UWAGA!

Pasłęk ma, a Elbląg nie

Elbląg nie znalazł się na liście miast, w których powstanie podstrefa specjalnej strefy ekonomicznej.

We czwartek Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zatwierdził, przygotowany przez ministerstwo gospodarki, projekt rozporządzenia w sprawie nowych podstref. Elbląga na tej liście zabrakło, choć warmińsko-mazurska specjalna strefa ekonomiczna (WMSSE) ma zostać poszerzona o tereny w Pasłęku, Bartoszycach i Dobrym Mieście - w sumie ponad 100 hektarów.
     Zabiegi na rzecz elbląskiej podstrefy rozpoczął pod koniec ub. r. szef elbląskiej "S" Mirosław Kozłowski. Później prowadzili je: wojewoda warmińsko-mazurski i prezydent Elbląga. Z terenów, które mogłyby zostać wciągnięte do podstrefy wytypowano Modrzewinę oraz tereny nad rzeką Elbląg należące do holdingu Elzam. W maju okazało się, że koszt uzbrojenia Modrzewiny jest zbyt duży, jak na możliwości miasta, a 46 hektarów należącej do Elzamu ziemi nie posiada wymaganego przez ustawę o SSE statusu, bo należy do prywatnego właściciela. Dopiero kilka tygodni później - w lipcu, władze miasta i Elzamu podpisały wstępny dokument w sprawie współpracy przy organizacji podstrefy. Także wojewoda Zbigniew Babalski, który spotykał się z przedstawicielami ministerstw, mówił, że wszystko jest w porządku.
      - Od kilku miesięcy powtarzaliśmy szefom stref i wojewodom, że ani my ani ministerstwo finansów nie zgodzimy się na tworzenie podstref na terenach prywatnych, bo budżet nie zamierza dotować ich właścicieli - powiedziała Teresa Korycińska, dyrektor departamentu Promocji Gospodarczej w Ministerstwie Gospodarki. - Elbląg, podobnie jak kilka innych miast, m.in. Starachowice, potraktował tę sprawę chyba trochę niepoważnie.
     Jak się jednak dowiedzieliśmy, Elbląg ma jeszcze pewne szanse na podstrefę. Ministerstwo dało prezydentowi Henrykowi Słoninie czas na wiążące ustalenia z Elzamem. Dokumentacja, w której określone zostaną warunki przejęcia przez miasto gruntów musi jednak trafić do Warszawy 6 sierpnia rano. W połowie sierpnia odbędzie się bowiem jeszcze jedno posiedzenie Komitetu Ekonomicznego w sprawie stref. Później szanse na podstrefę będą znikome.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • No, no, gratulacje panie Prezydencie. A było to już takie pewne...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Mulder(2001-07-23)
 • X files uwazasz ze tylko nasi sa doskonali i im powinno wszystko wychodzic ....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  sachmet(2001-07-23)
 • Kocham Solidarność! Ostratnia decyzja Premiera Buzka: "Zaorać Elbląg!"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Andrzej(2001-07-23)
 • Czyli dalej Elbląg będzie wielką dziurą, nic tylko się wynieść.
 • Gratulacje dla Pana Prezydenta Słoniny fana klubu "Kwitnący Supermarket".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Bezrobotny(2001-07-23)
 • Premier ma słaby wzrok,nie widzi bowiem szansy Elbląga w specjalnej strefie.A szkoda bo to właśnie Elbląg w województwie Warmińsko Mazurskim jest perełką która prędzej czy póżniej zyska na wartosci.Wiedzą o tym władze miasta które odz kilku lat systematycznie doprowadzają miasto do porządku.I napewno nie jest to zasługa ludzi solidarności.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Krzysztof mieszkaniec Elbląga(2001-07-23)
 • Sprawy własnościowe i prywatyzacyjne to nie zabawa a bardzo poważne operacje, do których trzeba wynająć wysokiej klasy specjalistów. Jest ich mało, są drodzy, ale podejmują właściwe decyzje, a przecież o to chodzi. Dopóki samorządom i ich organom wydawać się będzie, że są omnibusami i posiedli wszelkie umiejętności, póty ich rezultat działań będzie mizerny i połowiczny. Proszę Szanownego Państwa dajmy pole ekspertom - od nich możemy wymagać i im możemy grymasić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Aborygen Miejscowy(2001-07-23)
 • Władze Elbląga chciały urządzić podstrefę na Modrzewinie, albo w Elzamie. To tak, jakby na Marsie, albo w Niderlandach. Kobita w Warszawie ma swoje przepisy i musi się ich trzymać. A my musimy się do nich dostosować. Dopiero co Dymczak dzielił skórę na niedźwiedziu, a niedźwiedź hyc - uciekł. I będzie biadolenie, że Walendziak fe, a Buzek to jeszcze gorzej. Od początku nikt w ratuszu nie miał serca do tej sprawy i tylko wzięli się do roboty, bo jakby (nie daj Boże) wyszło, to Kozłowski miałby splendor. A tak nic z tego i jest na naszym. Ot i cała historia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Lucjusz(2001-07-23)
 • dobrze ze roztrzygnięcie jest przed wyborami bo ktos sie postawi i moze zalatwi albo sie nie ziesci do parlamentu ....
 • ŚMIECH NA SALI CO SIE U NAS WYPRAWIA W TEJ WIOSCE
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  PĘTAK(2001-07-24)
 • Słuchajcie, ale przecież specjaliści (rzeczoznawcy majątkowi zajmujący się prywatyzacjami itp.) dawno dawali do zrozumienia prezydentowi, że może być problemem stworzenie Strefy na: 1. Terenach prywatnych (ELZAM), 2. Podmokłym, nieuzbrojonym terenia (Modrzewina). Może teraz ktoś w końcu pomyśli o tym, że nasze miasto potrzebuje sprawnego menadżera, który potrafi świetnie zarządzać. To wstyd, że takie miejscowości jak np. Tczew mają takich zarządców, a my się jeszcze nie dorobiliśmy. Miasto to firma a nie folwark. Trzeba umieć nim zarządzać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Mulder(2001-07-24)
 • W Warszawie nas olewają, a my możemy olać wybory. Ja nie ide.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Mieszkaniec Elbląga(2001-07-24)
Reklama