UWAGA!

Nowe atrakcje: fontanna i taras widokowy

 Elbląg, Przed katedrą stanie fontanna, a z wieży kościoła będzie można podziwiać panoramę miasta
Przed katedrą stanie fontanna, a z wieży kościoła będzie można podziwiać panoramę miasta (fot. WS)

Przy Katedrze św. Mikołaja powstanie plac, którego główną atrakcją będzie fontanna. Atrakcją ma być również udostępniona turystom wieża kościoła, z której będzie można podziwiać panoramę miasta. Już za rok.

Poprzednie plany (jeszcze z roku 2006) zakładały powstanie przy katedrze - w obrębie ulic: Mostowa – Wodna – Rybacka - ogródka archeologicznego. Miał to być rodzaj muzeum na wolnym powietrzu, w którym można byłoby obejrzeć efekty pracy archeologów, a także materiały poglądowe na temat wykopalisk na elbląskim Starym Mieście.
       Zmieniła się władza, zmieniła się i koncepcja zagospodarowania terenu między katedrą a rzeką Elbląg. Miał być ogródek, będzie fontanna - zapowiadał elbląski magistrat w roku 2011. Jednak nic w temacie robót budowlanych nie drgnęło przez kolejne dwa lata. Teraz wydaje się, że pozyskanie środków unijnych popchnie inwestycję do przodu.
       - Powstanie tam plac z fontanną, który, dodatkowo, dla mieszkańców ma być miejscem rekreacji i wypoczynku – informuje Anna Kleina z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. - Projekt nie zakłada, jakie dokładnie urządzenia tam będą się znajdowały. Wśród propozycji jest m.in. tablica interaktywna. W planach jest bowiem ogłoszenie konkursu, np. dla młodych projektantów, na zagospodarowanie placu. Decyzja w tej sprawie jednak nie została na razie podjęta – kontynuuje Anna Kleina. - Szczegóły będą uzgadniane na każdym etapie z konserwatorem zabytków.
       Stare Miasto zyska również nowy punkt widokowy. Mieszkańcy oraz turyści będą mogli podziwiać panoramę Elbląga z wieży katedralnej, która zostanie poddana renowacji pod czujnym okiem konserwatora zabytków.
       Cała inwestycja będzie realizowana w ramach projektu „Rewitalizacja placu katedralnego oraz wieży Katedry Św. Mikołaja w Elblągu”. Wkład finansowy Miasta i katedry to 1 mln 600 tys. zł, ponad 3 mln 700 tys. zł pochodzi ze środków unijnych.
       Planowany termin zakończenia prac w ramach projektu - czerwiec 2014.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Dlaczego przepadla koncepcja ogrodka archeologicznego. E-g jest jednym z nielicznych miejsc w Europie gdzie mozna pokazac przeszlosc nowym pokoleniom. Wiele panstw chcialoby miec taka atrakcje i sprzedawac to turystom. Znow zwyciezyla opcja laweczka/fontanna a ze blisko Kosciola to i pewna wygoda dla wiernych. Dlaczego nie na bulwarze pare krokow od tego placu? Mam cicha nadzieje ze archeolodzy podczas "rewitalizacji" znajda cos co zatrzyma ta inwestycje.
 • Czary mary-nie do wiary! Gdzie fontanna na dworcu ? Tam jest wszystko, tylko podłączyć!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  real-ny(2013-06-14)
 • Efekty pracy archeologów podziwiać możemy przy okazji każdego wykopu w mieście, więc to akurat miejsce warto ożywić w inny sposób.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Machupichcę(2013-06-14)
 • rewitalizacja starówki. fontanna pod kościołem jako miejsce rekreacji i wypoczynku mieszkańców. a co z tą na placu Dworcowym - baranki ?
 • urzędnicy a gdzie obiecana fontanna na dworcu!? Proszę o odpowiedz na łamach portelu w komentarzach!!!!!?????
 • Po co fontanna na dworcu i przed katedrą. Dlaczego, pytam się nie po raz pierwszy, nie odtworzy się starej fontanny przy starym rynku? Popatrzcie wreszcie władze cywilne i kościelne oraz ci którzy to komentują na przedwojenne zdjęcia. Klimat tej dzielnicy był niepowtrzalny, takie obiekty tworzą ten klimat i stanowią atrakcje, które przyciągają turystów i mieszkańców. Czy nikt z Was nie był na Długiej w Gdańsku. Po co nam tele fontann o miernym wyglądzie. Liczy się jakość, a nie ilość.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Neptunn(2013-06-14)
 • może truso niech tam postawią, a obok budkę z lodami, to przywróci starówce życie. a, i jeszcze bulwar można by poprawić. jak zwykle zresztą
 • a moze tak przywrocic dawny blask fontanny na pl slowianskim????? daje pod rozwage i wypowiedzcie sie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  PASSAT1(2013-06-14)
 • Wowka Myślałem, że coraz mniej rzeczy może mnie zaskoczyć w życiu. No cóż jest jak jest. Choć pojąć nie mogę dlaczego nie zadbamy najpierw o istniejące fontanny? Jak dziecko naiwny myślałem, że uda się odrestaurować fontannę na placu Słowiańskim, na którą mógłby powrócić posąg rycerza założyciela grodu. Pisałem o tym już kilka razy napisałem nawet zadanie do zrealizowania w budżecie obywatelskim. Trudno jest jednak zrozumieć(pomimo mojej sugestii) że za tym powinni głosować mieszkańcy Elbląga we wszystkich okręgach www.portel.pl www.portel.pl www.portel.pl www.portel.pl
 • A może warto byłoby pomyśleć o rekonstrukcji w tym miejscu Dworu Artusa, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z lat 1319-1320,którego fundacja utożsamiana była z wielkim mistrzem krzyżackim Winrichem von Kniprode w roku 1351 i znajdował się przy ul. Rybackiej 9.W latach1578-1581 wzniesiono nową siedzibę bractwa św. Jerzego zwaną Dworem Artusa na narożniku Starego Rynku i ul. Kowalskiej w stylu manieryzmu niderlandzkiego według projektu Hansa Schneidera z Lindau.
 • "Zmieniła się władza, zmieniła się i koncepcja" a plac przed kościołem jak był pusty tak i będzie i kółko się zamyka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Dzikus(2013-06-14)
 • Już miała być fontanna na Placu Dworcowym i co WAŁA jak nie było tak nie ma. KŁAMCY!!!!!
Reklama