UWAGA!

Pierwsza praca dla absolwentów

W Elblągu rozpoczął pracę zespół roboczy, który przygotuje podstawy programu "Pierwsza Praca". Będzie to lokalna wersja rządowego programu stworzenia szansy zatrudnienia absolwentów.

Rządowy program zakłada możliwość zwrotu pracodawcom kosztów zatrudnienia absolwentów i od zaangażowania lokalnych władz oraz pracodawców będzie zależało, ile pieniędzy miasto pozyska na swój program.
     Prezydent Elbląga już wystosował pisma do 400 elbląskich firm z zapytaniem, czy chciałyby zatrudnić absolwentów. Do 23 marca mają dać odpowiedź.
     Tymczasem w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych jest około 1020 absolwentów, a wśród nich 668 z samego Elbląga. Perspektywy na ten rok nie są pocieszające, ponieważ w czerwcu skończą szkoły kolejni młodzi ludzie. To prawie 3 tysiące absolwentów liceów i szkół zawodowych. O ile można spodziewać się, że licealiści pójdą na studia, o tyle uczniowie po szkołach zawodowych mogą pozostać bez pracy.
     Nad elbląskim programem będą pracować m.in. kierownicy Powiatowego Urzędu Pracy, Centrum Pracy i Pomocy, Centrum Planowania Kariery Zawodowej, Ochotniczy Hufiec Pracy, Wydział Strategii Urzędu Miejskiego i przedstawiciele pracodawców.
J
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Wiem jaka będzie odpowiedź w 95 %. Nie trzeba chyba pisać. Ale liczy się również zaangażowanie Prezydenta.
 • Cower czy ja Cie nie znam ? Czy twoja córa ma na imie Kasia ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  czlowiek z Doliny M(2002-03-08)
 • Heheh, a twoja Weronika ;))) - ale odbiegamy od tematu i naczelny sie zezłoci ;
 • Czytałem to pismo w sprawie zachęt w zatrudnianiu absplwentów. Pan Prezydent obiecuje, że dopłaci do składek na fundusz wypadkowy i rentowy (część składki ZUS), a resztę czyli WYNAGRODZENIE i pochodne, bo będą przecież pracownkami (socjalne - ,,grusza", bhp itp) ma zapłacić pracodawca. JUŻ WIDZĘ JAK PRACODAWCY ZABIJAJĄ SIĘ WALCZĄC OZATRUDNIENIE ABSOLWENTÓW !!! Dawniej refudowano całość wynagrodzenia i ZUS w ramach staży absolwenckich, prac interwencyjnych itp. Program ,,Pierwsza praca" według mnie nadaje się DO KOSZA !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zatroskany(2002-03-08)
 • zatroskany: fundusz wypadkowy i rentowy to znikoma część składki ZUS, a resztę czyli WYNAGRODZENIE i pochodne - Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych odpowiednio - FP FGŚP 2,45% 0,08% oraz Stawki ubezpieczeniowe - Emerytalne Rentowe Wypadkowe Emerytalne Rentowe Chorobowe czyli odpowiednio 9,76% 6,5% 1,62% 9,76% 6,5% 2,45%, ponadto ubezpieczenie zdrowotne: 7,75% co razem daje 46,87% z tego odejmujemy "dopłatę pana prezydenta" czyli f.wypadkowy i rentowy - 1,62%+6,5%+6,5%=14,62% (oczywiscie pod warunkiem ze ulga obejmie skladke placona zarowno przez "pracodawce" jak i "pracownika" - w rzeczywistosci obie oplaca pracodawca) czyli pracodawca ma nadal 32,25% pochodnych zusowskich i jeszcze 19% (dla ulatwienia) podatku dochodowego czyli mamy nadal wielki kit w porównaniu do poprzednich uregulowan (finansowanie calosci pochodnych zusowskich). W zwiazku z powyzszym masz calkowita racje - program absolwent - w buty, bo jest do d...py
 • Zajmijmy sie lepiej ludźmi, którzy mają po około 30 lat , rodzinę i nie mogą znaleźć pracy. Dlaczego nikt się nimi nie zajmie, znam bezrobotnych, którzy poszliby do pracy za 200-300 zł. Nie myślą o karierze, ale żeby mieć na skromne wyżywienie. A emerytura już blisko. Niech ktoś zrobi przekrój wiekowy najbliższych z rodzin urzędników. I tu ich mamy.
 • Zespól do pracy wspólnej wspanialy ! Pogratulowac, ale jesli ten zespl powie mi co mam dac do roboty nowo przyjetemu absolwentowi, to ja go zatrudnie. Ale teraz wydaje mi sie, ze nawet jak mi dadza jakies mikro ulgi za jego zatrudnienie, to i tak nie zwieksze ani produkcji, ani sprzedazy - bo kto mi to do cholery kupi ? Jesli w pupie, w centrum i jeszcze gdzie indziej sa lepsi ekonomisci od rzadowych, to co tamci tam rozia z Belk na czele? Ludzie- to tylko pozorna niikomu niepotrzebna praca urzedników. A gdzie konkrety ? Jako pracodawca nie zatrudnie, a to zapytanie wyrzucam do kosza, bo szkoda mi pieniedzy na znaczek. Milego dnia kieriowniczkom pupy zycze i nie tylko.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jas fasola(2002-03-09)
 • Nie wyrzucaj do kosza Jasiu F. tej ankiety, tylko wyślij stosowną odpowiedż do p. Prezydenta, bo on twierdzi z przekonaniem, że dzięki Jego genialnemu programowi, zatrudnienie w Elblągu znajdzie 1500 absolwentów !.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zatroskany(2002-03-11)
 • Wspaniały rządowy program "absolwent" + wykop z pracy dorabiających emerytów i rencistów = likwidacja bezrobocia. Zawsze mówię, że grunt to dobre samopoczucie...
 • DROGA REDAKCJO !!! Co z wynikami Forum , które miało rozwiązać wszystkie nasze problemy ? Podobno mają spotkać się z parlamentarzystami 18 - tego marca !, a więc chyba materiał jest już gotowy ? Prosimy o szczegóły.
 • esia a jaki ty masz pomysł na walke z bezrobociem?? bo krytykowac jest łatwo...moze wiec błysniesz intelektem i dasz naszym wladzom jakis pomysl skoro ten ci sie nie podoba...?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  len, burzuj ,wyzyskiwacz(2002-03-12)
 • Gdybym miała pomysł, to napewno nie ukrywałabym... A, że nie podoba mi się, to co narobi więcej szkody niż przyniesie zysku, to krytykuję. Chodzi głównie o pomysł odebrania emerytom i rencistom możliwości dorabiania. A pomoc dla absolwentów, jak widać z wypowiedzi pracodawców, jest niewystarczająca. Nie twierdzę, że łatwo jest rządzić, a władze ze zwykłej złośliwości nie rozwiązują problemów. Ale myślę, że gdyby bardziej skupiano się na pracy, a mniej na awanturach, aferach i rozgrywaniu "interesów", to jednak możnaby zaproponować coś mądrzejszego niż zalesianie nieużytków. Jeśli ktoś przed wyborami twierdzi, że potrafi, to po wyborze niech udowodni.
Reklama