zielone powinny stanowić miejsce wypoczynku oraz spędzania wolnego czasu przez elblążan. Odpowiednio zadbane mogą stanowić również doskonały produkt turystyczny.
       Ponieważ mieszkam przy Parku Modrzewie i jestem jego stałym gościem, bardzo ubolewam nad tym, że nikt z władz miasta nie widzi tkwiącego potencjału tego terenu. Park – po odpowiedniej rewitalizacji – mógłby stać się rewelacyjnym miejscem odpoczynku nie tylko dla mieszkańców Zawady, ale także całego miasta Elbląga. Przypomnijmy, że na jego obszarze przed wojną znajdowała się przepiękna willa Carla Ziese, szklana oranżeria, domek bramny oraz wieża widokowa. Ogromna szkoda, że do dziś zachowały się tylko dwa ostatnie zabytki.
      
       Wieża widokowa sercem parku
      
Niestety, nie dane mi było wejść na wieżę, która od wielu lat jest zamknięta i z roku na rok jest coraz bardziej zakrywana przez okoliczne drzewa. Dlaczego nikt nie pomyślał nad odrestaurowaniem tego zabytku, z którego może rozpościerać się rewelacyjny widok na Zalew Wiślany. Jeśli będzie mi dane, będę domagał się wyremontowania wieży widokowej i udostępnienia jej dla zwiedzających.
      
       Wybetonowany suchy staw
      
Wiele osób odwiedzających Park Modrzewie często zastanawia się, jakie przeznaczenie ma wybetonowana niecka znajdująca w parku. Miejsce to idealnie nadaje się na mały stawik, wokół którego można zasadzić kolorowe kwiaty i ustawić ławki. Pytanie nasuwa się samo – dlaczego nikt z administratorów Parku do tej pory tym się nie zainteresował?
       Kolejne pytania: Dlaczego w parku ławki znajdują się tylko wzdłuż głównej alejki? Dlaczego jest tak mała ilość koszy na śmieci? Dlaczego nikt nie dba o wewnętrzne alejki? Dlaczego nie sadzi się kolorowych kwiatów?
      

 


       Modrzewie – parkiem niewykorzystanych możliwości
      
Niestety, nie można się z tym twierdzeniem nie zgodzić. Świadczyć może o tym również widok niezagospodarowanego placu w centrum parku, po którym ciągle biegają czworonogi.
       Zastanawia mnie, czy nie można by w inny sposób zagospodarować tego terenu. Zachęcam wszystkich do podawania w komentarzach swoich propozycji na ożywienie tego wspaniałego parku.
       Na zakończenie moich rozważań mogę zadeklarować, że dołożę wszelkich starań, aby Park Modrzewie doczekał się szybkiej rewitalizacji.
      
      
      

Autor Teraz Ja Liczba publikacji: 7
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
5.0 12 46

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Kolejny przykład braku ochoty obecnego Prezydenta w inwestowanie w rzeczy dla Nas, mieszkańców. Lepiej zakopać kolejne miliony w ziemi i patrzeć czy już jadą inwestorzy. Jakoś nie jadą. A My mieszkańcy nie mamy miejsc do spędzania wolnego czasu.
 • Brawo! Elbląskie parki, to skanseny PRL-u. Kolejnym przykładem jest park Planty, który jeszcze w latach 50-tych miał wygląd wielkomiejskiego parku-ogrodu, a dziś jest przeraźliwie nijaki. A przecież wystarczy odwiedzić inne miasta w Polsce, by zobaczyć, jak można pięknie zagospodarować i później dbać o parki. A park Kajki? - jakże pięknie wygląda na przedwojennych pocztówkach. Pamiętajmy o ogrodach. .. .
 • faktycznie park jest zaniedbany a szkoda bo dla mieszkańców Zawady mógłby pełnić fajnie miejsce do odpoczynku, po prostu żal
 • Pomysł świetny, popieram, ale jest małe ale. Nauczmy ludzi wychodzących na spacer z psami sprzątnąć po swoich pupilach, nie jest przyjemnie chodzić wśród kup, zwłaszcza z małymi dziećmi. Ważny jest każdy pomysł pokazujący nasze miasto w lepszym świetle, władze tego nie dostrzegają a co gorsze nie słuchają mieszkańców. Mamy wiele pięknych miejsc, np. Dolinka, która niestety też nie wygląda najpiękniej. Turyści napędzają gospodarkę wielu krajów a u nas (w Elblągu) turysta tak naprawdę nie ma co oglądać, no może tylko starówkę.
 • Poubolewać nad stanem parków możemy, pieniądze na te cele oczywiście i tak się nie znajdą. Do tego obecny stan zawdzięczamy także mieszkańcom którzy zostawiają po sobie, co tu się okłamywać, SYF. Podobnie jest w innych miejscach publicznych. Bażantarnia która jest największym parkiem oraz "smoki" które są częścią Elbląga wołają o pomstę do nieba.
 • Owszem park jest bardzo zaniedbany i co tu kłamać jest obsrany przez psy i koty. Właściciele psów traktują wszelkie parki i tereny trawiaste jako kibelki dla psów. A wracając do tematu parku, owszem park potrzebuje zainwestowania np alejki z ławkami, krzewy i kwiaty oraz plac zabaw dla dzieci taki z prawdziwego zdarzenia. Teren wokoło betonowej niecki faktycznie potrzebuje projektu z tzw głową np latarnie wokoło lustra wody, 3 > 4 ławki i by miał szanse na uatrakcyjnienie wieczornych spacerów. Ale przede wszystkim Park by potrzebował po zagospodarowaniu jednego ważnego elementu Patrole Policyjne oraz monitoring
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Wk...ny(2010-09-08)
 • CD Niestety nasi milusińscy czyli bandycka część smarkaczy oraz młodziaki i starsi nie potrafią zadbać o nie swoje i traktują parki jako teren do łamania ławek, opilstwa i napadów, pomijając częste zaczepki i wyzwiska. Takie tereny jak parki powinny mieć całodobową kontrole przez organa nadzoru. Wtedy to będzie Wizytówka Elbląga.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Wk...ny(2010-09-08)
 • Szanowna Redakcjo, a jak to sie ma do Regulaminu? dziennikelblaski.wm.pl
 • a propos Parku Kajki : poniewaz nie mam dzieci w wieku przedszkolnym dopiero kilka dni temu podziawiając udany plac zabaw dla dzieci zainstalowany w tymże parku z zainteresowaniem zobaczyłam, że plac wuposażony jest także w taką niby "mini siłownię". Myślę, że stworzenie możliwości skorzystania przez dorosłych przyprowadzających maluchy na plac zabaw z takiej rekreacji zostanie przyjęte z entuzjazmem. Mnie się bardzo podobało; wyrazy szacunku dla pomysłodawcy. Park Modrzewia tez czeka na swoją szansę, może się doczekamy wraz z nim. .. . Wyrażam tylko nadzieję, że miejscowi wandale korzystający z ławeczek do terenowania siły pięści nie zniszczą lub nie wyrwą " z korzeniami" tego sprzętu miast zgodnie z przeznaczeniem go użytkować.
 • Inicjatywa jak najbardziej szczytna, sam kiedyś lobbowałem podobny pomysł. Jak zwykle jest jakieś ale: 1.Park jest obszarem nieprzebadanym archeologicznie i nikt nie pozwoli na nadmierną ingerencję w kształt parku (jest to możliwe po przebadaniu, ale to też kosztuje). 2.Nie można zapomnieć, że na terenie parku znajdują się pomniki przyrody. 3.I najważniejsze S. M. Zakrzewo, Pani Prezes i jej pracownicy mają po prostu mieszkańców w du. .. , a takie pomysły należy lobbować w UM. Akty wandalizmu w tym parku pozostawiam bez komentarza. Życzę powodzenia. Mam nadzieję, że uda się Panu. Pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Mieszkaniec 83(2010-09-08)
 • zgadzam się z przedmówcami i sądzę również, że jeśli powstały by jakiekolwiek skalniaki z kwiatami, otwarta zostałaby wieża to szybko zostałoby to zniszczone przez okoliczny element, którego na zawadzie nie brakuje:/przykre, ale prawdziwe. wieża teraz służy owemu elementowi do sprejowania, ćpania i picia. .. eh
 • Park należy do Miasta. I to właśnie od miasta zależy co się w tym parku dzieje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  mieszkaniec zawady(2010-09-08)
Reklama