UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ostre podwyżki w hurcie paliwowym

 
Elbląg, Ostre podwyżki w hurcie paliwowym
fot. AD (arch. portEl.pl)

W pierwszym powakacyjnym, 35. tygodniu 2015 r. w hurcie polskich, i nie tylko polskich rafinerii mamy ostre odreagowanie obniżek, do których ostatnio tak się przyzwyczailiśmy. Na stacjach paliwa jednak nadal tanieją.

Od czwartku 27 sierpnia do środy 2 września zarówno w płockiej rafinerii PKN Orlen, jak i gdańskiej Grupy Lotos, paliwa drożały – konsekwentnie w ślad za rynkami światowymi. W hurcie Orlenu Pb95 zanotowała +113 zł/m3 (Pb98 +109 zł/m3), a olej napędowy +92 zł/m3 (netto w temp. 15st.C). Najwięcej jednak zdrożał olej napędowy do celów grzewczych, sprzedawany pod marką Ekoterm Plus: +157 zł/m3. Grupa Lotos mniejsze podwyżki zaproponowała względem benzyny: Pb95/98 +70 zł/m3, ale wyższe oleju napędowego +125 zł/m3 (ONG Lotos Red +160). Średnio przez ostatnie 7 dni (od środy 26 sierpnia) paliwa w hurcie podrożały zatem następująco: Pb95 +27 zł/m3; Pb98 +33 zł/m3; ON +103 zł/m3, a ON do celów grzewczych +134 zł/l. Tu warto przypomnieć, że w rezultacie benzyna jest dziś w polskim hurcie rafineryjnym droższa niż w połowie stycznia br. o ok. 29 gr/l brutto (Pb98 ok. 38 gr/l), a oleje napędowe (ON, B100, ON arktyczny) o ok. 4 gr/l. Od początku roku potaniał tylko ON do celów grzewczych: -6 gr/l.
       A skąd te podwyżki? Z jednej strony chodzi o dobre dane nt. perspektyw gospodarki USA, z drugiej w czwartek na światowe rynki dotarły sygnały, że OPEC może zmniejszyć wydobycie w celu podtrzymania cen ropy. Mimo że w żaden sposób nie zmniejszy to panującej na świecie od dłuższego już czasu nadpodaży zarówno surowca rafineryjnego, jak i paliw gotowych, światowe giełdy zareagowały natychmiast i co najmniej „histerycznie”, jak komentują ekonomiści. Cena ropy Brent z miejsca skoczyła ok. 10%, ponownie zbliżając się do granicy 50 USD/b. Dziś ponownie już spada – do 48,46 USD/b.
       W referencyjnych dla rynku europejskiego notowaniach hurtu paliw gotowych ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) od czwartku 27 września do dziś, tj. 2 września, Pb95 również odnotowała prawie +10% (+5,79% przez ostatnie 7 dni), a oleju napędowego (głównego paliwa transportowego światowej gospodarki) prawie +16% (7d +13%). W końcowym efekcie w sierpniu benzyna notuje jednak -17%, a ON -2,33%. W porównaniu z połową stycznia Pb jest droższa o prawie 6,84%, a paliwo dieslowskie +1,23%.
       Nadal drożeje dolar: w tabelach NBP jest dziś notowany po 3,7626 zł, czyli +0,33%, ale wspomniany czwartek 27.08 był to skok +1,39%, a od początków stycznia, kiedy mieliśmy najniższe ceny paliw, notuje +2,47%.
       Średnie ceny detaliczne paliw na polskich stacjach w środę, 2 września ukształtowały się na poziomie 4,32 zł/l ON; 4,70 zł/l Pb95 i 1,86 zł/l dla LPG*. Przez ostatnie 7 dni olej napędowy notuje więc -7 gr/l, benzyna -9 gr/l, a autogaz -3 gr/l. Tym samym po wakacyjnym okresie odbicia marża detaliczna polskich stacji ponownie zbliża się w okolice 2% ceny 1 litra paliwa – wartości średniej dla 2015 r., utrzymującej się zresztą od dłuższego czasu .
       Od początku lipca br. ceny detaliczne ON spadły już o 40 gr/l, a Pb95 o 28 gr/l. W tym roku w miesiącach wakacyjnych drożał jedynie autogaz. Mimo że dziś w rezultacie sierpniowych obniżek powraca do wartości z początku lipca, ale w okresie 8-31 lipca drożał konsekwentnie, notując +11 gr/l, przy zmniejszającej się dysproporcji do paliw podstawowych. Jeśli 1 lipca 1 l LPG był tańszy od ON o 2,9 a Pb95 o 3,2 zł, to obecnie są to wartości odpowiednio 2,46 i 2,83 zł. Utrzymuje się głębokie zróżnicowanie cen obu podstawowych paliw – olej napędowy średnio jest tańszy od benzyny o 37 gr/l, podczas gdy w początkach czerwca ON tylko o ok. 11 gr/l, a jeszcze w marcu był wyraźnie droższy.
       Najtańszy olej napędowy mają tradycyjnie stacje w woj. śląskim: 4,19 zł/l (-10 gr/l od 26 sierpnia). Najdroższy zachodniopomorskie: 4,49 zł/l (-12 gr/l – to zarazem największe spadki przez ostatnie 7 dni).
       Województwo dolnośląskie to najtańsza benzyna: średnia 4,63 zł/l (-10 gr/l); a zachodniopomorskie najdroższa: 4,79 zł/l (-8 gr/l przez ostatnie 7 dni). Największe spadki przez ostatnie 7 dni to podkarpackie: -14 gr/l, przy średniej 4,67 zł/l.
       Stacje w woj. podkarpackim to najtańszy autogaz: 1,80 zł/l (-3 gr/l). Najdroższy w woj. opolskim: 1,98 zł/l (bez zmian przez ostatnie 7 dni). Największe spadki przez ostatnie 7 dni to woj. łódzkie: -4 gr/l przy średniej 1,85 zł/l.
      
       W wojewodztwie warmińsko-mazurskim średnie ceny detaliczne kształtują się na poziomie: 
       4,35 zł/l brutto za  ON
       4,72 zł/l brutto za  Pb95
       1,84 zł/l brutto za LPG.

      
      
      
      
Polska Izba Paliw Płynnych
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • jak ropa taniała z dnia na dzień po kilka dolarów - paliwa nawet nie drgnęły - wszystko powyżej 5 zeta/l i dopiero jak zobaczyli poniżej 50 $ za baryłkę - zrzucili raptem 30 gr/l ale qrwa jak ropa zdrożała z 48 $ na 50 $ - to natychmiast już zaczęli podnosić ceny benzyn. Czyli jak ropa wróci do 100 $/baryłkę to zapłacimy teraz 10 zeta/l benzyny.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    5
    0
    mają_reflex(2015-09-02)
  • Zawsze nas robili w konia i oszukiwali, bo dolar zdrożał, to znowu ropa zdrożała, że OPEC zmniejszył wydobycie i wtedy zawsze paliwo drożało praktycznie od razu. Natomiast w przypadku zdecydowanych obniżek to, co się dzieje??? praktycznie nic albo prawie nic. .. ., może parę groszy w dół i to po bardzo długim czasie !!!!! Zawsze robili nas w rogi i zapewne dalej tak będzie. Zakłamany świat pełny wyzysku i kłamstwa. .. .!!!!!
Reklama