UWAGA!

Na tunel jeszcze poczekamy...

 Elbląg, Na tunel jeszcze poczekamy...
(fot. Michał Skroboszewski)

PKP PLK będzie razem z samorządami budować 26 bezpiecznych przejść i przejazdów przez torowiska w 23 lokalizacjach w kraju. Spółka ogłosiła właśnie przetarg na studium wykonalności tych prac. Na liście inwestycji nie ma Elbląga, mimo że wcześniej władze miasta obiecywały budowę przejścia podziemnego dla pieszych i rowerzystów w ciągu ul. Lotniczej.

- Bardzo bym prosił o zadanie pytań prezydentowi Elbląga i publikację artykułu dotyczącego wycofania się miasta Elbląg z realizacji tunelu i współpracy z PKP Polskie Linie Kolejowe. Taka okazja do budowy nigdy się już nie zdarzy. Były plany i obietnice składane mieszkańcom. Piesi i rowerzyści wciąż czekają przed szlabanami – napisał do nas jeden z Czytelników, powołując się na artykuł z branżowego portalu rynekinfrastruktury.pl

Czytamy w nim m.in., że „PKP PLK współfinansować będzie koszty obiektu inżynieryjnego w ramach środków unijnych z POIiŚ (Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko – red.), a samorządy muszą pokryć pozostałe koszty powyżej wartości na poziomie określonym w zawieranych pomiędzy stronami umowach. W trzecim etapie projektu wskazano 26 obiektów w 23 lokalizacjach”.

- W trakcie podpisywania umów z samorządami ze współpracy wycofało się 15 z nich - w ich miejsce wprowadzono 4 obiekty z listy rezerwowej. Dodatkowo na etapie postępowań przetargowych wycofały się kolejne 2 samorządy (Elbląg i Łowicz) – informuje rynekinfrastruktury.pl

Przypomnijmy, że władze miasta planowały budowę przejścia podziemnego pod torami w ciągu ul. Lotniczej razem z budową wiaduktu. Wiadukt powstał, na przejście zabrakło pieniędzy w budżecie. Na mocy porozumienia między samorządem a PKP PLK ta inwestycja miała jednak powstać, odbyły się nawet w tej sprawie dwa przetargi na wyłonienie wykonawcy.

- Po przeprowadzeniu dwóch przetargów na wykonanie robót budowlanych (w obu oferowana kwota wyniosła ponad 13 mln zł), podjęto rozmowy z PKP w sprawie zwiększenia dofinansowania. W związku z brakiem możliwości zwiększenia przez PKP dofinansowania oraz z uwagi na niewystarczającą wielkość środków własnych Miasta uzgodniono z PKP PLK, że temat budowy przejścia podziemnego podjęty zostanie w termie późniejszym, w przypadku możliwości pozyskania środków zewnętrznych zarówno przez PKP jak i przez Miasto – informuje w odpowiedzi na pytania Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga. - Aktualnie przejazd został formalnie przekwalifikowany na przejście kat. E. Funkcjonują rogatki, co zapewnia bezpieczeństwo, brak jest też jakichkolwiek zgłoszeń mieszkańców lub PKP związanych z funkcjonowaniem przejścia lub innymi problemami komunikacyjnymi czy bezpieczeństwa w tym obszarze.

Wychodzi więc na to, że budowa tunelu pod torami została odłożona w czasie. Na jak długo? Tego na razie nie wiadomo.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama