UWAGA!

Odwołane targi

Zaplanowane na 30 i 31 maja Międzynarodowe Targi Euroregionu Bałtyk w Kaliningradzie zostały odwołane.

Miały to być już trzecie targi Euroregionu. Pierwsze odbyły się w Gdyni, drugie w Kłajpedzie. Pismo w tej sprawie dotarło do elbląskiego sekretariatu gmin Rzeczypospolitej Polskiej Euroregionu.
     Zdzisław Olszewski z biura Euroregionu był tą wiadomością zaskoczony, tym bardziej, że strona polska była już praktycznie przygotowana do wyjazdu do Kaliningradu. Pismo odwołujące targi podpisał mer Bałtijska Aleksander Kuzniecow. Stwierdził, że na dzisiaj tylko strona polska i litewska zgłosiły chęć udziału, pozostałe natomiast kraje należące do Euroregionu - m.in. Dania i Szwecja - nie były targami zainteresowane. Kuzniecow dodał, że targi, na których tylko połowa powierzchni wystawowej będzie wykorzystana, nie będą odpowiadać wizerunkowi Euroregionu.
     
     Ile koszul do walizki...
     - Jestem zaskoczony i prawie zdruzgotany. Przygotowywaliśmy się do targów nie od miesiąca czy od dwóch - powiedział Zdzisław Olszewski. - Jestem tym bardziej zaskoczony, że dzieje się to wszystko na kilka dni przed rozpoczęciem targów, kiedy zaprojektowaliśmy stoisko, w Elblągu były przygotowywane eksponaty i właściwie powinienem się teraz tylko zastanawiać, ile koszul powinienem zapakować do walizki...
     Czy argumentacja, jaką przedstawił mer Bałtijska jest przekonywająca?
     - Muszę każdy argument przyjąć za dobrą monetę, bo w stosunkach z partnerem zagranicznym nie można zatrzaskiwać sobie drzwi z powodu jakiegoś drobnego incydentu - stwierdził Olszewski. - Natomiast na pewno ta kwestia stanie na spotkaniu Rady Euroregionu.
     Trudno ocenić, dlaczego inne kraje stowarzyszone w Euroregionie zrezygnowały z uczestnictwa w targach.
     - Na targach w Gdyni byli wszyscy, na targach w Kłajpedzie również. Sądziłem więc, że wszyscy będą również w Kaliningradzie. Taka jest idea tych targów. To jest sprawa organizatorów. Zawsze może się zdarzyć, że któraś ze stron zrezygnuje z udziału - ale jeżeli wiedziałbym odpowiednio wcześniej, to bym podszedł do tej sprawy normalnie i naturalnie. Może trzeba szukać jakichś innych rozwiązań co do formuły spotkań.
     Olszewski dodał, że obowiązkiem organizatorów było powiadomienie wszystkich zainteresowanych w odpowiednim czasie i nie narażanie innych na koszty związane z przygotowaniem.
     
     Zawiedzeni przedsiębiorcy
     Lucyna Szmurło, prezes Elbląskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, podobnie oceniła tę sytuację. Dodała, że szczególnie przedsiębiorcy z regionu wiązali z targami wielkie handlowe nadzieje. 21 firm wykupiło stoiska. Pozostali, dla których zabrakło miejsca w tak zwanej polskiej części, mieli się prezentować na stoisku Izby.
     - Jest to ogromny zawód dla mnie, jako organizatora, jak i dla przedsiębiorców. Oni szykowali się do wyjazdu z wielkimi nadziejami; stoiska są przygotowane, katalog przetłumaczony na język rosyjski i angielski - powiedziała Lucyna Szmurło.
     Jak dodała, przedsiębiorcy są bardzo rozczarowani.
     - Wybierali się tam głównie po to, by zaistnieć na rynku rosyjskim. Liczyli, że zapowiadane przez prezydenta Kwaśniewskiego i premiera Millera ocieplenie stosunków zaowocuje dobrymi kontraktami. Kaliningradczycy zapowiadali też, że Targi otworzy premier Primakow i że spotka się z polskimi przedsiębiorcami na specjalnej konferencji. Dla nich to znaczyło bardzo dużo - stwierdziła prezes EIPH.
     Nie policzono jeszcze, ile z powodu odwołania targów straciła Elbląska Izba przemysłowo-Handlowa. Trudno obliczyć koszty, jakie ponieśli sami przedsiębiorcy, którzy musieli zainwestować chociażby w urządzenie i wyposażenie swoich stoisk.
     - Na razie zajęłam się poinformowaniem wszystkich biznesmenów o zaistniałej sytuacji i oddawaniem pieniędzy. Straty Izby policzę jutro - dodała Lucyna Szmurło.
     W ocenie prezes Szmurło przedsiębiorcy nadal będą chcieli współpracować z Rosją, choć być może te kontakty w przyszłości będą nieco bardziej ostrożne.
J
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Pani Prezes Elblaskiej Izby Przemysłowo-Handlowej,ponoć umiejąca handlować w tym z Rosją winna wiedzieć, kto stoi na czele rządu Federacji Rosyjskiej. Tak samo wiedzą taką powinien się wykazać ... dziennikarz. i jak tutaj się nie dziwić Rosjanom, że z Elblągiem nie chcą mieć ścisłych kontaktów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Malutki(2002-05-21)
 • Izba to chyba nic nie straciła, może ktoś rozliczy straty Pani Prezes z poprzedniej wystawy. A może ktoś wskaże komu Izba pomogła, ilu przedsiębiorstwom, a ile przez nią wpadło w kłopoty finansowe.
 • Przedsiębiorcy zapewne nadal będą szukać możliwości współpracy z Rosją, ale na pewno bez pośrednictwa elbląskiej Izby i pani Prezes. Mój popzednik słuznie zauważyl, że Izba pomaga - tylko komu. Może jedynie sobie.
 • ZGADZAM SIĘ ZUPEŁNIE Z KOBRĄ. PANI PREZES TO NAPRAWDE NIEZŁE ZIÓŁKO.A TEN PSEUDO DZIENNIKARZ Z VECTRY TO CHYBA JEJ MĘŻUŚ.NO POŻAL SIĘ PANIE BOŻE CO ZA DOBRANA PARA.!!!! PANI PREZES MOŻE SIĘ ODERWIE TYŁKIEM OD TEGO STOŁKA.
 • A MOŻE BY KTÓRYŚ Z PRZEDMÓWCÓW POMYŚLAŁ...NIE JEST WINĄ ANI PANI PREZES, ANI DZIENNIKARZA PISZĄCEGO TEN TEKST, ŻE W KALININGRADZIE ODWOŁANO TARGI. Wiedzą Ci co wiedzą, ze poszło o "korytarz". Jak Wy nam nie - to my Wam bach !! targów nie zrobić nie damy!!!! .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  miełem tam być(2002-05-22)
Reklama