UWAGA!

Plany jak marzenie

Obwodnica wokół miasteczka szkolnego przy ul. Saperów i tereny handlowe przy lotnisku - proponują planiści Urzędu Miejskiego.

Gotowe są projekty nowych planów zagospodarowania okolic miasteczka szkolnego i części dzielnicy Zatorze obejmującej teren dzierżawionego przez Aeroklub Elbląski lotniska.
     Najważniejszą nowością, jaką zapisano w pierwszym dokumencie, jest droga, która w przyszłości ma otoczyć miasteczko. Będzie ona biegła za budynkami szkól, w części na terenach dzisiejszych ogródków działkowych, które miasto będzie musiało wykupić z rąk działkowców. Na części terenu ma stanąć osiedle niewysokich domów, które na potrzeby wojska wybuduje Wojskowa Agencja Mieszkaniowa. Osiedle jest na razie w fazie projektowania i na zmiany w okolicach ul. Saperów poczekamy. Autorzy planu liczą jednak, że budowa osiedla przyspieszy powstanie finansowanej ze środków miasta obwodnicy.
     Drugi plan zawiera wizje przyszłości elbląskiego lotniska. Z dwóch pasów startowych docelowo mają korzystać nie tylko członkowie aeroklubu, ale także prywatne samoloty. Ma się również znaleźć miejsce na regionalne lotnisko sanitarne, z którego w razie potrzeby korzystać będą inne służby, jak policja czy straż graniczna.
     Zdzisław Matkiewicz, szef Aeroklubu Elbląskiego nie chce na razie rozmawiać o tym, skąd znajdą się środki na medernizację płyty i infrastruktury lotniska, mówi tylko, że rozmowy trwają, a o konkretnych propozycjach będzie - wraz z miastem - rozmawiać, kiedy plan zostanie przyjęty przez Radę Miejską.
     - Liczymy, że stanie się to jeszcze w czerwcu - mówi Zdzisław Matkiewicz.
     Część terenu lotniska, sąsiadująca z trasą numer 7, zgodnie z planem ma być przeznaczona pod zabudowę handlową. Mogą się tu znaleźć hotele, parkingi, giełdy hurtowe, ale także centra handlowe o powierzchni powyżej 2 tysięcy metrów.
     Jacek Bocheński, urbanista z wydziału architektury UM, przypomina, że podjęta wiosną ubiegłego roku uchwała Rady Miejskiej ograniczająca liczbę hipermarketów w Elblągu dotyczyła tylko terenów śródmiejskich.
     - Lotnisko znajduje się poza tą strefą - mówi Jacek Bocheński - i może stać się miejscem zakupów dla mieszkańców całego regionu - Braniewa czy Pasłęka.
     Aby zapisy obu planów zaczęły obowiązywać, musi je zatwierdzić Rada Miejska; później wszystko będzie zależało od pieniędzy, a w przypadku terenów przeznaczonych na potrzeby handlu - także od tego, czy dogada się trzech jego właścicieli: miasto, aeroklub i firma, która przejęła ziemię od Halexu.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Gotowych planów jest znacznie więcej, ale ile z nich jest realizowane, pozostawiam bez komentarza.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Rumpel(2002-05-08)
 • Do Rumpela. Zbliżają się wybory i nasi "gospodarze" miasta muszą zaistnieć opowiadając różne bajki dotyczące rozwoju Elbląga, a czy te plany będą zrealizowane to po wyborach będą mieli to wszystko "gdzieś głęboko" pobierając w tym czasie pensje pochodzące z naszych podatków
 • Mam pytanie odnośnie lotniska. Czy ostatecznie zrezygnowano z utworzenia lotniska dla małych samolotów pasażerskich w celu stworzenia ruchu pasażerskiego?
 • Proponuję wszystkim przeczytać na Onecie artykuł dotyczący radnych w samorządach i urzedników miejskich w Polsce w dziale - " Przegląd prasy" p.t. " Radni się korumpują i kandydują"
 • A mi się marzy wielgaśne centrum handlowe obok lotniska, coś takiego jak np. Centrum Korona we Wrocławiu. (
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Anonim spiskowy(2002-05-10)
 • Czekamy na to lotnisko - będziemy latać. Ryszard
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ryszard(2004-06-10)
Reklama