UWAGA!

Oni będą wywozić nasze odpady

 Elbląg, Oni będą wywozić nasze odpady
fot. Michał Skroboszewski (arch. portEl.pl)

Cleaner i Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej będą nadal wywozić odpady od mieszkańców Elbląga. Co ciekawe, oferty miejskiej spółki zostały przez komisję przetargową odrzucone, ale i tak może ona liczyć na umowę na część zadań. 

Elbląg jest podzielony na pięć sektorów,  z których odpady trafiają do Zakładu Utylizacji Odpadów. Sektory 1, 3 i 4 obsługuje miejska spółka EPGK na mocy przepisów tzw. ustawy in-house i po 1 stycznia nadal będzie to robić. Na sektory 2 i 5 oraz wywóz odpadów z terenów niezamieszkałych ratusz ogłosił przetarg. Wystartowały w nim trzy firmy: EPGK, olsztyńska Koma i elbląski Cleaner. Najtańsze oferty złożyła EPGK, ale - co ciekawe - zostały one przez komisję przetargową odrzucone. Dlaczego? 

- Zaoferowany przez wykonawcę termin wykonania zamówienia był niezgodny z terminem wymaganym przez Zamawiającego i opisanym w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia - informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.

W tej sytuacji komisja przetargowa uznała, że najkorzystniejszą ofertę na sektor nr 2, opiewającą na 4,8 mln złotych, złożył elbląski Cleaner (EPGK miała 4,76 mln zł) i to z ta firma będzie świadczyć usługi miastu od 1 stycznia. Podobnie stanie się z wywozem śmieci z terenów niezamieszkałych, za co Cleaner zaoferował 1,08 mln (EPGK 1 mln). Obie umowy będą obowiązywać do końca 2022 roku. 

Co stanie się z odpadami z sektora 5? Tutaj komisja przetargowa - po odrzuceniu oferty EPGK - skorzystała z zapisu w ustawie, który daje możliwość unieważnienia przetargu jeśli oferty firm przekraczają szacunki samorządu. Ratusz przeznaczył na ten cel 4,1 mln zł, tymczasem Cleaner oferował 4,17 mln, a Koma - 4,66 mln zł. Co ciekawe EPGK mieściła się w limicie - 4,09 mln zł i ona i tak to zlecenie dostanie, ale na podstawie innych przepisów. 

- Odbieranie odpadów komunalnych z nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy w sektorze 5 (termin wykonania zamówienia: od 01.01.2021 r. do 31.12.2022 r.), zostanie powierzone w trybie zamówienia z wolnej ręki (in-house) Elbląskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej - informuje Joanna Urbaniak. - Natomiast na odbieranie odpadów komunalnych z nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne w sektorze 5 (termin wykonania zamówienia: od 01.04.2021 r. do 31.12.2022 r.), zostanie przeprowadzone postępowanie przetargowe - dodaje. Do końca marca obowiązuje jeszcze umowa z EPGK. 

W 2019 roku w Elblągu zebrano ponad 53 tysiące ton różnego rodzaju odpadów,w tym 33 tys. ton niesegregowanych. Koszt obsługi całego systemu to ponad 20 milionów złotych. Przychody z opłat od mieszkańców nie pokrywają kosztów działalności systemu gospodarki odpadami, w ubiegłym roku deficyt wyniósł 1,6 mln złotych.

RG

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • byłem świadkiem jak panowie z obydwu firm przerzucali plastik i makulaturę do śmieci niesegregowalnych, a po zwróceniu uwagi, iż jest to jawne zwiększanie ilości śmieci niesegregowalnych i my jako mieszkańcy płacimy więcej - dostałem odpowiedz - CZEPIASZ SIĘ PAN i kontynuowali przerzucanie. Czyżby było niepisana zgoda właścicieli tych firm by tak robić ? Podejrzewam, że tak, gdyż zmniejsza sie ilość wyjazdów wozów po plastik i makulaturę. .. .. OSZCZEDNOŚCI PO ELBLĄSKU. .. .
 • nie chce cleanera
 • Śmieci to niezły biznes. Wiem, bo Tony Soprano też się tym zajmował.
 • Lepiej niech straż miejska kontroluje tych, co spalają śmieci w domach! Takich nie brakuje.
 • Mustangiem będą wywozić? hehe
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  5
  Seaman(2020-12-31)
 • Skoro spółka miejsca popełniła tak rażący błąd, zresztą kluczowy dla jej istnienia, to z automatu wszystkie decyzyjne osoby wywalić na bruk, bo tak to się odbywa w normalnych firmach. Poza tym, za rok prezydent ogłosi, że spółka jest nierentowna i musi dołożyć z naszych pieniędzy. Nic tylko być urzędnikiem, nic nie robię i nie za moje. Każdy bezmózg może być dyrektorem w samorządzie. Widać wyraźnie, że po zlikwidowaniu i pozamykaniu wszystkiego co się dało, Wróblewski bierze się za spółki miejskie :)
 • Kontrolować lepiej tych, co śmieci spalają w domach!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  15
  Gosc887(2020-12-31)
 • Błagam was, tylko nie wchodzcie w polemikę z Robertem K. Błagam was!!!
 • "Zaoferowany przez wykonawcę termin wykonania zamówienia był niezgodny z terminem wymaganym przez Zamawiającego i opisanym w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia"Jak można startować do przetargu i wpisać złe daty????? Przecież to kpina! Albo celowe działanie. .. .
 • @masakra... - Całkiem możliwe, że tak miało być !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  17
  1
  układy układziki(2020-12-31)
 • Śmierdzi to wszystko z daleka układami. .. .!!!
 • Segregacja, segregacja i jeszcze raz segregacja. Kompletny brak dyscypliny i świadomości wśród "elblongów "w tym przedmiocie Miasto nie prowadzi systematycznego programu popularyzującego segregację wśród mieszkańców a szczególnie młodzieży. Taki program powinien być wdrożony we wszystkich miejskich placówkach oświatowych i wychowawczych.
Reklama