UWAGA!

Nowy blok operacyjny powstanie za dwa lata

 
Elbląg, Dziś podpisano umowę na budowę nowego bloku operacyjnego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym
Dziś podpisano umowę na budowę nowego bloku operacyjnego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym (fot. WS)

Nowy blok operacyjny jest nam niezbędny. Będzie to obiekt nowoczesny, który pomieści także Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Centralną Sterylizatornię – mówi Elżbieta Gelert, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. Dziś (19 sierpnia) została podpisana umowa na realizację inwestycji z firmą Mostostal Warszawa S.A.

Nowoczesny, czterokondygnacyjny budynek o powierzchni 11 tys. m kw. zostanie wkomponowany w istniejący obiekt szpitalny, od strony południowej (dotychczas było tu „oczko wodne”, trochę zieleni i ławki, na których odpoczywali pacjenci i odwiedzający). Będzie się w nim mieścił blok operacyjny (8 nowoczesnych sal na I piętrze – powierzchnia ogólna 1360 m kw), Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii i sterylizatornia ( wysoki parter – pow. 1890 m kw.), natomiast niski parter zajmą pomieszczenia techniczne, szatnia itp. – pow. 1077 m kw.). Wszystkie kondygnacje będą przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Obok budynku powstanie ok. 30 nowych miejsc parkingowych.
       Koszt całej inwestycji to ponad 72 mln zł. Wykonawcą prac budowlanych wyłonionym w przetargu jest polsko-hiszpańskie konsorcjum firm Mostostal Warszawa S.A i Acciona Infraestructuras S.A. z Madrytu. Nowy pawilon ma zostać oddany do użytku latem 2013 r. Dziś (19 sierpnia) podpisano umowę.

 


       - Od 10 lat mówimy o tej budowie i cieszymy się, że w końcu się zacznie. Jest nam niezbędna – mówiła dziś Elżbieta Gelert, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. – Liczba operacji rośnie. Jeszcze kilka lat temu przeprowadzaliśmy ich 4 200, a teraz 12,5 tysiąca. Dzień pracy lekarzy wydłuża się do godziny 20, a maksymalnie sale operacyjne powinny być wykorzystywane do godz. 18. Blok nie spełnia wymagań higieniczno-sanitarnych, brakuje sal wybudzeń. Rozbudowa obecnego bloku była niemożliwa, bo wyłączyłoby nas to z pracy i oznaczałoby w praktyce zamknięcie szpitala. Trzeba zatem budować nowy obiekt. Tym bardziej, że swoje potrzeby ma też Intensywna Terapia – kontynuowała dyrektor Gelert. – Ciasnota na OIOM-ie straszna. Aparatura uniemożliwia swobodne przechodzenie personelu. Sale za małe. Zgodnie ze standardami, na jedno łóżko powinno przypadać 20 m kw. U nas jest średnio 7-8 m kw. - wskazuje dyrektor Gelert.
       W związku z rozbudową Elżbieta Gelert zapowiedziała również zwiększenie zatrudnienia na bloku operacyjnym, Oddziale Intensywnej Terapii i Opieki Medycznej oraz w sterylizatorni.
       Projekt „Budowa nowego Bloku Operacyjnego wraz z Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Centralną Sterylizatornią przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu” dofinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.
       - Samorząd województwa przeznaczył 210 mln złotych (z czego 50 mln zł to środki własne szpitali) na modernizacje i rozbudowę szpitali – mówił Witold Wróblewski, członek Zarządu województwa warmińsko-mazurskiego. – Cieszę się, że kłopoty z elbląskim przetargiem zostały pokonane i rozpocznie się budowa.
       Z inwestycji zadowolony jest także prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk: - To trudny projekt finansowo, prawnie i technicznie. Jednak wszyscy mieszkańcy bardzo mocno oczekują na jego zamknięcie.
       Oczekiwaniom sprostać musi wykonawca, który liczy się z kolejnymi trudnościami.
       - Czas na realizację tego projektu jest bardzo krótki, szczególnie krótki może się okazać, jeśli zima będzie ciężka – przyznał Eugeniusz Moczydłowski, dyrektor Regionu Północ firmy Mostostal Warszawa S.A. – Czas na więcej słów będzie, gdy przyjdzie moment otwarcia nowego pawilonu.
       Mostostal Warszawa realizuje w tej chwili budowę 10 szpitali w Polsce.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • kasy FISKALNE dla LEKARZY i PRAWNIKÓW to towarzystwo pławi się w luksusie a ludzie CIERPIĄ !
 • mostostal warszawa chwyta zbyt wiele srok za ogon ciekawe czy zdąży wybudować do końca 2012 blok biomasowy w energa kogeneracja?
 • to pracuj facet po 400godz w miesiacu i bedziesz mial
 • szkoda kasy na ten blok. .. .. po co leczyć tych debili co nas potem po kryjomu w necie opluwają
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  najbogatszylekarzwmieście;P(2011-08-19)
 • Jak jakoś ma być taka jak ratusz na starówce to dziękuję.
 • Za dwa lata bezrobocie 40% w Elblągu
 • A czy lekarz pracujący 400 godzin miesięcznie jest sprawny w pracy w 100 % ??? Bo kierowca samochodu, tira nie. Mamy wszyscy taką samą koncentrację, a to że jesteś lekarzem nie czyni Ciebie lepszym i również mądrzejszym. Jest wiele dziedzin życia i pracy. Teraz Lekarz ma swoje 5 minut, a za 10 lat ??? Nie będę za nich spłacał kredytów za ich nowe domy.
 • To trzeba było iść na medycynę albo prawo - odpękać staże, szkolenia, wejść na aplikacje i w końcu zarabiać. Nawet nie wiecie ile lekarz czy prawnik muszą włożyć wysiłku, aby potem czerpać korzyści z edukacji. Blok operacyjny - kapitalna sprawa, nasz szpital wchodzi na wyższy poziom. Gratulacje dla pani dyrektor i całej załogi wojewódzkiego!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pacjent(2011-08-20)
 • bagienko i to towarzystwo lekarsko prawnicze oraz tre. pow. skie
 • LUDZIE jaki mostostal?Relikt danego ustroju. Banda cwaniaków którzy nabiorą na kolejną robotę kupę maluczkich podwykonawców po to aby po raz kolejny ich wydymać. Każdy który ma szacunek do siebie nie powinien pracować u takiego krwiopijcy który traktuje podwykonawców jak chłopów pańszczyżnianych.
 • Już jedną robotę w podobnym okresie wykonali i spieprzyli. Termin też podoby. Teraz też zima idzie. Beton trzeba będzie lać. Prace murarskie i tynkarskie także wykonywać. Zapewne tym samym systemem co na sławetnym Ratuszu. Powodzenia życzę. Będziemy podglądać co też tam będą rzeźbić w te mrozy i po nocach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Saruman(2011-08-20)
 • Do pierwszego wpisu:kasy fiskalne przede wszystkim dla pasożytów z kk.
Reklama