UWAGA!

Nie żyje twórca potęgi Halexu

Elbląg, Roman Niemyjski miał 55 lat
Roman Niemyjski miał 55 lat (fot. RB)

W wieku 55 lat zmarł Roman Niemyjski, twórca potęgi Halexu - elbląskiej firmy, która w latach 90. zdominowała import rosyjskiego węgla do Polski. W elbląskim porcie przeładowywano wtedy nawet 700 tysięcy ton węgla rocznie - rekord przeładunku, którego nikt do tej pory nie pobił. W okresie największej świetności Halex zatrudniał 570 osób.

„Roman Niemyjski wychował się w Elblągu, ale biznes zaczął robić na Śląsku, gdy porzucił pracę nadsztygara w kopalni i zajął się handlem węglem. Zaistniał jako sponsor drużyny żużlowej ROW Rybnik. Wkrótce wrócił do Elbląga, a jego firma Janette oferowała „rejsy wodolotem Polesie” – jak reklamowało to Radio-El. Wydzierżawione od Rosjan wodoloty woziły turystów do Kaliningradu po tanią wódkę – wspomina w swoim kalendarzu elbląskim Juliusz Marek, właściciel Telewizji Elbląskiej.
       W 1993 roku Roman Niemyjski zarejestrował spółkę Halex i rozpoczął import rosyjskiego węgla do Polski. W elbląskim porcie przeładowywano nawet 700 tysięcy ton węgla rocznie, rekord przeładunku, którego nikt do tej pory nie pobił. W okresie największej świetności Halex zatrudniał 570 osób.
       Biznesmen działał z rozmachem nie tylko w biznesie, ale także w innych dziedzinach. Zbudował okazałą posiadłość pod Kadynami, w której to miejscowości organizował coroczne imprezy dla mieszkańców Elbląga i okolic, wynajmując nawet pociągi, które dowoziły bezpłatnie gości na miejsce. Sponsorował m.in. elbląski klub bokserski, który zdobył za czasów Halexu mistrzostwo Polski, piłkarzy Stomilu Olsztyn, żużlowców. W 2000 roku Halex ogłosił upadłość, do której przyczyniła się decyzja ówczesnego ministra gospodarki o wprowadzeniu kontyngentu na import węgla z Rosji.
       Roman Niemyjski domagał się od państwa odszkodowania za zniszczenie firmy. Halex miał ponad 300 milionów długów, w tym wobec pracowników, którym w ostatnich miesiącach działalności nie płacił wynagrodzenia. Biznesmen  zapowiadał, że Halex wróci na rynek. Tak się jednak nie stało, a przedsiębiorca skupił się na inwestowaniu na rynkach azjatyckich. W ostatnich latach można go było spotkać na meczach piłkarskich w Elblągu, sponsorował także Barkas Tolkmicko.
       Zmarł po ciężkiej chorobie w elbląskim hospicjum. Msza święta w intencji zmarłego zostanie odprawiona we wtorek o godz. 13 w kościele pw. św. Rodziny w Elblągu. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się ok. godz. 14 w nowej kaplicy cmentarza Dębica.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Cześć jego pamięci
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  120
  7
  jarlib(2014-08-11)
 • Oby więcej takich ludzi jak Pan Roman Niemyjski. Kondolencje dla rodziny
 • zarabial, pomagal itp. itd a PANSTWO go dojechalo nie mozna w tym kraju skrzydel rozwinac bo. .. (uklad zamkniety) i wszystko jasne!!! [*][*][*] POKÓJ JEGO DUSZY [*][*][*]
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  119
  11
  "R"(2014-08-11)
 • Wspaniały człowiek, szkoda tylko, że nasze państwo takich właśnie ludzi niszczy. .. Kondolencje dla rodziny zmarłego :(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  74
  8
  Gosława(2014-08-11)
 • Prawdziwy wizjoner i super pracodawca. Wielki smutek.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  83
  7
  redrum(2014-08-11)
 • Ówczesny minister gospodarki jak i naczelnik US w Olsztynie powinni zgnić w więzieniu za zaniszczenie tak ważnej firmy dla Elbląga. Z resztą takie rzeczy dzieją się do dziś. Mam nadzieję że życie im odpłaci. .. .tym samym
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  118
  9
  oliwasprawiedliwaOBY(2014-08-11)
 • SZACUNEK. Zniszczyła go złodziejska polska biurokracja i krwiożerczy urząd skarbowy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  81
  5
  Jamseszyn(2014-08-11)
 • Wspaniały człowiek, wizjoner a nasze państwo zrobiło mu niezłą jatkę.
 • Super pracodawca był. Kierowca w 1995 roku zarabiał 1000 dolarów gdzie kurs dolara 4zl. Kto mi pokaże firmę teraz gdzie kierowca ma 4tys jeżdżąc po kraju. Orka była ale wiadomo za co.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  88
  5
  drajwer(2014-08-11)
 • Wspanialy pracodawca.Wielka strata
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  61
  4
  worker(2014-08-11)
 • Do Wszystkich decydentów czyli polityków policjantów sędziów prokuratorów urzędników wszystkich urzędów zagorzałych służbistów dlaczego niszczycie ludzi??? Wasze życie też nie będzie trwało wiecznie, mimo mundurów nominacji dystynkcji odznaczeń medali i. t. d. KTOŚ dobrze powiedział dzisiaj. .. .żyjesz. .. jutro gnijesz. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  68
  12
  JózekPolskaB(2014-08-11)
 • a nasi włodarze miasta to nawet butów temu Panu niegodni czyścić
Reklama