UWAGA!

Najwyższy czas na konkrety

Elbląg, Kanały polderowe na Żuławach wymagają modernizacji
Kanały polderowe na Żuławach wymagają modernizacji

W Olsztynie trwa dwudniowe spotkanie pracowników Urzędów Marszałkowskich dotyczące „Programu rozwoju obszarów wiejskich 2007 – 2013”. Tymczasem w Żuławskim Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu oczekuje się na konkretne uruchomienie działań związanych z tym programem, bo dokumentacja jest już od dawna gotowa.

O konieczności systematycznego inwestowania w zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego Żuław Elbląskich nikt nie wątpi. Szczupłość środków inwestycyjnych na te cele powoduje, że do zakresu zadań wprowadza się świadome ograniczenia. Czy będzie szansa na przyspieszenie?
     Odpowiedzialne za to służby w ŻZMiUW są już gotowe. Przeprowadzono niezbędne uzgodnienia, przygotowano dokumentacje. Trwa oczekiwanie na „zielone światło” do realizacji konkretnych inwestycji. Program rozwoju obszarów wiejskich ujmuje zadania związane z poprawianiem infrastruktury mającej wpływ na rozwijanie i dostosowanie rolnictwa i leśnictwa. W przypadku Żuław, szansy upatruje się w zadaniach ujętych w schemacie – gospodarowanie zasobami wodnymi. Przewidywane wsparcie z programu na te zadania dla Warmii i Mazur to 39.749 tys. EURO. Przy założeniu równomiernego podziału tych środków na dwa zarządy w Olsztynie i Elblągu, elbląski mógłby wykonać zadania inwestycyjne o łącznej wartości 67 mln złotych. Przewiduje się między innymi regulację 18,9 km cieków wodnych, przebudowy sześciu stacji pomp, wałów przeciwpowodziowych o długości 37 km, remonty dwóch budowli hydrotechnicznych i szczegółowe melioracje na obszarze 373 hektarów. Wymienione zadania będą wykonane ze środków pochodzących z programu rozwoju obszarów wiejskich i przygotowywanego równolegle programu infrastruktura i środowisko. Na razie wszystko jest na papierze, oczekiwanie na realizację niestety się wydłuża, bo nadal brak przepisów wykonawczych, które powinno opracować i wydać w formie obowiązującej dla wszystkich zainteresowanych podmiotów Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
M
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama