UWAGA!

Nowe oblicze centrum miasta

2009-05-13
Aktualizowany 2009-05-14 00:58
Elbląg, To plany, które mają być realizowane od przyszłego tygodnia
To plany, które mają być realizowane od przyszłego tygodnia

Dokładnie za tydzień rozpocznie się przebudowa ulicy Generała Grota Roweckiego. Remont obejmie też ulice: Traugutta, Nitschmanna, Grobla Św. Jerzego, Związku Jaszczurczego, 1 i 3 Maja. Inwestycję wartą 22 miliony złotych przeprowadzi firma Skanska.

W poniedziałek (11 maja) prezydent Henryk Słonina podpisał umowę dotyczącą przebudowy ul. Grota Roweckiego, a już w następną środę (20 maja) rozpoczną się roboty. Ich wykonawcą będzie znana elblążanom firma Skanska. Koszt inwestycji to 22 175 897 zł, z czego nieco ponad 13,3 miliona pochodzi ze środków Unii Europejskiej. Prace mają się zakończyć w listopadzie 2010 roku.
     Jak będzie wyglądać centrum miasta po remoncie? Powstanie nowe rondo, które połączy ulice Nitschmanna, Grobla Św. Jerzego i 3 Maja. Przez Plac Konstytucji przebiegać będzie droga łącząca nowe rondo ze zmodernizowaną ul. Grota Roweckiego, której środkiem mknąć będą tramwaje.
     Przebudowane zostaną skrzyżowania ulic: Grota Roweckiego i Traugutta (z trójwlotowego na czterowlotowe z sygnalizacją świetlną), Traugutta i Kosynierów Gdyńskich oraz Grota Roweckiego i Związku Jaszczurczego.
     U zbiegu ulic 1 i 3 Maja powstanie nowe skrzyżowanie, do którego podłączona zostanie droga przecinająca Plac Konstytucji (łącząca skrzyżowanie Grota Roweckiego i Traugutta z nowym rondem). Powstanie też zjazd z ul. Grota Roweckiego na parking przy budynku sądu.
     W ramach inwestycji planuje się również przebudowę odcinków istniejących ulic: Grota Roweckiego, Traugutta, Kosynierów Gdyńskich, Zw. Jaszczurczego, Nitschmanna i 3 Maja. Drogi te zyskają nową nawierzchnię, a wzdłuż nich położone zostaną nowe chodniki i ścieżki rowerowe. Powstanie oświetlenie.
     W obrębie skrzyżowania ul. Grota Roweckiego i Traugutta postawione zostaną przystanki autobusowe i tramwajowe.
     Przez najbliższe miesiące centrum miasta będzie więc wielkim placem budowy. Jednak, jak uspokaja Krystyna Dziurdź, naczelnik Zarządu Dróg w Urzędzie Miejskim, roboty będą wykonywane stopniowo, tak aby stworzyć mieszkańcom Elbląga jak najmniej problemów. Niewielkie utrudnienia jednak będą.
     - Jeśli chcemy lepiej jeździć, musimy uzbroić się w cierpliwość - apeluje Krystyna Dziurdź.
     Pierwsze prace rozpoczną się na Placu Konstytucji i będą postępować w stronę ul. Traugutta. Naczelnik zapewnia, że w czasie remontu ul. Grota Roweckiego nie będą organizowane objazdy, prace będą prowadzone tak, by jeden pas drogi był zawsze czynny. Nie ma też się co martwić o parking przed sądem - przez te miesiące będzie on dostępny.
     Ruch tramwajów zostanie wstrzymany dopiero w okresie letnim, gdy i tak jest niewielki.
     - Latem tramwaj linii nr 5 nie jeździ w ogóle, bo młodzież z „miasteczka szkolnego” jest na wakacjach - mówiła Krystyna Dziurdź.
     Kolejnym plusem inwestycji będą nowe miejsca parkingowe przy szkole muzycznej. W czerwcu zostanie wyburzony budynek przy ul. Traugutta, a wzdłuż płotu szkoły powstanie parking.
      - Rodzice podwożący swoje dzieci do szkoły wreszcie będą mieli gdzie parkować - zauważa naczelnik.
     Krystyna Dziurdź jest przekonana, że przebudowa ul. Grota Roweckiego wpłynie korzystnie na sąsiednie inwestycje. Po remoncie lepszy będzie dojazd do ul. Grobla Św. Jerzego i znajdujących się tam sklepów i mieszkań, do których dziś dojazd możliwy jest jedynie od strony ul. Bałuckiego. Możliwe, że w ślad za remontem dróg, ruszą prace nad Villą Syrena i zagospodarowaniem placu obok, który od lat straszy przechodniów.
OK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • czy ta inwestycja nie podniesie ceny lub atrakcyjnosci apartmentowca budowanego przez mytycha? bo wyglada na to jakby byla ona ustawiona specjalnie pod niego. ..
 • He he. Ale błyskotliwy komentarz! Będzie pięknie i tyle. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ellbinger(2009-05-13)
 • Nic nie rozumiem z tego obrazka, jak na to patrzeć ?
 • o jezus skad oni maja 22 mln? jacy oni bogaci nice
 • a niech mnie tylko ktos z pracujacych obudzi przed 6.. .
 • mytych pany!
 • obudza obudza, i najglosniejsze prace zawsze robia rano a potem jakos po 12tej siedza cicho. ..
 • Granda, jak zwykle dobro "ogółu" jest priorytetowe. Dobro "jednostek" tam mieszkających nie liczy się! CZY PRZYWILEJ MIESZKANIA W CENTRUM - ZAWSZE MUSI SKUTKOWAĆ HAŁASEM ULICZNYM? Na zachodzie ludzie nie odczuwają mieszkania w centrum, bo jest jakaś inteligentna architektura krajobrazu, a u nas co. .polityka?. Miejsce tego przyszłego ronda było swojego rodzaju enklawą -"ciszy i spokoju". Aż strach żyć z powodu nowej ulicy Grota Roweckiego prowadzącej do tego ronda. Najciekawiej wyglądałoby to miejsce, gdyby miało charakter dawnego "Placu Czerwonego" z okolicznymi budami, tylko na miarę dzisiejszych czasów, z uporządkowanym terenem wokół, z obfitą zielenią i małą ( w stylu lat 50-tych) architekturą. "GRATULACJE" WŁADZO.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  poirytowana(2009-05-14)
 • ". .. niewielkie utrudnienia jednak będą" - Poraża mnie optymizm urzędników. W Polsce wszystko robi się po wariacku. Zamiast najpierw pomyśleć o jakichś dodatkowych obiazdach (np. planowane połączenie Związku Jaszczurczego z Grunwaldzką, czy naprawa nawieżchni na sąsiednich ulicach które będą musiały przejąć część ruchu) to mydli nam się oczy. A wogóle to jakie kożyści przyniesie ta rewolucja? O tym niestety zapomniano napisać. "Mieliśmy" fajne miejsce na imprezy masowe jakim był Plac Konstytucji. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  spypaulo(2009-05-14)
 • parking przed sądem od dawna był za mały - a teraz co z niego zostanie?! Połowe dostaną taksówkarze, drugą połowę urzędnicy, a trzecią połowę klienci. .. .
 • a ja jak zwykle poprawie calosc to 1 polowa to 1/2 a trzy polowy to 1 1/2 czyli poltora wiec nie mowcie o jakis trzecich polowach
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mozgu wam trzeba(2009-05-14)
 • Mam pytanie. Czy te ścieżki rowerowe to znów bedzie pasek czerwonego polbruku na chodniku? W dodatku pewnie nie bedzie oznakowany jak to ma miejsce na większości elbląskich "ścieżek" rowerowych. Proponuję ów czerwony polbruk nazwać "BRUKIEM SŁONINY"
Reklama