UWAGA!

MPO i PDiM do kosza, powstanie super ZUO

 Elbląg, Nowa spółka ma powstać na bazie Zakładu Utylizacji Odpadów
Nowa spółka ma powstać na bazie Zakładu Utylizacji Odpadów (fot. MS, archiwum portEl.pl)

Władze Elbląga chcą powołać do życia nową spółkę, która zajmie się utrzymaniem porządku i czystości w mieście. Powstanie na bazie Zakładu Utylizacji Odpadów. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania i Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów mają przestać istnieć. Projekty uchwał w tej sprawie mają być głosowane na najbliższej sesji Rady Miejskiej 30 marca.

Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej – tak ma nazywać się nowa spółka, którą samorząd chce utworzyć na bazie Zakładu Utylizacji Odpadów. Celem jej działalności będzie utrzymywanie czystości i porządku w mieście. Miasto wniesie do nowej spółki udziały w wysokości prawie 2,4 miliona złotych, będzie to aport w postaci dwóch działek na Modrzewinie, na których ma powstać baza techniczna nowej spółki.
       - „Przy dalszym realizowaniu zadań gminy w zakresie odbioru odpadów, utrzymania dróg i chodników, remontów cząstkowych ulic na dotychczasowych zasadach rynkowych miejskie spółki MPO Spółka z o.o. i PDiM Spółka z o.o. nie mają szans na skuteczne konkurowanie na rynku, wygrywanie przetargów i dalsze funkcjonowanie. Należy liczyć się z upadłością tych spółek, a tym samym z utratą miejsc pracy dla zatrudnionych w nich pracowników. Alternatywą dla takiego rozwoju sytuacji jest utworzenie przez Gminę Miasto Elbląg z Zakładem Utylizacji Odpadów Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Elblągu nowej spółki działającej pod firmą Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały, który trafi na najbliższą sesję Rady Miejskiej 30 marca.
       To oznacza, że spółki MPO i PDiM zostaną rozwiązane, a ich zadania i pracowników przejmie Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Władze miasta liczą na to, że dzięki takiemu posunięciu nowa spółka będzie mogła świadczyć miastu część usług „z wolnej ręki”, bez organizowania przetargów, na co pozwalają przepisy znowelizowanej 1 stycznia 2017 roku ustawy Prawo zamówień publicznych.
       - W obecnym brzmieniu pozwalają one na udzielenie przez gminy zamówienia bez przetargu, z zastosowaniem trybu „z wolnej ręki”, własnej spółce przy spełnieniu następujących warunków: sprawowanie przez gminę kontroli nad tą spółką, ponad 90 procent działalności spółki dotyczy wykonywania zadań powierzonych przez gminę lub osobę prawną kontrolowaną przez gminę (w przypadku spółek istniejących należy uwzględnić średni przychód z okresu trzech lat poprzedzających udzielenie zamówienia), w spółce nie ma bezpośredniego udziału kapitału prywatnego. Zarówno PDiM, MPO jak również Zakład Utylizacji Odpadów nie spełniają drugiego z ww. warunków. Zatem nie ma możliwości powierzenia im realizacji zadań w trybie „z wolnej ręki” przez Gminę, ani w przypadku każdej z nich z osobna, ani też w przypadku dokonania połączenia spółek. Spełnienie tego kryterium możliwe jest natomiast przez nowo utworzoną spółkę” - czytamy w projekcie uchwały.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama