UWAGA!

Na Nowodworskiej stanie kolejny blok

 
Elbląg, Na zdj. Jerzy Adamczuk, prezes ETBS
Na zdj. Jerzy Adamczuk, prezes ETBS (fot. dk)

Dziś (13 lutego) w siedzibie Elbląskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego odbyło się spotkanie podsumowujące dotychczasowe działania spółki. W planach jest budowa nowego budynku mieszkalnego na rogu ulic Nowodworskiej i Grochowskiej. Budynek ma udostępnić mieszkania dla 16 rodzin.

Rok 2012 ETBS zamknął zyskiem 178.766,27 zł brutto tj. 136.294,27 zł netto. Z biegiem lat do spółki wpłynęło ponad 700 podań o przydział na mieszkanie. ETBS dysponuje działką w wielkości 1,2 ha na Modrzewinie oraz 7-arową przy ulicy Nowodworskiej. Właśnie tam w przyszłości ma powstać nowy budynek mieszkalny.
       - Na dzień dzisiejszy mamy 760 wniosków o przydział na mieszkania ETBS-u – mówi prezes ETBS, Jerzy Adamczuk. - Są to jednak wnioski, które wpłynęły w przeciągu 8-9 lat. Będą one rozpatrywane z chwilą podjęcia nowej inwestycji. ETBS jest bowiem w trakcie załatwiania spraw dotyczących pobudowania 16-rodzinnego budynku na rogu ulic Nowodworskiej i Grochowskiej. Jesteśmy tam właścicielami 7-arowej działki i czynimy starania, żeby ten budynek wybudować – dodaje. - Wszystko w myśl programu rządowego, który ma na celu zwiększenie ilości mieszkań socjalnych. Jeżeli my, jako ETBS, będziemy budowali mieszkania socjalne, to jesteśmy w stanie uzyskać 40 proc. bezzwrotnego finansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego. Na dzień dzisiejszy należy złożyć wniosek do marca i września. Być może wtedy ETBS wnosząc środki własne i uzyskując to bezzwrotne finansowanie, nie musiałby zaciągać kredytu. Przy takim założeniu czynsz będzie mógł być pomniejszony o ratę kredytu, a co za tym idzie prawie o połowę niższy. Nie chcemy, żeby ETBS się zapożyczał i wchodził w długi, a mając taką furtkę, warto z niej skorzystać.
       Na dzień dzisiejszy ETBS-owska stawka czynszu opiewa na kwotę 8,03 zł. Z tej kwoty 4,38 zł składa się na kredyt zaciągnięty przez spółkę. Pozostała część składa się na faktyczny czynsz. Wszyscy mieszkańcy budynków ETBS mają taką samą stawkę. Na dzień dzisiejszy z kwoty 8,03 zł na fundusz remontowy idzie 0,88 gr, amortyzację 0,24 gr, podatek od nieruchomości 12 gr, na koszty eksploatacji 1,17 zł, na koszty zarządu 1, 24 zł (w tym podatek dochodowy 16 gr). Według udostępnionych danych dotychczasowe kredyty zaciągnięte przez ETBS na budynki znajdujące się przy ulicy Nowodworskiej mają zostać spłacone w 2024 roku. Najszybciej, bo w 2020 roku, zostanie spłacony kredyt przy ulicy Żyrardowskiej 65. Po jego spłaceniu czynsz będzie pomniejszony o kwotę, która składała się na ratę kredytu.
       Podczas spotkania poruszono także kwestię wykupienia ETBS-owskich mieszkań na własność.
       - Do chwili obecnej nie zostało wykupione żadne mieszkanie ze względu na znaczny koszt operacji – mówi prezes ETBS. - Na dzień dzisiejszy lokator, który chciałby wykupić lokal, musiałby spłacić cały kredyt. Przykładowo 50- metrowe mieszkanie kosztowałoby go w tej chwili ok. 200 tys. zł.
       Koszt 1 m kwadratowego mieszkania budowanego przez ETBS mieści się w granicach 3 500 zł. Budując mieszkania socjalnie, będzie można przenosić do nich rodziny mieszkające w gorszych warunkach, a chcących poprawić swój standard życia lub osoby mieszkające w lokalach przeznaczonych do rozbiórki. Pozostawione mieszkania, a nadające się jeszcze do użytku, musiałyby być dostosowanie do mieszkań socjalnych.
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • A ZBK przez ostatnie 30 lat nic nie wybudował. Ani jednego bloku z mieszkaniami komunalnymi. Tylko burza kolejne kamienice.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Wredny(2013-02-13)
 • Proponuję żeby Portel napisał o zbliżającym się referendum, bo z tego co czytam w KAŻDYM innym medium sprawa jest już raczej jasna. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Seller(2013-02-13)
 • poprtel to jedna wielka cenzura i pachołki UM. Wiele razy kasują niewygodne posty n. t. obecnej władzy a do druku od strony polityczno-administracyjnej dają tylko to na co zgodzi się UM. Teraz jednak przyparci do muru muszą zaakceptować warunki demokracji i pisać o niewygodnym referwndum wbrew władzom z ratusza. Mam nadzieje że nowe władze odpowiednio podsumują jednokierunkowy i zaślepiony portel.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kpt.rezerwy(2013-02-13)
 • ZBK nie buduje tylko administruje. Buduje Miasto i w ciągu 30 lat wybudowało ponad 100 budynków. Jak coś się pisze to trzeba mieć chociaż 5 % wiedzy na dany temat. Twój komentarz to kompromitacja.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  elbong(2013-02-13)
 • mają mniejszy czynsz niz ja we własnościowym mieszkaniu!!
 • mi stoi jak widze lydki kolezanki z pracy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  marysia ddd(2013-02-13)
 • To tylko czynsz, a do tego wody opadowe, śmieci, domofon, antena, itp. ; woda w ryczałcie, która potem jest rozliczana, c. o. i tak sobie płacę 850 zł do ETBS za 49 m kwadratowych. Jak zapytałam o wykup, to kwota do zapłaty to: spłata kredytu plus cena mieszkania wolnorynkowego. Tak wówczas usłyszałam. To kto kupi mieszkanie 49-metrowe za niemal 400 tysięcy?
 • Budowa 1 budynku to taki rarytas??? W stosunku do liczby osób oczekujących na te mieszkania to jeden budynek to śmiech na sali. Byłam kilka lat temu na liście i. .. Czekałam, czekałam, długi czas oczekiwania potem okazało się, że opłaty, kaucje jakieś to kwota na tyle duża, że nie byłam w stanie podołać finansowo. Moja rada dla wszystkich oczekujących - jeśli macie Państwo wystarczające zarobki (bo w sumie to nie jest interes dla najuboższych-wbrew pozorom) a co za tym idzie zdolność kredytową - to radzę WZIĄĆ KREDYT I KUPIĆ MIESZKANIE W Ł A S N E !!!!! Jeśli macie płacić czynsz (też nie taki mały) to lepiej opłacać go we własnym mieszkaniu, z którego nikt Was nie wyrzuci, które można dowolnie urządzać i o nie dbać. Ja podjęłam tę decyzję wzięłam kredyt i kupiłam swoje M i to była najlepsza decyzja. Polecam
 • "Na dzień dzisiejszy lokator, który chciałby wykupić lokal, musiałby spłacić cały kredyt. Przykładowo 50- metrowe mieszkanie kosztowałoby go w tej chwili ok. 200 tys. zł. " 200 tysięcy za mieszkanie w beznadziejnej dzielnicy jaką jest ul. Nowodworska????? To jakiś żart. Lepiej wziąć kredyt i samemu kupić mieszkanie, w dzielnicy, którą się samemu wybierze, za mniejsze pieniądze
 • Koszty zarządu takie wysokie????? Dlaczego?????
 • panie Adamczuk gronowe elbląskie pozdrawia ale panu w tym fotelu do twarzy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  piesia1972(2013-02-14)
 • Kolejny prezes nikomu niepotrzebnej spółki. Pewnie powołany w imię walki z bezrobociem wśród przyjaciół królika.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  szarak(2013-02-14)
Reklama