UWAGA!

Nowa kotłownia EKO już pracuje

 Elbląg, Budynek nowej kotłowni przy ul. Elektrycznej
Budynek nowej kotłowni przy ul. Elektrycznej (fot. EKO)

Do eksploatacji została oddana nowa kotłownia rezerwowo-szczytowa Energi Kogeneracja - informuje elbląska spółka. Przed EKO jeszcze budowa układu kogeneracyjnego, zasilanego gazem.

Energa Kogeneracja jest spółką córką Energi z Grupy Orlen. Zaopatruje w ciepło 80 procent klientów w Elblągu. Z końcem kwietnia oddała do eksploatacji kotłownię rezerwowo-szczytową, co pozwoli – jak informuje EKO - na zabezpieczenie dostaw ciepła dla mieszkańców Elbląga przy jednoczesnym zmniejszeniu wpływu Elektrociepłowni Elbląg na środowisko i stan powietrza w mieście.

- Nowe kotły cechuje wysoka wydajność i elastyczność. W nowym układzie zastosowano najwyższej jakości materiały izolacyjne, co pozwala osiągnąć najwyższą możliwą efektywność energetyczną procesu produkcji ciepła. W przyszłości urządzenia będą mogły być zasilane nie tylko sieciowym gazem ziemnym, ale także np. biometanem – informuje EKO.

Szacuje się, że kotłownia w ciągu roku może dostarczać do miejskiego systemu ciepłowniczego Elblągu ok. 650 tys. GJ ciepła. System ciepłowniczy będzie nadal zasilany przez podstawowe źródło, czyli blok biomasowy BB20p, który w ciągu roku dostarczy ok. 880 tys. GJ.

- Ostatnim elementem programu inwestycyjnego w Elektrociepłowni Elbląg jest budowa układu trzech silników gazowych o mocy cieplnej 10 MW każdy. Dla tego zadania został już wyłoniony wykonawca projektu budowlanego – firma ENERGOPOMIAR Gliwice. Opracowano także analizę techniczno-ekonomiczną w zakresie lokalizacji na terenie EC układu kogeneracyjnego. Planowane rozpoczęcie eksploatacji kogeneracyjnego układu silników gazowych przewidziane jest na koniec 2025 roku – informuje EKO. - W związku z tym z końcem 2025 roku produkcja energii elektrycznej oraz ciepła w elbląskim zakładzie Energi Kogeneracji – który zapewnia ok. 80% zapotrzebowania na ciepło miejskim systemie ciepłowniczym – odbywać się będzie przy wykorzystaniu niskoemisyjnego miksu paliwowego, na który składać się będą wyłącznie gaz ziemny oraz biomasa.

EKO jeszcze w 2020 roku wyłączyła z użytku dwa kotły węglowe, a trzeci po redukcji mocy cieplnej może pozostać w rezerwie do końca 2024 roku.

oprac. red. na podst. informacji Energi Kogeneracja

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama