UWAGA!

Pierwszy krok do budowy wiaduktu

 Elbląg, W tej dzielnicy wiadukt się przyda
W tej dzielnicy wiadukt się przyda (fot. arch. AD)

Najpierw pojawiła się odpowiedź na pytanie, co będzie lepsze: wiadukt czy tunel. Za nią zapłacono z miejskiej kasy ok. 560 tys. zł. Później pojawiły się pieniądze "z odzysku" po unijnych inwestycjach. To te środki zarezerwowano na wykonanie dokumentacji dotyczącej budowy wiaduktu na Zatorzu. Właśnie ogłoszono przetarg na to zadanie.

Żeby nad linią kolejową, w ciągu ulicy Lotniczej i Skrzydlatej, powstał wiadukt oraz drogi dojazdowe do niego na odcinku od skrzyżowania Al. Grunwaldzkiej z ul. Lotniczą do skrzyżowania ul. Lotniczej z ul. Skrzydlatą i Kilińskiego, potrzebna jest odpowiednia dokumentacja. To na jej wykonanie właśnie ogłoszono przetarg. Ten, który go wygra będzie musiał m.in. opracować kosztorys, zrobić badania geotechniczne podłoża i zweryfikować warunki techniczne związane np. z kanalizacją, z kanałami technologicznymi czy z siecią energetyczną. Wykonawca będzie również zobowiązany m.in. do opracowania projektu organizacji ruchu. Głównym kryterium, którym będą kierowali się urzędnicy przy wyborze ofert będzie cena, drugim - termin wykonania dokumentacji. Chętni mogą zgłaszać się do Urzędu Miejskiego do 4 kwietnia.
       Przetarg jest pokłosiem wcześniejszych decyzji podejmowanych w tym zakresie. Półtora roku temu miasto szukało tego, kto przeanalizuje sytuację i odpowie na pytanie, co jest lepsze: wiadukt czy tunel. Zrobiła to wyłoniona w przetargu gdańska firma, która ogłosiła, że tańszym rozwiązaniem i bardziej korzystnym pod względem płynności ruchu będzie wiadukt. Za tę usługę zapłacono z miejskiej kasy ok. 560 tys. zł. O potrzebie wykonania takiego przejazdu mówiono również podczas debaty budżetowej, która odbyła się w grudniu ubiegłego roku. Według wyliczeń urzędników budowa wiaduktu wraz z drogami dojazdowymi będzie kosztowała ok. 26 mln zł i będzie rozłożona na kilka lat, natomiast stworzenie dokumentacji do tego przedsięwzięcia to około miliona złotych. Pieniądze na ten cel, według zapowiedzi prezydenta, pochodzą z refundacji po unijnych inwestycjach.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Zanim powstanie ten wiadukt to kupa milijonów złotych zostanie przeżarta i roztwoniona na różne sympozja opracowania i posiadówki w sumie więcej kasy pójdzie w błoto niźli pochłonie budowa pierwsze zawsze działają sępy starzy wyżeracze ludzie którzy polują na takie okazje i wiedzą gdzie pociagnąć dopiero co zostanie wystarczy na nędzny najtańszy przejazd który za dwa lata po wybudowaniu zacznie się sypać wiadukt na Zatorze to kolejna dojna krowa zaraz po przekopie mierzei tak w Polsce robi się każda budowę niestety opracowania sympozja i zjazdy zebrania i wielki kac za społeczne pieniądze
 • O tym wiadukcie mówiło się już w PRL-u i trzeba będzie czekać jeszcze z 5 lat.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  0
  mr1975(2016-03-21)
 • boska wiadomość ale kiedy rusza elblażanka.
 • czyżby zbliżały się wybory, zawsze to była kiełbasa przedwyborcza żeby zamydlić oczy wyborcom, teraz pewnie to temat zastępczy żeby przysłonić aktualne wały
 • Patrząc na wiadukty okalające nasze miasto i ich stan techniczny po krótkiej eksploatacji przekonany jestem, że jedynym rozsądnym rozwiązaniem będzie wybudowanie, a raczej wydrążenie tunelu. Tunelu, który na pewno pozwoli na bezpieczniejsze i niezawodne korzystanie przez wiele lat, a mam tu na myśli odpowiednie wykonanie i nie szukanie oszczędności jak to widzimy na co dzień.
 • Czym oni się zaimują i do czego mają kompetencje? Eh tylko Elbląga żal, a kompromitacji końca nie widać!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  Kat.Na.Idiotów(2016-03-21)
 • Tylko pewien pan się wkurzył bo mu strona nie pasuje. .. .. a miało być tak pięknie i ziemia sprzedana a tu pech
 • Przecież kiedyś był i łączył z obwodnicą nie wiem czy jeszcze stoi ale tam może było by lepiej postawić nowy
 • .w koncu !
 • K U R !!! w koncu bedzie normalny przejazd. ..
 • Ogrodzić zatorze i czekac na emigrantow ktorzy niedlugo naplyna do polski i tak siedzi tam sam element
 • He he. .bedzie tak jak z przekopem. .powodzenia za 15 lat !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  muzyk64(2016-03-21)
Reklama