UWAGA!

Pętla Żuław - rozwój ponad granicami

 Elbląg, Pętla Żuław - rozwój ponad granicami
(fot. www.jachtklub.elblag.pl)

Nabiera tempa projekt "Pętla Żuław - rozwój turystyki wodnej", który województwo warmińsko-mazurskie realizuje wspólnie z województwem pomorskim i samorządami lokalnymi. Wartość tej inwestycji to ponad 82 mln zł, a wartość dofinansowania z funduszy europejskich to blisko 50 mln zł. Umowę o dofinansowanie projektu "Pętla Żuławska - rozwój turystyki wodnej" podpisała Polska Organizacja Turystyczna z Województwem Pomorskim, które jest liderem projektu.

- Obydwa samorządy wojewódzkie zdecydowały się wesprzeć, także finansowo, samorządy lokalne, które uczestniczą w projekcie - mówi Jacek Protas, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. - Kanał i "Pętla Żuław" to projekty, które doskonale się uzupełniają. Pętla ma połączyć drogi śródlądowe, Deltę Wisły i Zalew Wiślany. Przez ten obszar przepływa rocznie ponad 40 tys. turystów wodnych, a ponad 4 tys. wędkarzy spędza tu weekendy. Turystów nie obchodzą granice między województwami, powiatami czy gminami, chcą tylko ciekawie i bezpiecznie odpocząć. Dlatego połączyliśmy siły, pracujemy nad udrożnieniem szlaków wodnych i zagospodarowaniem terenu wokół nich. Budujemy sieci nowoczesnych, ekologicznych przystani żeglarskich.
       Dzięki programowi po stronie województwa warmińsko-mazurskiego powstaną przystanie żeglarskie w Braniewie i Nowej Pasłęce, port żeglarski w Elblągu, zostanie zagospodarowane nabrzeże zachodnie portu w Tolkmicku.
      
       Braniewo i Nowa Pasłęka
       Gmina Miasto Braniewo jest odpowiedzialna za budowę przystani żeglarskiej w Braniewie. W części hydrotechnicznej zadanie obejmuje budowę pomostu cumowniczego dla jachtów i małych jednostek żeglugi śródlądowej. Jako rozwiązanie techniczne przyjęto pomosty pływające (trzy o długości 10 m, dwa trapy wejściowe, pochylnia do wodowania). W części lądowej zadanie obejmuje budynek bosmanatu, budynek sanitariatów oraz zagospodarowanie terenu z budową ciągów pieszych, sieci uzbrojenia terenu oraz elementów małej architektury.
       Gmina Braniewo jest odpowiedzialna za budowę przystani żeglarskiej w Nowej Pasłęce. W ramach przystani żeglarskiej zaprojektowano umocnienie brzegu na długości 172 m i budowę 32 pomostów. Planuje się budowę drogi dojazdowej do przystani oraz parking na 22 miejsca postojowe, a także budowę linii elektroenergetycznych, wodociągu i kanalizacji sanitarnej. Inwestycja obejmuje również budowę mostu zwodzonego przez kanał portowy przy ujściu do Pasłęki.
      
       Elbląg
       Miasto Elbląg jest odpowiedzialne za rozbudowę portu żeglarskiego w Elblągu. W części hydrotechnicznej program inwestycji obejmuje dostosowanie basenu jachtowego do obsługi jednostek pływających o zanurzeniu do 2,5 m. Jachty cumujące w basenie będą miały zapewnione bezpieczne warunki cumowania, osiągnięte poprzez przebudowę konstrukcji nabrzeża, dostęp do energii elektrycznej i wody pitnej. Odbiór ścieków z jednostek pływających odbywać się będzie w wyznaczonym na nabrzeżu miejscu, poprzez mobilne, ręczne urządzenie odbierające i przewożące ścieki do przepompowni zlokalizowanej w głębi portu. Bezpieczny ruch pieszych po zmroku, w rejonie nabrzeża i na pomoście cumowniczym pływającym, zapewni projektowane oświetlenie. Przewiduje się możliwość wyciągania jednostek pływających na ląd. Ze względu na poprawienie bezpieczeństwa powodziowego na terenie jacht-klubu, inwestycja przewiduje podniesienie korony obwałowania za nabrzeżem.
      
       Tolkmicko
       Gmina Tolkmicko jest odpowiedzialna za zagospodarowania terenu nabrzeża zachodniego portu w Tolkmicku.W części hydrotechnicznej program inwestycji obejmuje przebudowę nabrzeża zachodniego na odcinku do projektowanych pomostów pływających oraz montaż pomostów i stanowisk cumowniczych. W części lądowej planuje się budowę budynku obsługi sanitarnej oraz zagospodarowanie terenu w postaci małej architektury, przebudowę i rozbudowę drogi dojazdowej do portu, wykonanie ciągów pieszo-jezdnych i miejsc postojowych oraz doprowadzenie mediów.
      
Urząd Marszałkowski
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • rewelacja!
 • I nawet jachtami będzie można tam wpływać ? A niezbędna infrastruktura - walimy w krzakach śmieci wyrzucamy gdzie popadnie, kąpiemy się w zalewie, żagle naprawiamy u kowala, najbliższy szkutnik w Giżycku. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2010-09-13)
 • no to juz dla szkutnika nowe miejsce pracy
 • W Nowej Pasłęce jest szkutnik; )
 • Po co nam pętla żuław Jak sadysci od drogowych robot skutecznie zamykaja dostep do wiekszej czesci tych żuław. Ciągnące się już drugi rok prace remontowe prowadzone bardzo opieszale przez wziętą z kosmosu firmę skutecznie utrudniają ruch na wylotówce na żuławy. Miałem niefart i kupiłem dom za miastem niestety po jego złej stronie. Tu należy dodac ze cale lato prawie codziennie stoimy w korkach. Tak było też rok temu. Dwa lata temu zaś inna firm budowała nowy wiadukt co rowniez prowadzilo do powaznego korkowania miasta. Czy władze aż tak daleko nie przejmuja sie mieszkancami gorszego regionu?? A jak wytłumaczą sie remontem i zrobieniem nowego zjazdu 4 lata temu by po roku go całkowicie zdjać i budowac nowy?? Myśle że w takim wypadku niezbędnym wydaje się powiadominie NIKu Pozdrawiam Mieszkaniec gorszej czesci Od trzech lat codziennie stojący w korkach by wjechać do miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  1wiktor(2010-09-14)
 • Ja również się pod tym podpiszę. .. Nie wiem jak można nie miec wstydu by tak znieważać elbląskich kierowców. Tak sie składa, ze tydz. temu wróciłem z Chin. Uczucie beznadzieji i paranoi jest teraz o wiele silniejsze.
 • A gdzie Frombork ? Czyżby władze Fromborka wypisały się z tego projektu ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ciabaryja(2010-09-14)
Reklama